Aktualności

Osteopatia a chiropraktyka – czym się różnią?

Osteopatia a chiropraktyka – czym różnią się te dziedziny nauk medycznych, a co mają ze sobą wspólnego? Którego ze specjalistów wybrać? Podpowiadamy w poniższym artykule. Obie dyscypliny wykorzystują manualne techniki terapii, co czyni je wyjątkowymi i nieinwazyjnymi dziedzinami leczenia. Przeczytaj tekst, by poznać różnice i podobieństwa chiropraktyki i osteopatii!

Osteopatia

Osteopatia to dziedzina, w której specjalista wykorzystuje do diagnozy własne ręce, uszy oraz oczy. Przede wszystkim więc za pomocą swoich zmysłów, a nie stosowania nowoczesnych urządzeń, poszukuje źródła bólu pacjenta. W trakcie wstępnego wywiadu z chorym osteopata obserwuje mimikę, sposób mówienia i poruszania się chorego. Za narzędzia diagnostyczne służy mu wtedy wyłącznie wzrok i słuch. Terapię prowadzi zaś, stosując techniki manualne. Osteopata nie przepisuje leków, które często jedynie tłumią ból, tylko usuwa dolegliwość, znajdując jej źródło.

Osteopatia traktuje ludzki organizm jako jedność. Według tej dziedziny stawy, nerwy, kości i narządy wewnętrzne wpływają na siebie. W osteopatii ważne jest też wsparcie odporności organizmu i wykorzystanie podczas terapii mechanizmu samoleczenia ciała. Dyscyplina została stworzona przez amerykańskiego lekarza Andrew Taylora Stilla. To jemu zawdzięczamy opracowanie wyjątkowych metod leczenia, a także założenie pierwszej szkoły osteopatii w USA.

Chiropraktyka

Chiropraktyka a osteopatia – w jaki sposób różnią się te, sprawiające wrażenie tak bardzo do siebie podobnych, dziedziny? Podaliśmy już podstawowe informacje dotyczące osteopatii. Czas więc na poznanie równie fascynującej gałęzi medycyny manualnej, jaką jest chiropraktyka. Ta dziedzina koncentruje się na oddziaływaniu kręgosłupa na funkcjonowanie całego organizmu. W związku z tym chiropraktyk diagnozuje i leczy wszelkie nieprawidłowości powiązane z układem mięśniowo-szkieletowym. Większy wysiłek fizyczny, wypadek, napięcie i stres – wszystkie te czynniki mogą doprowadzić do przemieszczenia się fragmentu kręgosłupa i pojawienia się bólu.

Chiropraktyka w dużo większym stopniu niż osteopatia skupia się na przywróceniu sprawności kręgosłupowi. Dąży do tego, by ustawić go we właściwej osi. Niewspółosiowość często bowiem stanowi przyczynę ucisku na krążki międzykręgowe, które przesuwają się i ulegają uszkodzeniu. Dlatego celem chiropraktyka jest rozpoznanie, a następnie usunięcie nieprawidłowości za pomocą technik manualnych. Chiropraktyka tak jak osteopatia powstała w USA w drugiej połowie XIX wieku. Jej prekursorem jest Daniel David Palmer, który utworzył Szkołę Chiropraktyki Palmera.

Osteopatia czy chiropraktyka – co wybrać?

Przedstawiliśmy różnice i podobieństwa chiropraktyki i osteopatii. Już na ich podstawie oraz znajomości swoich problemów zdrowotnych można przychylać się bardziej do wyboru wizyty u jednego lub drugiego specjalisty. Chiropraktyka obejmuje zabiegi, które pozwalają pozbyć się dyskomfortu związanego z bólem pleców, karku, ramion, szyi i głowy. Leczy także wady postawy, dyskopatię i rwę kulszową. Pacjenci zgłaszają się do chiropraktyka również w przypadku migren, zawrotów głowy, duszności i bólów mięśniowych. Wiąże się to z tym, że ucisk na nerwy często powoduje różnorodne dolegliwości zdrowotne, które pozornie wydają się nie wynikać z problemów z kręgosłupem. Warto wiedzieć, że podczas diagnozy chiropraktyk częściej niż osteopata korzysta z wyników badania krwi i moczu oraz rentgenu.

Osteopatia a chiropraktyka – czym się różnią, jeśli chodzi o leczenie schorzeń? Zarówno osteopata, jak i chiropraktyk zajmuje się terapią bólów kręgosłupa, migren, napięciowych bólów głowy, zawrotów, dyskopatii, rwy kulszowej czy wad postawy. Jednak to chiropraktyk znacznie bardziej skupia się na wszelkich dolegliwościach związanych z kręgosłupem i zajmuje się ustawieniem go we właściwej osi. Osteopata zaś prowadzi również terapię narządów wewnętrznych. Wiele osób zmaga się z dolegliwościami, które sprawiają trudność podczas diagnozy różnym specjalistom. W takim przypadku warto udać się do osteopaty – traktuje on bowiem organizm jako jedność. To holistyczne podejście pozwala mu spojrzeć na kondycję pacjenta z perspektywy, z której prawdopodobnie żaden specjalista jeszcze nie spojrzał. Osteopatia nie pomija też stanu psychicznego pacjenta. Nie bagatelizuje tak powszechnych współcześnie problemów jak: przewlekły stres, chroniczne zmęczenie czy bezsenność.

Osteopatia i chiropraktyka to szczególne dziedziny ze względu na swoje podejście do pacjenta i manualną terapię. Nasza Akademia Osteopatii przygotowuje lekarzy, absolwentów położnictwa i fizjoterapeutów do samodzielnej praktyki osteopatycznej. Dzięki Klinice Akademii Osteopatii zapewniamy mnóstwo zajęć praktycznych, a nie wyłącznie teoretycznych. Zainteresowanych swoim rozwojem zawodowym zapraszamy do wzięcia udziału w rekrutacji. Polecamy również dodatkowe kursy, takie jak Zintegrowana anatomia palpacyjna czy Fizjoenergetyka.

Program nauczania

Program edukacyjny Akademii oparty jest o standardy stosowane w największych szkołach osteopatycznych na świecie i obejmuje ponad 2 tys. godzin dydaktycznych realizowanych przez 44 seminaria w trakcie 4,5-letniego cyklu nauczania.

Dowiedz się więcej

Osteopata D.O.

Po ukończeniu 4,5 letniego trybu nauczania, otrzymujesz możliwość napisania pracy dyplomowej i uzyskania Certyfikowanego Osteopaty D.O.

Dowiedz się więcej

Lokalizacja

Akademia Osteopatii działa w: Poznaniu, Krakowie, Warszawie, Wrocławiu oraz Gdańsku.

Dowiedz się więcej
 
Kontakt

Potrzebujesz więcej informacji?

Biuro

ul. Marcelińska 92, 60-324 Poznań,
(+48) 606 306 122, (+48) 668 378 419
(+48) 668 641 708
kontakt@akademiaosteopatii.pl
Wtorek - Piątek 9:00 - 16:00

SOCIAL MEDIA

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Akademia Osteopatii z siedzibą w Poznaniu przy ul. Marcelińskiej 92, NIP 7361517194. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Pani/Pana danych osobowych znajdują się w Regulaminie oraz Polityce Prywatności.
Regulamin sklepu internetowego znajduje się tutaj.