Aktualności

Przepuklina rozworu przełykowego: Jak osteopatia może pomóc w leczeniu?

Osteopaci często pracują z pacjentami zmagającymi się ze schorzeniami przełyku – jednym z nich jest przepuklina rozworu przełykowego.Osteopatia może okazać się świetnym uzupełnieniem leczenia farmakologicznegoi złagodzić objawy towarzyszące chorobie. Jak wygląda terapia? Na czym polega? Jeśli interesuje Cię leczenie osteopatyczne przepukliny rozworu przełykowego, zapraszamy do lektury.

Przepuklina rozworu przełykowego – co to jest?

Przepuklina rozworu przełykowego jest zaburzeniem anatomii układu pokarmowego. Schorzenie polega na przemieszczeniu się części żołądka z jamy brzusznej do klatki piersiowej przez rozwór przełykowy. Wyróżnia się kilka rodzajów schorzenia – przepuklinę wślizgową, okołoprzełykową, pourazową, mieszaną oraz tzw. wrodzony krótki przełyk.

Jakie są przyczyny występowania przepukliny rozworu przełykowego? Za czynniki sprzyjające rozwojowi choroby uznaje się m.in. otyłość, siedzący tryb życia, nieprawidłową dietę, palenie papierosów, urazy w obrębie jamy brzusznej i klatki piersiowej. Powstanie przepukliny często jest związane ze wzrostem ciśnienia w jamie brzusznej, np. w wyniku przeciążenia fizycznego. Zaburzenie może mieć charakter wrodzony lub nabyty.

Do objawów przepukliny rozworu przełykowego zalicza się m.in.:

  • zgagę,
  • dolegliwości bólowe w nadbrzuszu i klatce piersiowej,
  • wymioty,
  • nawracający suchy kaszel i chrypę,
  • cofanie się treści żołądkowych.

Choroba często przebiega bezobjawowo. Zdarza się też, że symptomy przepukliny są kojarzone z innymi schorzeniami układu pokarmowego, np. refluksem.

Leczenie przepukliny rozworu przełykowego

W zależności od przebiegu i stopnia zaawansowania choroby, przepuklinę rozworu przełykowego można leczyć na kilka sposobów. W wielu przypadkach zaleca się zmianę trybu życia: ograniczenie używek, zmianę diety, zwiększenie aktywności fizycznej. Pomocna w ograniczeniu występowania objawów może okazać się także zmiana pozycji podczas snu. Pacjenci często są również poddawani leczeniu farmakologicznemu – zażywają leki z grupy inhibitorów pompy protonowej, czasami także blokery receptora histaminowego H2.

Kiedy leczenie zachowawcze nie przynosi pożądanych efektów, lekarz może zalecić leczenie chirurgiczne. Zabiegiem stosowanym w przypadku przepukliny rozworu przełykowego jest fundoplikacja, która polega na przeprowadzeniu plastyki żołądka.

Przepuklina rozworu przełykowego a osteopatia

Pacjenci zmagający się z przepukliną rozworu przełykowego coraz częściej sięgają po pomoc osteopatów. To dobre rozwiązanie, które może okazać się skutecznym wsparciem leczenia farmakologicznego. W tym miejscu warto podkreślić, że osteopatia opiera się na postrzeganiu organizmu jako integralnej całości, w której zachodzą powiązane ze sobą procesy. Osteopata nie skupia się więc wyłącznie na miejscu występowania schorzenia – sięga głębiej, dążąc do wykorzystania zdolności samoleczenia się organizmu.

W przypadku przepukliny rozworu przełykowego osteopata ocenia stan napięciowy w organizmie pacjenta. Może skupić się na takich rejonach jak przepona, żołądek, odcinek szyjny, lędźwiowy i piersiowy kręgosłupa, a także dokonać mobilizacji wybranych narządów. Działania osteopaty mają na celu złagodzenie objawów, dolegliwości bólowych, wsparcie procesów leczniczych i pobudzenie organizmu do samoregulacji.

Jeśli interesują Cię takie zagadnienia jak przepuklina rozworu przełykowego a osteopatia, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Akademia Osteopatii prowadzi 4,5-roczne kursy osteopatii oraz szkolenia Master Course o różnej tematyce. Działamy w pięciu miastach:

Program nauczania

Program edukacyjny Akademii oparty jest o standardy stosowane w największych szkołach osteopatycznych na świecie i obejmuje ponad 2 tys. godzin dydaktycznych realizowanych przez 44 seminaria w trakcie 4,5-letniego cyklu nauczania.

Dowiedz się więcej

Osteopata D.O.

Po ukończeniu 4,5 letniego trybu nauczania, otrzymujesz możliwość napisania pracy dyplomowej i uzyskania Certyfikowanego Osteopaty D.O.

Dowiedz się więcej

Lokalizacja

Akademia Osteopatii działa w: Poznaniu, Krakowie, Warszawie, Wrocławiu oraz Gdańsku.

Dowiedz się więcej
 
Kontakt

Potrzebujesz więcej informacji?

Biuro

ul. Marcelińska 92, 60-324 Poznań,
(+48) 606 306 122, (+48) 668 378 419
(+48) 668 641 708
kontakt@akademiaosteopatii.pl
Wtorek - Piątek 9:00 - 16:00

SOCIAL MEDIA

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Akademia Osteopatii z siedzibą w Poznaniu przy ul. Marcelińskiej 92, NIP 7361517194. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Pani/Pana danych osobowych znajdują się w Regulaminie oraz Polityce Prywatności.
Regulamin sklepu internetowego znajduje się tutaj.