Osteopatia jest dziedziną traktującą ludzki organizm jako jedność i wykazującą dużą skuteczność w stosowaniu. W czym może pomóc osteopata i kiedy najlepiej zwrócić się do tego specjalisty? Praca osteopaty polega na prowadzeniu terapii manualnej, czyli realizowanej przy użyciu własnych rąk (zarówno do diagnozy, jak i leczenia). Osteopata jest zazwyczaj lekarzem medycyny lub fizjoterapeutą ze specjalnym przygotowaniem. Czy warto zwrócić się po pomoc do osteopaty? Zdecydowanie tak, jeśli weźmiemy pod uwagę, że wyróżnia go holistyczne podejście do pacjenta, polegające na całościowym zadbaniu o kondycję organizmu, włącznie z systemem nerwowym i związanymi z nim objawami psychofizycznymi. Diagnozę opiera się głównie na utracie jakości ruchu pacjenta, zaś celem jest poprawa ruchomości i przywrócenie funkcji organizmu.
Dlaczego warto udać się na wizytę do osteopaty?
Osteopata w swojej pracy kieruje się przekonaniem, że ludzki organizm tworzy jedną całość, a nie są to jedynie pojedyncze i samodzielne działające narządy. Z tego względu osteopata zajmuje się leczeniem całego człowieka, a nie jedynie jego schorzenia. Dlaczego jeszcze warto wybrać się do osteopaty?
- Osteopata stosuje w swojej pracy terapię manualną, która jest wszechstronna i nie powoduje skutków ubocznych;
- organizm człowieka jest traktowany jako całość, zarówno w sferze fizycznej, jak i psychicznej;
- osteopatia może być wykorzystywana w każdym wieku, zarówno u osób starszych, jak i małych dzieci;
- wizyta u osteopaty to szansa na skuteczne zdiagnozowanie problemu; w razie konieczności osteopata zleci konsultację z innym specjalistą, by pomoc była skuteczna i trwała.
Osteopata - czy warto? Na czym polega terapia?
Osteopata w swojej pracy najpierw wyrównuje wszystkie dysproporcje w naszym ciele, by wyeliminować możliwe inne przyczyny bólu, które mogą znajdować się poza miejscem, z którym przychodzi pacjent (np. ból głowy może mieć różne przyczyny, leżące zupełnie gdzie indziej). Jakie są zalety zabiegów osteopatycznych? Zabiegi osteopatyczne są nieinwazyjne i bezbolesne, a po zastosowanej technice pacjent może od razu wrócić do swoich codziennych czynności. Osteopatia może być także stosowana w stanach ostrych i przewlekłych, pomagając w zmniejszeniu dokuczliwego bólu. Zaletą osteopatii jest również to, że świetnie współpracuje z tradycyjnym leczeniem, wspomagając terapię farmakologiczną.
Badanie osteopatyczne ma przede wszystkim na celu odnalezienie dysfunkcyjnego obszaru funkcjonowania organizmu, który wymaga leczenia. Diagnoza osteopatii bazuje przede wszystkim na szczegółowym wywiadzie z pacjentem. Osteopata przeprowadza następnie odpowiednie testy ruchomości, z uwzględnieniem wyników dotychczasowych badań (np. zdjęć rentgenowskich).
Celem terapii osteopatycznej jest poprawa jakości życia pacjenta. Stosuje się tutaj wiele technik terapii manualnych (między innymi manipulacje, odwijanie powięziowe czy mobilizacje), które mają za zadanie zwiększenie zakresu ruchomości, zniwelowanie napięcia, poprawę drenażu limfatycznego i żylnego itp.
W czym może pomóc osteopata - jakie ma możliwości leczenia?
Osteopata jest w stanie w dużym zakresie pomóc pacjentowi w każdym wieku i wielu schorzeniach, istnieją jednak granice jego możliwości. Osteopata patrzy na człowieka jako całość, opiera się jednak o fakty medyczne, posiłkuje wynikami badań - nie działa jedynie w oparciu o swoje doświadczenie i naturalne metody. W wielu sytuacjach pacjent musi zostać skierowany do innego specjalisty - stąd tak ważna jest dokładna diagnostyka i badania kliniczne. Warto dodać, że osteopata jest dobrze przygotowany do kwalifikowania pacjentów - przeprowadzając badanie, może stwierdzić, czy podejmuje się leczenia samodzielnie, czy też pacjent powinien być skonsultowany z innym specjalistą.
Jakie dolegliwości mogą być leczone przez osteopatę?
Osteopatia wykazuje wysoką skuteczność w leczeniu wielu dolegliwości i schorzeń, a jej holistyczne podejście sprawia, że zastosowanie osteopatii jest wyjątkowo wszechstronne. Na co pomaga osteopata i kiedy warto się do niego zwrócić? Wśród głównych wskazań do osteopatii można wymienić:
- depresje,
- ADHD,
- zastoje limfatyczne,
- rwę kulszową,
- naciągnięcia oraz skręcenia,
- bóle kręgosłupa,
- bóle mięśni oraz stawów,
- bóle głowy oraz migreny
- astmę,
- zapalenie zatok, bóle gardła, częste przeziębienia i obniżenie odporności,
- urazy sportowe czy komunikacyjne,
- dolegliwości lub choroby trzewne,
- ciążę (bóle pachwiny, bóle pleców, przygotowanie do porodu, obrzęk nóg, pomoc w powrocie do codziennej aktywności po porodzie naturalnym albo cesarskim cięciu).
Osteopata jest w stanie pomóc w wielu dolegliwościach, musi być do tego jednak odpowiednio przeszkolony. Program nauczania osteopatii obejmuje bardzo wiele przedmiotów i działów z wąską specjalizacją. Akademia Osteopatii przygotowuje lekarzy, fizjoterapeutów i absolwentów położnictwa do samodzielnej praktyki osteopatycznej. Klinika Akademii Osteopatii pozwala uczestnikom szkolenia na rozwój umiejętności w praktyce i szanse stania sie naprawdę dobrym terapeutą. Zachęcamy do wzięcia udziału w rekrutacji. Polecamy także poszerzające wiedzę szkolenia, takie jak Fizjoenergetyka czy Zintegrowana anatomia palpacyjna.