Endometrioza to choroba, z którą zmaga się wiele kobiet, zwłaszcza w wieku rozrodczym. Jest związana z obecnością endometrium poza jamą macicy, a jej głównym objawem jest ból. Jakie są przyczyny endometriozy i czy da się ją wyleczyć? Jaką rolę w terapii pacjentek pełni osteopatia ginekologiczna? Jeśli interesuje Cię endometrioza – co to za choroba i jak przebiega – zapraszamy do lektury.
Endometrioza – co to jest?
Szacuje się, że w Polsce ponad milion kobiet w wieku rozrodczym zmaga się z chorobą o nazwie endometrioza. Co to jest? Jak wspomnieliśmy wyżej, schorzenie polega na obecności endometrium – błony śluzowej macicy – poza jej naturalnym umiejscowieniem, czyli jamą macicy. Ogniska endometriozy mogą rozwijać się w różnych miejscach, najczęściej wewnątrz jamy otrzewnej.
Endometrioza jest poważną chorobą przewlekłą, która występuje u kobiet w różnym wieku. W wielu przypadkach towarzyszy jej silny ból, który mocno wpływa na codzienne funkcjonowanie. Choroba może prowadzić do problemów z zajściem w ciążę, a nieleczona endometrioza nawet do niepłodności. Z tego względu ważne jest, by nie lekceważyć jej objawów.
Mimo że endometrioza występuje u wielu kobiet, jej przyczyny nie są do końca znane. Na rozwój choroby mogą wpływać m.in. czynniki genetyczne, środowiskowe i zaburzenia hormonalne.
Endometrioza – objawy
Endometrioza daje objawy o różnym stopniu nasilenia i rozwija się powoli. Do najczęstszych symptomów należą:
- ból podczas współżycia,
- bolesnie miesiączki i zaburzenia cyklu miesiączkowego,
- ból podczas oddawania moczu i stolca,
- przewlekły ból miednicy.
W wielu przypadkach objawy są mocno uciążliwe dla pacjentek. Zdarza się jednak, że choroba przebiega bezobjawowo lub daje słabo zauważalne objawy.
Rozpoznanie endometriozy
Jak wygląda diagnostyka endometriozy? Zazwyczaj, gdy pacjentka zauważy pierwsze objawy choroby, ginekolog wykonuje ultrasonograficzne badanie ginekologiczne. Metoda ta nie daje jednak jednoznacznego potwierdzenia, że mamy do czynienia z endometriozą. Aby zyskać pewność, należy wykonać zabieg laparoskopowy, pobrać wycinek zmian i zlecić badanie histopatologiczne. Endometrioza często zostaje zdiagnozowana dość późno. Wynika to z wielu powodów, w tym niejednoznacznych objawów choroby. Jak leczyć endometriozę?
Endometrioza – leczenie
Przebieg leczenia endometriozy zależy od wielu czynników, takich jak wiek pacjentki, postać choroby czy plany dotyczące prokreacji. Wyróżnia się dwie metody walki z chorobą:
- leczenie farmakologiczne, obejmujące m.in. preparaty estrogenowo-progestagenowe, danazol, niesteroidowe leki przeciwzapalne – leczenie ma na celu przede wszystkim ograniczenie bólu i zahamowanie dalszego rozwoju choroby,
- leczenie operacyjne – zachowawcze lub radykalne, polegające na uwolnieniu zrostów, wycięciu ognisk endometriozy, usunięciu torbieli lub obustronnym usunięciu jajników.
Pacjentkom często zaleca się także odpowiednią dietę i tryb życia.
Warto wspomnieć, jakie znaczenie w leczeniu endometriozy ma osteopatia w ginekologii. Choć osteopatia nie jest w stanie zastąpić specjalistycznego leczenia, może okazać się skutecznym wsparciem terapii poprzez łagodzenie dolegliwości bólowych. Podczas terapii stosuje się techniki manualne, które rozluźniają napięte tkanki i wspomagają organizm w walce ze stanem zapalnym. Osteopatia jest nieinwazyjna i bezpieczna, dlatego warto wykorzystać ją jako element leczenia zachowawczego.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zastosowania osteopatii w terapii różnych schorzeń, zachęcamy do lektury wpisu: Ból kręgosłupa i pleców – osteopatia jako szansa na pozbycie się bólu.
Podsumowanie
Endometrioza jest poważną, przewlekłą chorobą, która dotyczy wielu kobiet w Polsce i na świecie. Jej objawy mogą znacząco wpływać na komfort życia i prowadzić do poważnych skutków, takich jak niepłodność. Z tego względu ważne jest, by nie lekceważyć jej objawów i jak najwcześniej wdrożyć odpowiednie leczenie.
Interesuje Cię wpływ osteopatii na zdrowie kobiet? Zapraszamy do poszerzania wiedzy w Akademii Osteopatii. Prowadzimy trwające 4,5 roku kursy osteopatii oraz szkolenia Master Course, takie jak Życie kobiety – Wsparcie osteopatyczne od dzieciństwa po menopauzę.