Blog

Zespół cieśni nadgarstka: objawy, przyczyny i skuteczne metody leczenia

Cierpisz na zespół cieśni nadgarstka? Chcesz dowiedzieć się, jak długo trwa leczenie zespołu cieśni nadgarstka, jakie są najczęstsze przyczyny, objawy oraz metody leczenia? W tym artykule przedstawimy Ci skuteczne, sprawdzone sposoby na jego leczenie oraz informacje o objawach i przyczynach tego schorzenia.

 

Zespół cieśni nadgarstka — objawy

Zespół cieśni nadgarstka to dolegliwość, która zaczyna się niewinnie, ale może prowadzić do poważnych zmian utrudniających codzienne funkcjonowania. Dlaczego? Zapalenie cieśni nadgarstka zwykle zaczyna się od bólu, a długo nieleczone sprawia, że wszystkim czynnościom wykonywanym z użyciem pomocą rąk i dłoni towarzyszy uporczywy ból.

Najczęstsze objawy towarzyszące występowaniu zespołu cieśni nadgarstka to:

 • uczucie mrowienia w okolicy kciuka i palców: wskazującego, środkowego oraz połowy palca serdecznego,
 • znaczne osłabienie chwytu, bezwiedne upuszczanie trzymanych przedmiotów,
 • brak precyzji ruchów, ograniczenia w zakresie ruchu rąk,
 • utrudnienie lub wręcz uniemożliwienie zaciśnięcia dłoni w pięść,
 • ból promieniujący z nadgarstka do góry dłoni.

 

Zespół cieśni nadgarstka — najczęstsze przyczyny

Jeśli czujesz któreś z powyższych objawów, z pewnością zastanawiasz się, co doprowadziło do dolegliwości, jaką jest zespół cieśni nadgarstka. Jakie są najczęstsze przyczyny występowania zespołu cieśni nadgarstka? Przyczyn może być mnóstwo, jednak najczęściej jest to wykonywanie ciągłych, jednostajnych ruchów nadgarstka, na przykład w kierunku góra-dół. Dlatego też często mówi się, że to choroba dotykająca głównie osoby pracujące przy biurku, na komputerze, często występuje także u osób, które wykonują forsowne ćwiczenia fizyczne. Inne przyczyny to m.in. jazda na rowerze, gra w golfa czy praca przy taśmie w fabryce.

 

Zespół cieśni nadgarstka — jak leczyć?

Zapalenie cieśni nadgarstka — jak leczyć tę nieprzyjemną dolegliwość? Za każdym razem, gdy lekarz postawi tę diagnozę, powinien zaproponować najpierw leczenie nieinwazyjne. To między innymi:

 • wstrzykiwanie kortykosteroidów do kanału nadgarstka
 • fizykoterapia, np. fala uderzeniowa, krioterapia, ultradźwięki bądź laser
 • terapia manualna
 • kinesiotaping (leczenie za pomocą specjalnych taśm)

Gdy te metody zawodzą, często okazuje się, że jedyną drogą powrotu do zdrowia jest leczenie operacyjne. Polega ono na przecięciu troczka zginaczy nadgarstka, co umożliwia powiększenie światła kanału nadgarstka. Dzięki temu usunięty zostaje ucisk wywierany na nerw pośrodkowy, który jest główną przyczyną bólu. Po zabiegu zwykle zalecana jest rehabilitacja.

Ortopedia fizjoterapia kus — zobacz naszą ofertę!

 

Jak długo trwa leczenie zespołu cieśni nadgarstka?

Zastanawiasz się, jak długo trwa leczenie zespołu cieśni nadgarstka? Pełna sprawność rąk po przebytej operacji wraca po około ośmiu tygodniach od wykonania zabiegu, pod warunkiem że odbyła się rehabilitacja. Natomiast ważne jest, by pamiętać o oszczędzaniu rąk, regularnych przerwach od powtarzanych czynności oraz unikaniu ruchów prowadzących do nasilenia objawów. W przypadku braku profilaktyki dolegliwość może szybko wrócić.

 

Leczenie zespołu cieśni nadgarstka — ćwiczenia

W skutecznym zwalczaniu objawów zespołu cieśni nadgarstka pomocne są proste, domowe ćwiczenia. Oto przykład jednego z nich: należy wyprostować rękę w łokciu i skierować ją ku górze stroną grzbietową dłoni. Drugą ręką należy chwycić za wszystkie palce i delikatnie odginać je do dołu, stopniowo zwiększając siłę i nacisk. W tej pozycji powinno się wytrzymać 10 sekund, po czym powtórzyć to samo na drugiej ręce. Najlepsze efekty dają serie po 4 razy na rękę.

 

Zespół cieśni nadgarstka — jak sobie pomóc?

Zespół cieśni nadgarstka — jak sobie pomóc? Poza leczeniem pomocne może być wdrożenie w życie następujących nawyków:

 • unikanie ruchów, które mogą prowadzić do nasilenia objawów
 • zmiana nawyków dotyczących ruchów dłoni
 • częste przerwy w wykonywaniu powtarzających się czynności (np. krótkie, a regularne przerwy od pracy przy komputerze)
 • unieruchomienie nadgarstka w ortezie
 • chłodzenie nadgarstka lub masaż kostkami lodu

Pomocna może okazać się także osteopatia. Czym zajmuje się osteopata? Pomoc u niego znajdą osoby borykające się z różnego rodzaju schorzeniami, także z zespołem cieśni nadgarstka. Osteopata wykorzystuje m.in. techniki mięśniowo-powięziowe pomocne w leczeniu dolegliwości kości, stawów oraz mięśni. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, sprawdź nas — Akademia Osteopatii.

Program nauczania

Program edukacyjny Akademii oparty jest o standardy stosowane w największych szkołach osteopatycznych na świecie i obejmuje ponad 2 tys. godzin dydaktycznych realizowanych przez 44 seminaria w trakcie 4,5-letniego cyklu nauczania.

Dowiedz się więcej

Osteopata D.O.

Po ukończeniu 4,5 letniego trybu nauczania, otrzymujesz możliwość napisania pracy dyplomowej i uzyskania Certyfikowanego Osteopaty D.O.

Dowiedz się więcej

Lokalizacja

Akademia Osteopatii działa w: Poznaniu, Krakowie, Warszawie, Wrocławiu oraz Gdańsku.

Dowiedz się więcej
 
Kontakt

Potrzebujesz więcej informacji?

Biuro

ul. Marcelińska 92, 60-324 Poznań,
(+48) 606 306 122, (+48) 668 378 419
(+48) 668 641 708
kontakt@akademiaosteopatii.pl
Wtorek - Piątek 9:00 - 16:00

SOCIAL MEDIA

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Akademia Osteopatii z siedzibą w Poznaniu przy ul. Marcelińskiej 92, NIP 7361517194. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Pani/Pana danych osobowych znajdują się w Regulaminie oraz Polityce Prywatności.
Regulamin sklepu internetowego znajduje się tutaj.