Aktualności

Wpływ manipulacji osteopatycznych u piłkarzy

Mistrzostwa świata w piłce nożnej skupiają uwagę fanów sportu. Specjaliści zajmujący się opieką nad sportowcami wykorzystują te momenty także w kontekście swojej pasji zawodowej. Tak duże imprezy sportowe zachęcają do dyskusji nad wpływem przygotowania sportowców do gry, prewencją urazów, czy też możliwościami optymalizacji osiągnięć, co nie mogło umknąć również i nam jako Akademia Osteopatii przygotowaliśmy artykuł poświęcony naszym sportowcom. 

 

Wpływ manipulacji na funkcje kończyn u młodych piłkarzy


Ten gorący okres najprawdopodobniej nieprzypadkowo został wybrany przez zespół włoskich badaczy, którzy w październiku tego roku na łamach Journal Bodywork & Movement Therapies opublikowali artykuł dotyczący wpływu manipulacji na funkcje kończyn u młodych piłkarzy


Autorzy artykułu przytoczyli pośrednie przesłanki mogące uzasadniać skuteczność terapii osteopatycznej w sporcie, m.in.:

  • wpływ manipulacji na poprawę osiągnięć w ofensywie i defensywie w footballu amerykańskim,
  • wzrost siły maksymalnego skurczu u elitarnych sportowców taekwondo,
  • wzrost prędkości biegu, siły i szybkości uderzenia piłki.

Celem badaczy było sprawdzenie wpływu terapii manipulacyjnej u młodych piłkarzy z myślą o prewencji urazów i poprawie ich osiągnięć. Zgodnie z doniesieniami naukowymi niski odsetek urazów występuje u piłkarzy poniżej 14 roku życia, wzrasta w wieku 14-16 lat, natomiast w wieku 16-19 lat jest podobny, jak u graczy z długim doświadczeniem.

 

Zobacz także: Zaburzenia równowagi i zawroty głowy, a terapia osteopatyczna.

 

Punkty zwrotne


Badaną interwencją terapeutyczną były manipulacje kręgów będących tzw. punktami zwrotu (pivot points) wg klasycznej teorii Johna Martina Littlejohna i Johna Wernhama. Kręgi określane mianem pivot points obejmują C2, C5, Th4, Th9 i L3. Zgodnie z teorią biomechaniczną Johna Martina Littlejohna są to kręgi szczególnie istotne w kontekście wzorców posturalnych ciała i jego zachowania się pod wpływem działania siły grawitacji. 
U piłkarzy wykonano manipulację w kolejności wstępującej miejsc pivotu z wyłączeniem kręgu Th4, który zgodnie z klasyczną biomechaniką Littlejohna zajmuje szczególną pozycję i jego manipulacja mogłaby w określonych warunkach doprowadzić na pewien czas do destabilizacji.
Przed manipulacjami i po nich u piłkarzy wykonano pomiary funkcjonalne siły chwytu, wyskoku, zakresu ruchomości odcinka szyjnego oraz test sięgania (sit and reach). Ocenie poddano również parametry równowagi badane za pomocą posturografu w wystandaryzowanych warunkach testu Romberga. 


Istotną statystycznie poprawę w grupie badawczej względem kontrolnej osiągnięto w teście sit and reach oraz w ocenie równowagi przy otwartych oczach.


Hipotezy postawione przez badaczy częściowo zostały potwierdzone, wykazując prawdopodobny pozytywny wpływ manipulacji na część badanych parametrów mogących odpowiadać za zmniejszenie ryzyka urazów i/lub poprawę osiągnięć. W dyskusji wyników badacze zastanawiali się nad przyczyną braku istotnych różnic w zakresach ruchomości oraz spodziewanych większych różnic w sile chwytu. Proponowane, hipotetyczne wytłumaczenie odnosi się do zbyt krótkiego czasu pomiędzy interwencją a pomiarem, uniemożliwiającego strukturom obwodowym odpowiednią adaptację. Kolejne badania powinny rozstrzygnąć tę kwestię.

 

Zobacz także: W czym może pomóc osteopata?

 

Thomas E, Petrucci M, Barretti M, Messina G, Cavallaro AR, Bianco A. Effects of osteopathic manipulative treatment of the pivots on lower limb function in young professional football players. J Bodyw Mov Ther. 2022 Oct;32:1-6.
 

Program nauczania

Program edukacyjny Akademii oparty jest o standardy stosowane w największych szkołach osteopatycznych na świecie i obejmuje ponad 2 tys. godzin dydaktycznych realizowanych przez 44 seminaria w trakcie 4,5-letniego cyklu nauczania.

Dowiedz się więcej

Osteopata D.O.

Po ukończeniu 4,5 letniego trybu nauczania, otrzymujesz możliwość napisania pracy dyplomowej i uzyskania Certyfikowanego Osteopaty D.O.

Dowiedz się więcej

Lokalizacja

Akademia Osteopatii działa w: Poznaniu, Krakowie, Warszawie, Wrocławiu oraz Gdańsku.

Dowiedz się więcej
 
Kontakt

Potrzebujesz więcej informacji?

Biuro

ul. Marcelińska 92, 60-324 Poznań,
(+48) 606 306 122, (+48) 668 378 419
(+48) 668 641 708
kontakt@akademiaosteopatii.pl
Wtorek - Piątek 9:00 - 16:00

SOCIAL MEDIA

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Akademia Osteopatii z siedzibą w Poznaniu przy ul. Marcelińskiej 92, NIP 7361517194. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Pani/Pana danych osobowych znajdują się w Regulaminie oraz Polityce Prywatności.
Regulamin sklepu internetowego znajduje się tutaj.