Aktualności

Endometrioza - co to jest i jakie są objawy?

Endometrioza to choroba, z którą zmaga się wiele kobiet, zwłaszcza w wieku rozrodczym. Jest związana z obecnością endometrium poza jamą macicy, a jej głównym objawem jest ból. Jakie są przyczyny endometriozy i czy da się ją wyleczyć? Jaką rolę w terapii pacjentek pełni osteopatia ginekologiczna? Jeśli interesuje Cię endometrioza – co to za choroba i jak przebiega – zapraszamy do lektury.

Endometrioza – co to jest?

Szacuje się, że w Polsce ponad milion kobiet w wieku rozrodczym zmaga się z chorobą o nazwie endometrioza. Co to jest? Jak wspomnieliśmy wyżej, schorzenie polega na obecności endometrium – błony śluzowej macicy – poza jej naturalnym umiejscowieniem, czyli jamą macicy. Ogniska endometriozy mogą rozwijać się w różnych miejscach, najczęściej wewnątrz jamy otrzewnej.

Endometrioza jest poważną chorobą przewlekłą, która występuje u kobiet w różnym wieku. W wielu przypadkach towarzyszy jej silny ból, który mocno wpływa na codzienne funkcjonowanie. Choroba może prowadzić do problemów z zajściem w ciążę, a nieleczona endometrioza nawet do niepłodności. Z tego względu ważne jest, by nie lekceważyć jej objawów.

Mimo że endometrioza występuje u wielu kobiet, jej przyczyny nie są do końca znane. Na rozwój choroby mogą wpływać m.in. czynniki genetyczne, środowiskowe i zaburzenia hormonalne.

Endometrioza – objawy

Endometrioza daje objawy o różnym stopniu nasilenia i rozwija się powoli. Do najczęstszych symptomów należą:

  • ból podczas współżycia,
  • bolesnie miesiączki i zaburzenia cyklu miesiączkowego,
  • ból podczas oddawania moczu i stolca,
  • przewlekły ból miednicy.

W wielu przypadkach objawy są mocno uciążliwe dla pacjentek. Zdarza się jednak, że choroba przebiega bezobjawowo lub daje słabo zauważalne objawy.

Rozpoznanie endometriozy

Jak wygląda diagnostyka endometriozy? Zazwyczaj, gdy pacjentka zauważy pierwsze objawy choroby, ginekolog wykonuje ultrasonograficzne badanie ginekologiczne. Metoda ta nie daje jednak jednoznacznego potwierdzenia, że mamy do czynienia z endometriozą. Aby zyskać pewność, należy wykonać zabieg laparoskopowy, pobrać wycinek zmian i zlecić badanie histopatologiczne. Endometrioza często zostaje zdiagnozowana dość późno. Wynika to z wielu powodów, w tym niejednoznacznych objawów choroby. Jak leczyć endometriozę?

Endometrioza – leczenie

Przebieg leczenia endometriozy zależy od wielu czynników, takich jak wiek pacjentki, postać choroby czy plany dotyczące prokreacji. Wyróżnia się dwie metody walki z chorobą:

  • leczenie farmakologiczne, obejmujące m.in. preparaty estrogenowo-progestagenowe, danazol, niesteroidowe leki przeciwzapalne – leczenie ma na celu przede wszystkim ograniczenie bólu i zahamowanie dalszego rozwoju choroby,
  • leczenie operacyjne – zachowawcze lub radykalne, polegające na uwolnieniu zrostów, wycięciu ognisk endometriozy, usunięciu torbieli lub obustronnym usunięciu jajników.

Pacjentkom często zaleca się także odpowiednią dietę i tryb życia.

Warto wspomnieć, jakie znaczenie w leczeniu endometriozy ma osteopatia w ginekologii. Choć osteopatia nie jest w stanie zastąpić specjalistycznego leczenia, może okazać się skutecznym wsparciem terapii poprzez łagodzenie dolegliwości bólowych. Podczas terapii stosuje się techniki manualne, które rozluźniają napięte tkanki i wspomagają organizm w walce ze stanem zapalnym. Osteopatia jest nieinwazyjna i bezpieczna, dlatego warto wykorzystać ją jako element leczenia zachowawczego.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zastosowania osteopatii w terapii różnych schorzeń, zachęcamy do lektury wpisu: Ból kręgosłupa i pleców – osteopatia jako szansa na pozbycie się bólu.

Podsumowanie

Endometrioza jest poważną, przewlekłą chorobą, która dotyczy wielu kobiet w Polsce i na świecie. Jej objawy mogą znacząco wpływać na komfort życia i prowadzić do poważnych skutków, takich jak niepłodność. Z tego względu ważne jest, by nie lekceważyć jej objawów i jak najwcześniej wdrożyć odpowiednie leczenie.

Interesuje Cię wpływ osteopatii na zdrowie kobiet? Zapraszamy do poszerzania wiedzy w Akademii Osteopatii. Prowadzimy trwające 4,5 roku kursy osteopatii oraz szkolenia Master Course, takie jak Życie kobiety – Wsparcie osteopatyczne od dzieciństwa po menopauzę.

Program nauczania

Program edukacyjny Akademii oparty jest o standardy stosowane w największych szkołach osteopatycznych na świecie i obejmuje ponad 2 tys. godzin dydaktycznych realizowanych przez 44 seminaria w trakcie 4,5-letniego cyklu nauczania.

Dowiedz się więcej

Osteopata D.O.

Po ukończeniu 4,5 letniego trybu nauczania, otrzymujesz możliwość napisania pracy dyplomowej i uzyskania Certyfikowanego Osteopaty D.O.

Dowiedz się więcej

Lokalizacja

Akademia Osteopatii działa w: Poznaniu, Krakowie, Warszawie, Wrocławiu oraz Gdańsku.

Dowiedz się więcej
 
Kontakt

Potrzebujesz więcej informacji?

Biuro

ul. Marcelińska 92, 60-324 Poznań,
(+48) 606 306 122, (+48) 668 378 419
(+48) 668 641 708
kontakt@akademiaosteopatii.pl
Wtorek - Piątek 9:00 - 16:00

SOCIAL MEDIA

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Akademia Osteopatii z siedzibą w Poznaniu przy ul. Marcelińskiej 92, NIP 7361517194. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Pani/Pana danych osobowych znajdują się w Regulaminie oraz Polityce Prywatności.
Regulamin sklepu internetowego znajduje się tutaj.