Aktualności

Cykl nosa - czyli asymetryczny przepływ powietrza przez nos

W okresie podatności na przeziębienia często pojawiającym się objawem jest katar. Nierzadko zdarza się również sytuacja zablokowania jednego z nozdrzy, która utrzymuje się przez pewien czas, po czym spontanicznie mija. Często, z niewyjaśnionych powodów powraca, utrudniając oddychanie. Opisana cykliczność jest normą, lecz zdecydowanie częściej daje się we znaki pod postacią dyskomfortu w przypadku wirusowego, bakteryjnego lub alergicznego nieżytu nosa.

 

Anatomia i fizjologia nosa

Sploty żylne śluzówki nosa mają złożoną anatomię i fizjologię. W okolicy małżowin nosowych i przegrody nosowej występuje tkanka zwana żylnymi ciałami jamistymi, która wykazuje tendencję do ulegania zastojowi i obkurczaniu, a obserwowane zmiany są cykliczne i naprzemienne: gdy sploty po jednej stronie są obrzmiałe, po drugiej ulegają obkurczeniu. 

Sytuacja ta powoduje asymetryczny przepływ powietrza przez nos. Opisane zjawisko nazywane jest „cyklem nosa” i zostało stwierdzone u wielu ssaków — świni, psów, kotów, szczurów i królików. Występuje także u człowieka; „Cykl nosa” u człowieka może mieć różną częstotliwość, od pół godziny do kilku godzin. Co ciekawe, „cykl nosa” znajduje się pod kontrolą układu autonomicznego.

 

Zobacz także: Psychologiczne uwarunkowania bólu kręgosłupa 

 

Wysokie uszkodzenia rdzenia kręgowego powodują natychmiastowe ustanie cyklicznych zmian w obrębie splotów podśluzówkowych nosa. Blokada zwoju gwiaździstego wpływa na „cykl nosa” po stronie homolateralnej i doprowadza do obrzmienia ciał jamistych w obszarze małżowiny dolnej. 

Istnieją przesłanki, zgodnie z którymi zjawisko to odzwierciedla cykliczną zmianę aktywności układu współczulnego i przywspółczulnego. Inni badacze dopatrują się związku pomiędzy „cyklem nosa” a zmianą aktywności półkul mózgowych. Zgodnie z hipotezą badawczą efekt ten może być dwustronny: „cykl nosa” miałby być odzwierciedleniem dominacji półkuli w danym czasie, a z kolei modulacja przepływu miałaby wpływać na aktywność półkul. 

 

Zobacz także: Jak stres wpływa na stan zdrowia fizycznego?

 

Oddychanie

Oddychanie różnymi nozdrzami wykorzystywane jest w praktykach medytacyjnych, duchowych i leczniczych w tym w jodze (yoga dana). Być może nowsze badania pozwolą znaleźć naukowe uzasadnienie tego rodzaju postępowania. Obecnie ma ono charakter czysto spekulacyjny. Tym niemniej wiadomo, że „cykl nosa” zmienia się wraz z wiekiem, posturą, fazą snu, aktywnością, poziomem estrogenów itd. Wpływają na niego także różne stany chorobowe, głównie infekcje górnych dróg oddechowych.

„Cykl nosa” może zainteresować osteopatów jako ciekawe zjawisko cykliczne sterowane wewnętrznym zegarem organizmu. Zastanawiające jest znacznie tego zjawiska w odniesieniu do zastojów żylnych i wykonywania technik oddziałujących na śluzówkę nosa. Warto zwrócić uwagę na cykl nosa jako korelat aktywności i stanu autonomicznego układu nerwowego. Zastanawia również praktyczne znaczenie fizjologii naprzemiennej zmiany przepływu powietrza.

Więcej na ten temat znajdziesz na naszych zajęciach, które prowadzi Akademia Osteopatii lub naszyb blogu dla osteopatów i nie tylko poświęconym tego typu zagadnieniom

Program nauczania

Program edukacyjny Akademii oparty jest o standardy stosowane w największych szkołach osteopatycznych na świecie i obejmuje ponad 2 tys. godzin dydaktycznych realizowanych przez 44 seminaria w trakcie 4,5-letniego cyklu nauczania.

Dowiedz się więcej

Osteopata D.O.

Po ukończeniu 4,5 letniego trybu nauczania, otrzymujesz możliwość napisania pracy dyplomowej i uzyskania Certyfikowanego Osteopaty D.O.

Dowiedz się więcej

Lokalizacja

Akademia Osteopatii działa w: Poznaniu, Krakowie, Warszawie, Wrocławiu oraz Gdańsku.

Dowiedz się więcej
 
Kontakt

Potrzebujesz więcej informacji?

Biuro

ul. Marcelińska 92, 60-324 Poznań,
(+48) 606 306 122, (+48) 668 378 419
(+48) 668 641 708
kontakt@akademiaosteopatii.pl
Wtorek - Piątek 9:00 - 16:00

SOCIAL MEDIA

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Akademia Osteopatii z siedzibą w Poznaniu przy ul. Marcelińskiej 92, NIP 7361517194. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Pani/Pana danych osobowych znajdują się w Regulaminie oraz Polityce Prywatności.
Regulamin sklepu internetowego znajduje się tutaj.