Aktualności

Ból kręgosłupa i pleców - osteopatia jako szansa na pozbycie się bólu

Aż 80 procent Polaków skarży się na ból kręgosłupa. Część osób odczuwa ból lędźwi, niektórzy ból kręgosłupa szyjnego, a jeszcze inni ból z tyłu pleców na wysokości płuc, czyli w odcinku piersiowym. Jedną z metod pozwalających skutecznie pozbyć się bólu kręgosłupa jest osteopatia. Osteopata może skutecznie leczyć bóle kręgosłupa bez użycia inwazyjnych metod czy leków. Patrząc na pacjenta całościowo (sprawdź więcej informacji o osteopatii w artykule: Czym zajmuje się osteopata? eliminuje rzeczywistą przyczynę dolegliwości. Bóle kręgosłupa lędźwiowego, szyjnego czy piersiowego to bowiem często objaw, który niekoniecznie musi wynikać z problemu w obrębie samego kręgosłupa. Dzięki kompleksowemu spojrzeniu na ludzki organizm, osteopatia okazuje się skuteczną metodą w radzeniu sobie z przewlekłymi bólami lędźwi czy innych odcinków kręgosłupa.

Ból kręgosłupa - przyczyny

Osteopatia jest w stanie skutecznie pomóc w leczeniu wszystkich rodzajów bólu pleców, niezależnie od tego, czy są to kontuzje lub urazy, czy też długotrwały, przewlekły ból pleców. Do najczęstszych przyczyn bólu pleców należą:

 • długotrwała pozycja stojąca lub siedząca (w tym wywołana pracą biurową);
 • wady postawy;
 • zaburzenia pracy kończyn dolnych lub miednicy;
 • podnoszenie ciężarów w sposób nieprawidłowy;
 • doznane kontuzje i urazy;
 • zaburzenia w prawidłowym funkcjonowaniu układu pokarmowego i rozrodczego, w tym zaparcia, zespół jelita drażliwego, endometrioza;
 • bóle menstruacyjne;
 • ciąża;
 • niedostateczna elastyczność i osłabienie mięśni;
 • uwarunkowania psychologiczne.

Niektóre przyczyny bólu kręgosłupa, jak np. uszkodzenia dysku, złamania, guz czy zakażenia, wymagają wizyt u innych specjalistów, np. z dziedziny ortopedii, fizjoterapii czy medycyny. Specjaliści z Akademii Osteopatii są w stanie odróżnić nieskomplikowany ból pleców od bólu wymagającego skierowania do specjalistycznej konsultacji i opieki. Dzięki szczegółowemu wywiadowi i dokładnej diagnozie osteopata obierze właściwy kierunek dalszego leczenia.

Do jakiego lekarza z bólem kręgosłupa? Pomoc osteopaty

Zastanawiając się, jak uśmierzyć ból kręgosłupa, warto udać się z wizytą do osteopaty. Dlaczego?

 • Terapia manualna stosowana w osteopatii jest delikatna i nie powoduje dodatkowego dyskomfortu;
 • osteopaci są skuteczni w swojej pracy - bardzo często mają wykształcenie medyczne lub fizjoterapeutyczne, a dodatkowo ukończone kursy i szkolenia z zakresu osteopatii, są zatem profesjonalistami w swoich dziedzinach (więcej informacji na temat szkoleń znajduje się w zakładkach: osteopatia Poznań, osteopatia Wrocław, osteopatia Gdańsk, osteopatia Warszawa, osteopatia Kraków);
 • osteopatia skupia się nie tylko na dolegliwości, lecz całościowo na pacjencie, wobec czego jest w stanie oddziaływać skutecznie i długofalowo.

Osteopata, dążąc do redukcji bólu pleców, poprzez terapię manualną pobudza całe ciało, w tym kości, mięśnie, więzadła, tkankę łączną. Jego działania prowadzą do zwiększenia zakresu ruchomości oraz przywrócenia równowagi w całym organiźmie. Ból kręgosłupa lędźwiowego, szyjnego czy ból pleców w odcinku piersiowym powodują bowiem napięcie, które doprowadza do rozchwiania całego organizmu. Przejawia się to nieprawidłowościami w pracy mięśni i naczyń krwionośnych, dysfunkcjami neurologicznymi i odpornościowymi, a także zaburzeniami psychicznymi i emocjonalnymi.

Osteopata bez gwałtownych ingerencji w ciało pobudza organizm do uruchomienia wewnętrznych procesów samoleczenia i samoregeneracji. Terapia ma na celu skrócenie czasu trwania epizodów bólu kręgosłupa aż do ich wyeliminowania. Likwidując patologiczną przyczynę dolegliwości, osteopatia pomaga w pozbyciu się bólu z tyłu pleców. Warto dodać, że zdrowy tryb życia, w tym regularna aktywność fizyczna, właściwe odżywianie oraz zmiany niekorzystnych nawyków związanych z utrzymaniem prawidłowej postawy to bardzo istotne elementy procesu zdrowienia i utrzymania stanu zdrowia.

Program nauczania

Program edukacyjny Akademii oparty jest o standardy stosowane w największych szkołach osteopatycznych na świecie i obejmuje ponad 2 tys. godzin dydaktycznych realizowanych przez 44 seminaria w trakcie 4,5-letniego cyklu nauczania.

Dowiedz się więcej

Osteopata D.O.

Po ukończeniu 4,5 letniego trybu nauczania, otrzymujesz możliwość napisania pracy dyplomowej i uzyskania Certyfikowanego Osteopaty D.O.

Dowiedz się więcej

Lokalizacja

Akademia Osteopatii działa w: Poznaniu, Krakowie, Warszawie, Wrocławiu oraz Gdańsku.

Dowiedz się więcej
 
Kontakt

Potrzebujesz więcej informacji?

Biuro

ul. Marcelińska 92, 60-324 Poznań,
(+48) 606 306 122, (+48) 668 378 419
(+48) 668 641 708
kontakt@akademiaosteopatii.pl
Wtorek - Piątek 9:00 - 16:00

SOCIAL MEDIA

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Akademia Osteopatii z siedzibą w Poznaniu przy ul. Marcelińskiej 92, NIP 7361517194. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Pani/Pana danych osobowych znajdują się w Regulaminie oraz Polityce Prywatności.
Regulamin sklepu internetowego znajduje się tutaj.