Aktualności

Mikrobiom jelitowy i osteopatia wisceralna u dzieci z autyzmem

Kwiecień jest miesiącem Świadomości Autyzmu. Spektrum tych zaburzeń od bardzo dawna stanowił zainteresowanie osteopatów. Dostępne są klasyczne prace dotyczące zastosowania osteopatii w łagodzeniu objawów tego ciężkiego zaburzenia. Do klasyki powrócimy w jednym z naszych kolejnych wpisów. Dzisiaj chcielibyśmy spojrzeć na kwestię autyzmu z punktu widzenia osteopatii wisceralnej. Omówimy zmiany we florze jelitowej pacjentów z autyzmem, ich wpływ na obciążenie układu immunologicznego, a także oddziaływania wybranych technik wisceralnych na symptomy behawioralne i trawienne u dzieci z autyzmem. 
  

 • Zgodnie z oficjalnymi danymi WHO z 2013 roku 1 na 160 dzieci miało stawiane rozpoznanie zaburzeń ze spektrum autyzmu. Według danych z 2022 roku takie rozpoznanie stawiane jest średnio u 1 na 100 dzieci. 
   
 • Zaburzenia ze spektrum autyzmu wyrażają się m.in. trudnościami w komunikacji społecznej i interakcjach, a także ograniczonymi lub powtarzanymi (jednostajnymi) zachowaniami i zainteresowaniami.
   
 • Do problemów towarzyszących należą: opóźniony rozwój umiejętności ruchowych, mowy, funkcji kognitywnych i zdolności uczenia się, a także nietypowe reakcje emocjonalne i zmiany nastroju, nadreaktywność, impulsywność, nadmierna lękliwość lub całkowity brak lęku, niezwykłe nawyki żywieniowe i związane ze snem, problemy układu trawiennego (np. zaparcia, wymioty).
   
 • U dzieci z autyzmem stwierdzono mniejsze zróżnicowanie mikrobiomu jelitowego. Uważa się, że większa różnorodność pożytecznej flory bakteryjnej pozwala na ochronę jelit przed negatywnymi wpływami środowiska, zmniejszenie stanu zapalnego w obszarze układu trawiennego oraz zmniejszenie nadreaktywności układu odpornościowego.
   
 • Mniejsze zróżnicowanie flory bakteryjnej u dzieci z autyzmem dotyczyło w szczególności rodzajów Prevotella, Corprococcus, i Veilonellaceae.
   
 • Prevotella odgrywa istotną rolę w trawieniu pożywienia bogatego w węglowodany, ponadto posiada kluczowe geny konieczne do biosyntezy witaminy B1, której suplementacja zmniejsza symptomy autyzmu. 
   
 •  Corprococcus bierze udział w procesach fermentacyjnych prowadzących głównie do powstawania maślanów. Niedobór Corprococcus stwierdzano również w przypadku występowania depresji i innych zaburzeń nastroju.
   
 •  Veilonellaceae odpowiadają głównie za fermentację mleczanów.
   
 •  Różnice w składzie mikroflory jelitowej u dzieci z autyzmem nie wynikają ze specyficznej stosowanej przez nie diety.
   
 • Wiele badań wykazało większą prewalencję rodzaju Clostridium u osób z autyzmem. Wiele gatunków z tego rodzaju, w tym C. perfringens, C. difficile i C. botulinum wydziela liczne toksyny, także niebezpieczne dla ośrodkowego układu nerwowego, ze względu na łatwość ich przenikania za pośrednictwem osi jelita-mózg.
   
 • 69% dzieci z autyzmem cierpi na refluksowe zapalenie przełyku, 42% na przewlekłe zapalenie żołądka, a 67% na przewlekłe zapalenie dwunastnicy.
   
 • W 2015 roku opublikowano badanie oceniające wpływ osteopatycznych technik wisceralnych na objawy behawioralne oraz żołądkowo-jelitowe u dzieci z autyzmem i problemami ze strony układu trawiennego.
   
 • Badanie podzielono na trzy etapy: przygotowawczy (trwający 6 tygodni i służący zbieraniu danych wyjściowych), interwencyjny (trwający 6 tygodni, w czasie których wykonywano 6 sesji osteopatii wisceralnej) oraz poterapeutyczny (trwający 5 tygodni, służący zbieraniu danych mających na celu ustalenie stałości uzyskanych rezultatów).
   
 • Podczas terapii opracowywano zastawkę krętniczo-kątniczą, mobilizowano dwunastnicę, więzadło Treitza oraz trzustkę, a także wykonywano techniki na esicy.
   
 •  Uzyskano istotną statystycznie poprawę w podskali zachowań społecznych i komunikacji, rytuałów i aktywności kołowych (powtarzanych) oraz objawów trawiennych w porównaniu z wynikami sprzed terapii. Pozytywny efekt utrzymywał się w trakcie odroczonej kontroli. 
   
 • 75% wykazało poprawę w przypadku występowania wymiotów, 50% w przypadku problemów z apetytem oraz 75% w odniesieniu do kontaktu wzrokowego. 
   
 • Czynione są próby wspomagania klasycznego leczenia autyzmu prebiotykami i probiotykami mającymi na celu poprawę stanu układu trawiennego osób z autyzmem i tym samym oddziaływanie na oś jelita-mózg.
   
 • Również osteopatia może przyczyniać się do łagodzenia dolegliwości żołądkowo-jelitowych osób z autyzmem oraz korzystnie wpływać na zmianę zachowania i stan emocjonalny tych osób. Można spekulować nad mechanizmami pozwalającymi osiągnąć tego rodzaju rezultaty, tym niemniej są one zdecydowanym przykładem współzależności pomiędzy sferą somatyczną a psychologiczną.

 

Interesujesz się tematem osteopatii od strony zawodowej? Jeśli myślisz o rozpoczęciu własnej praktyki i szukasz szkoleń prowadzonych przez doświadczonych specjalistów, zobacz, co oferuje Akademia Osteopatii:

Program nauczania

Program edukacyjny Akademii oparty jest o standardy stosowane w największych szkołach osteopatycznych na świecie i obejmuje ponad 2 tys. godzin dydaktycznych realizowanych przez 44 seminaria w trakcie 4,5-letniego cyklu nauczania.

Dowiedz się więcej

Osteopata D.O.

Po ukończeniu 4,5 letniego trybu nauczania, otrzymujesz możliwość napisania pracy dyplomowej i uzyskania Certyfikowanego Osteopaty D.O.

Dowiedz się więcej

Lokalizacja

Akademia Osteopatii działa w: Poznaniu, Krakowie, Warszawie, Wrocławiu oraz Gdańsku.

Dowiedz się więcej
 
Kontakt

Potrzebujesz więcej informacji?

Biuro

ul. Marcelińska 92, 60-324 Poznań,
(+48) 606 306 122, (+48) 668 378 419
(+48) 668 641 708
kontakt@akademiaosteopatii.pl
Wtorek - Piątek 9:00 - 16:00

SOCIAL MEDIA

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Akademia Osteopatii z siedzibą w Poznaniu przy ul. Marcelińskiej 92, NIP 7361517194. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Pani/Pana danych osobowych znajdują się w Regulaminie oraz Polityce Prywatności.
Regulamin sklepu internetowego znajduje się tutaj.