Aktualności

Badanie palpacyjne w osteopatii - czym jest i dlaczego jest tak ważne?

W ostatnim czasie obiła Ci się o uszy jedna z metod profilaktyki zdrowotnej i zastanawiasz się co to jest badanie palpacyjne? Chcesz przede wszystkim dowiedzieć się szczegółów, tj. jakich części ciała dotyczy, co obejmuje i dlaczego warto się jemu poddawać? W końcu jedno z najbardziej znanych i powszechnych w medycynie powiedzeń brzmi "lepiej zapobiegać niż leczyć". Jeśli chcesz więc dowiedzieć się jak wygląda i na czym właściwie polega badanie palpacyjne to koniecznie przejdź do dalszej części tego wpisu i zapoznaj się ze szczegółami.

 

Co to jest badanie palpacyjne i dlaczego należy je wykonać?

Starając się odpowiedzieć najprościej jak to możliwe co to jest badanie palpacyjne, wystarczy informacja, że palpacja to nic innego jak podstawowe badanie za pomocą dotyku. Pozwala ono na dokonanie wstępnej oceny i wykrycie wszelkich nieprawidłowości związanych z ewentualnym powiększeniem narządów, powstawaniem guzków, czy innych niepokojących objawów wyczuwalnych palcami. W przypadku badania palpacyjnego jamy brzusznej wyróżnia się dwa rodzaje, które są przedmiotem podstawowej diagnostyki, a są to:

  • palpacja płytka - ograniczona, delikatna kontrola jamy brzusznej, która ma na celu sprawdzenie wrażliwości,
  • palpacja głęboka - szczegółowa analiza i przeprowadzenie badania dotykiem wszystkich czterech kwadrantów brzucha pozwalającego sprawdzić, w którym miejscu ból jest najsilniejszy.

To, co ważne to fakt, że jeśli badanie palpacyjne brzucha nie wywoła dyskomfortu w uciskanym miejscu, to takie badanie należy wykonać ponownie.

 

Badanie palpacyjne - dla jakich części ciała i narządów można je wykonać?

Palpacyjne badanie to możliwość przeprowadzenia wstępnej kontroli różnych części ciała i narządów, które pomogą zlokalizować np. niebezpieczne dla zdrowia i życia guzy. Stosując w praktyce ten zabieg można dokonać oceny stanu pacjenta w zakresie m.in.:

  • układu mięśniowego i kostnego z uwzględnieniem punktów spustowych, stref odruchowych i stretchingu,
  • piersi i klatki piersiowej,
  • jamy brzusznej,
  • wątroby,
  • śledziony,
  • szyjki macicy,
  • tarczycy.

Dzięki niemu podczas wizyty kontrolnej w gabinecie lekarskim mogą zostać wykryte niebezpieczne choroby i zmiany, takie jak nowotwory we wczesnym stadium. Badanie palpacyjne należy przeprowadzać i wykonywać regularnie, nawet samodzielnie w domu, a w przypadku jakichkolwiek martwiących symptomów zarezerwować wizytę u lekarza.

 

Kto wykona badanie palpacyjne?

Żeby wykonać badanie palpacyjne, nie zawsze trzeba iść do lekarza. Równie dobrze może wykonać je wykwalifikowany fizjoterapeuta czy osteopata. Wszystko zależy od tego, czy pacjent cierpi na jakieś dolegliwości, czy badanie jest raczej profilaktyczne. Jest to jednak powszechna praktyka zarówno w leczeniu, jak i diagnozowaniu czy profilaktyce.

Akademia Osteopatii została utworzona z myślą o szkoleniu ambitnych, młodych osób chcących służyć ludziom i zapobiegać rozwojowi groźnych dla zdrowia chorób. Jeśli chcesz więc dowiedzieć się czym zajmuje się osteopata i jakie są konkretne i najczęściej stosowane techniki osteopatyczne, czeka na Ciebie wykwalifikowana kadra, która wyczerpująco odpowie na powyższe pytania i zapewni profesjonalną naukę. Naszą główną misją jest wyszkolenie w pełni samodzielnych ekspertów dlatego oferujemy anatomia palpacyjna kurs, a także przygotowujemy do wykonywania terapii, tak by m.in. osteopatia wisceralna nie miała przed przyszłym specjalistą żadnych tajemnic. Zapraszamy!

Program nauczania

Program edukacyjny Akademii oparty jest o standardy stosowane w największych szkołach osteopatycznych na świecie i obejmuje ponad 2 tys. godzin dydaktycznych realizowanych przez 44 seminaria w trakcie 4,5-letniego cyklu nauczania.

Dowiedz się więcej

Osteopata D.O.

Po ukończeniu 4,5 letniego trybu nauczania, otrzymujesz możliwość napisania pracy dyplomowej i uzyskania Certyfikowanego Osteopaty D.O.

Dowiedz się więcej

Lokalizacja

Akademia Osteopatii działa w: Poznaniu, Krakowie, Warszawie, Wrocławiu oraz Gdańsku.

Dowiedz się więcej
 
Kontakt

Potrzebujesz więcej informacji?

Biuro

ul. Marcelińska 92, 60-324 Poznań,
(+48) 606 306 122, (+48) 668 378 419
(+48) 668 641 708
kontakt@akademiaosteopatii.pl
Wtorek - Piątek 9:00 - 16:00

SOCIAL MEDIA

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Akademia Osteopatii z siedzibą w Poznaniu przy ul. Marcelińskiej 92, NIP 7361517194. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Pani/Pana danych osobowych znajdują się w Regulaminie oraz Polityce Prywatności.
Regulamin sklepu internetowego znajduje się tutaj.