Aktualności

PTSD i BSP

Od dłuższego czasu jako terapeuci konfrontowani jesteśmy z coraz większą liczbą pacjentów, którzy doświadczyli ostrego stresu pourazowego i zmagają się z jego następstwami. Przez wiele miesięcy takim czynnikiem był COVID-19, a obecnie wojna.

 

O ile pierwsza sytuacja dotyczy głównie osób dorosłych i w podeszłym wieku, o tyle druga dotyka w szczególności uciekinierów – kobiet i dzieci – natomiast w przyszłości wsparcia i fachowej pomocy będą wymagali także ci, którzy bezpośrednio brali udział w wojnie.

 

 Z naszego artykułu dowiesz się:

 • Czym jest PTSD?
 • Jakie są kryteria diagnostyczne PTSD?
 • Jakie zmiany strukturalne i funkcjonalne zachodzą w mózgu w przebiegu PTSD?
 • Czym jest BSP i jak stosować tę metodę?

 

Czym jest PTSD?

PTSD czyli zespół stresu pourazowego jest to reakcja na skrajnie silny stres (traumę), związany z bezpośrednim zagrożeniem życia, zdrowia lub najważniejszych wartości, przekraczający możliwości adaptacyjne organizmu. Przyczyną PTSD może być wojna, diagnoza ciężkiej choroby, tortury, katastrofa, kataklizm, wykorzystanie seksualne, bycie ofiarą znęcania się i wiele innych.

 

Jakie są kryteria diagnozowania PTSD?

DSM-5 czyli kryteria diagnostyczne stosowane przez Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne wymieniają wiele grup objawów zespołu stresu pourazowego. Poniżej prezentujemy najważniejsze z nich:

 

 • Kryteria A dotyczące stresora (wystarczy jedno): bezpośrednia ekspozycja, bycie świadkiem traumy, wiadomość o traumie doświadczonej przez krewnego lub bliskiego przyjaciela, pośrednia ekspozycja w wyniku pełnionych obowiązków (reporterzy, medycy).

 

 • Kryteria B, czyli symptomy intruzyjne (wystarczy jedno): niechciane, nawracające, natrętne myśli i wspomnienia (w tym ruminacje), koszmary nocne, retrospekcja (flashbacks), emocjonalna i fizyczna nadreaktywność.

 

 • Kryteria C, czyli unikanie (wystarczy jedno): unikanie myśli i emocji związanych z traumą oraz zewnętrznych czynników mogących przypominać o traumie.

 

 • Kryteria D, czyli zmiany kognitywne i emocjonalne (koniecznie dwie): niemożność przypomina sobie kluczowych cech traumy, nadmiernie negatywne myśli o sobie lub o świecie, nadmierne obwinianie siebie lub innych, negatywny afekt, zmniejszone zainteresowanie aktywnościami, poczucie izolacji, trudności w doświadczaniu pozytywnych emocji.
 • Kryteria E, czyli zmiany w pobudzeniu i reaktywności: podrażnienie, agresja, ryzykowne lub destrukcyjne zachowania, nadmierna czujność, wygórowane reakcje startowe, trudności w koncentracji, trudności ze snem.

 

Jakie zmiany strukturalne i funkcjonalne zachodzą w mózgu w przebiegu PTSD?

Dla zdiagnozowania PTSD objawy muszą utrzymywać się przynajmniej przez 1 miesiąc. Może towarzyszyć im poczucie depersonalizacji i derealizacji.

 

Zmiany strukturalne w mózgu:

 

 • zmniejszenie objętości lewego hipokampa (objawy dysocjacji),
 • zmniejszenie objętości prawego hipokampa (zaburzenia funkcjonalne, w tym pamięci krótkoterminowej i deklaratywnej).

 

Zmiany funkcjonalne w mózgu:

 

 • regionalny wzrost przepływu krwi (rCBF) w prawej korze wzrokowej, strukturach limbicznych i przylimbicznych, przedniej części zakrętu obręczy i prawym ciele migdałowatym; zmniejszona aktywność przyśrodkowej części kory przedczołowej oraz ośrodka Broki.

Terapia

Istnieje wiele podejść terapeutycznych łagodzących skutki PTSD. Niektóre z nich mają charakter odgórny – kognitywny (głównie psychoterapia), inne oddolny, np. praca z ciałem (w ten nurt mogą wpisywać się określone oddziaływania osteopatyczne) oraz mieszany.

Istnieją dowody skuteczności EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing), BSP (Brainspotting) i BSM (Body Scan Meditation) w terapii PTSD.

 

Czym jest BSP i jak stosować tę metodę?

Brainspotting jest metodą wykorzystującą odczucia pacjenta związane z traumą i pozycję gałek ocznych nasilających (lub łagodzących) te odczucia. Pacjent przypomina sobie traumatyczne wydarzenie i poszukuje miejsca w ciele, w którym najbardziej manifestują się te odczucia. Następnie odnajduje pozycję oczu nasilającą te emocje. 

 

W teorii odpowiada ona ośrodkowi w mózgu związanemu z doświadczoną traumą. Następnie pacjent przenosi wzrok dokładnie w przeciwnym kierunku. Proces ten jest powtarzany. Istnieje również możliwości rozpoczęcia terapii od pozycji oczu najbardziej łagodzącej napięcie emocjonalne i fizyczne. Z tego powodu Brainspotting może przypominać techniki bezpośrednie, pośrednie i łączone znane z osteopatii.
 

Interesujesz się tematem osteopatii od strony zawodowej? Jeśli myślisz o rozpoczęciu własnej praktyki i szukasz szkoleń prowadzonych przez doświadczonych specjalistów, zobacz, co oferuje Akademia Osteopatii:

Program nauczania

Program edukacyjny Akademii oparty jest o standardy stosowane w największych szkołach osteopatycznych na świecie i obejmuje ponad 2 tys. godzin dydaktycznych realizowanych przez 44 seminaria w trakcie 4,5-letniego cyklu nauczania.

Dowiedz się więcej

Osteopata D.O.

Po ukończeniu 4,5 letniego trybu nauczania, otrzymujesz możliwość napisania pracy dyplomowej i uzyskania Certyfikowanego Osteopaty D.O.

Dowiedz się więcej

Lokalizacja

Akademia Osteopatii działa w: Poznaniu, Krakowie, Warszawie, Wrocławiu oraz Gdańsku.

Dowiedz się więcej
 
Kontakt

Potrzebujesz więcej informacji?

Biuro

ul. Marcelińska 92, 60-324 Poznań,
(+48) 606 306 122, (+48) 668 378 419
(+48) 668 641 708
kontakt@akademiaosteopatii.pl
Wtorek - Piątek 9:00 - 16:00

SOCIAL MEDIA

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Akademia Osteopatii z siedzibą w Poznaniu przy ul. Marcelińskiej 92, NIP 7361517194. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Pani/Pana danych osobowych znajdują się w Regulaminie oraz Polityce Prywatności.
Regulamin sklepu internetowego znajduje się tutaj.