Aktualności

Co to jest osteopatia i co robi osteopata?

Czym jest osteopatia?

Aby zrozumieć, czym jest osteopatia, na czym polega terapia osteopatyczna i czym się różni osteopata od fizjoterapeuty, warto sięgnąć do historii. Za twórcę tej metody terapeutycznej uznaje się A. T. Stilla, żyjącego w XIX w. amerykańskiego lekarza, który opracował zupełnie nowy system uzdrawiania. Still ogłosił, że ludzki organizm zawiera substancje lecznicze i środki umożliwiające walkę z wieloma chorobami. W wyniku jego wieloletnich działań rozwinęła się terapia osteopatyczna. Na czym polega? Jej główną zasadą jest założenie, że podstawą stanu zdrowia człowieka jest harmonia całego organizmu, tak więc dolegliwości w obrębie jednego organu mogą wynikać z nieprawidłowego funkcjonowania innego, pozornie niezwiązanego z nim organu.

Czym różni się osteopata od fizjoterapeuty? Przede wszystkim spojrzeniem na pacjenta. Fizjoterapeuci wykorzystują czynniki zewnętrzne do poprawy stanu zdrowia, z kolei osteopaci wspierają poprzez swoje działania zdolności organizmu do samoregulacji i samoleczenia. Warto jednak dokładniej przyjrzeć się temu, kim jest osteopata i w czym pomaga.

 

Czym zajmuje się osteopata?

Zastanawiasz się, kim jest osteopata – czym się zajmuje i od czego jest? Osoby specjalizujące się w tej metodzie terapeutycznej starają się poprawić stan zdrowia pacjentów poprzez holistyczne podejście do organizmu. Co istotne, podczas terapii przykładają dużą wagę zarówno do sfery fizycznej, jak i psychicznej. Co to oznacza w praktyce? Czym się zajmuje osteopata podczas pracy? W celu przywrócenia organizmu do równowagi terapeuta używa dotyku – technik manualnych służących zarówno do diagnozy, jak i leczenia. Metody pracy z pacjentem zawsze są dobierane indywidualnie i mogą obejmować technikę mobilizacyjną, manipulacyjną, energii mięśniowej oraz wiele innych.

 

W czym może pomóc osteopata?

W czym może pomóc osteopata? Od czego jest, z jakimi schorzeniami pracuje? I przede wszystkim – kiedy udać się do osteopaty? Do specjalisty w dziedzinie osteopatii warto umówić się w przypadku jakichkolwiek dolegliwości ze strony narządów wewnętrznych, układu ruchu i ośrodkowego układu nerwowego. To nieinwazyjna metoda terapii, która bardzo często okazuje się ratunkiem nawet w trudnych do zdiagnozowania przypadkach. Oto kilka przykładów na to, z czym udać się do osteopaty:

  • dolegliwości bólowe narządu ruchu,
  • zmiany degeneracyjne kręgosłupa,
  • bóle głowy o podłożu napięciowym i migrenowym,
  • szumy uszne,
  • zapalenie zatok,
  • dolegliwości spowodowane urazami,
  • zaburzenia hormonalne,
  • dolegliwości ze strony układu gastroenterologicznego, urologicznego i ginekologicznego.

Wyjaśniając, od czego jest osteopata, należy podkreślić, że terapią można objąć wszystkie grupy wiekowe, w tym dzieci.

 

Czym zajmuje się osteopata dziecięcy?

Wiesz już, kim jest lekarz osteopata i czym się zajmuje. Warto dodać, że specjaliści w tej dziedzinie często skupiają się na pracy z konkretnymi grupami pacjentów. Świetnym przykładem jest osteopata dziecięcy. Czym się zajmuje? Kiedy udać się do osteopaty z dzieckiem?

Nietrudno domyślić się, czym zajmuje się osteopata dziecięcy: to specjalista, który w nieinwazyjny i bezpieczny sposób identyfikuje oraz leczy nieprawidłowości w rozwoju małych pacjentów. Mogą to być m.in. ograniczenia ruchomości stawów, wady postawy, nawracające infekcje, problemy trawienne. Kiedy umówić się do osteopaty z noworodkiem lub starszym dzieckiem? Można zrobić to w przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów, np. niewłaściwego napięcia mięśniowego, nadpobudliwości, nadmiernej płaczliwości, problemów z koordynacją ruchową.

 

Jak zostać osteopatą?

Opis tego, czym zajmuje się lekarz osteopata, warto uzupełnić informacją, kto może nim zostać. Aby pomagać pacjentom z wykorzystaniem tej dziedziny, nie wystarczy ukończyć medycyny czy fizjoterapii. Konieczne są także kompleksowe i wieloletnie kursy osteopatyczne. Szkolenia tego typu organizuje Akademia Osteopatii. Nasz program nauczania jest oparty o najwyższe standardy potwierdzone przez akredytację OsEAN oraz TGLS Quality Alliance. Oprócz blisko 5-letniego cyklu 44 seminariów prowadzimy również szkolenia modułowe, takie jak fizjoenergetyka. Sprawdź naszą ofertę!

Zachęcamy również do lektury innych artykułów dotyczących osteopatii:

Program nauczania

Program edukacyjny Akademii oparty jest o standardy stosowane w największych szkołach osteopatycznych na świecie i obejmuje ponad 2 tys. godzin dydaktycznych realizowanych przez 44 seminaria w trakcie 4,5-letniego cyklu nauczania.

Dowiedz się więcej

Osteopata D.O.

Po ukończeniu 4,5 letniego trybu nauczania, otrzymujesz możliwość napisania pracy dyplomowej i uzyskania Certyfikowanego Osteopaty D.O.

Dowiedz się więcej

Lokalizacja

Akademia Osteopatii działa w: Poznaniu, Krakowie, Warszawie, Wrocławiu oraz Gdańsku.

Dowiedz się więcej
 
Kontakt

Potrzebujesz więcej informacji?

Biuro

ul. Marcelińska 92, 60-324 Poznań,
(+48) 606 306 122, (+48) 668 378 419
(+48) 668 641 708
kontakt@akademiaosteopatii.pl
Wtorek - Piątek 9:00 - 16:00

SOCIAL MEDIA

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Akademia Osteopatii z siedzibą w Poznaniu przy ul. Marcelińskiej 92, NIP 7361517194. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Pani/Pana danych osobowych znajdują się w Regulaminie oraz Polityce Prywatności.
Regulamin sklepu internetowego znajduje się tutaj.