Metody stosowane w osteopatii są skuteczne w leczeniu schorzeń o wielu podłożach, również u niemowląt i dzieci. Osteopatia pediatryczna znajduje zastosowanie w leczeniu dolegliwości takich jak trudności z karmieniem, nieukojony płacz i niepokój dziecka, kolka, refluks żołądkowo-jelitowy, odkształcenia głowy, kręcz szyi czy zapalenie ucha środkowego. U dzieci coraz częściej diagnozuje się asymetryczne napięcie czy asymetrię ułożeniową. Osteopatia pediatryczna jest skuteczną i przyjazną dla dziecka metodą leczenia wielu schorzeń i może być stosowana już od pierwszych dni życia dziecka. Czym zajmuje się osteopata, w szczególności osteopata dziecięcy? Kiedy wskazana jest wizyta u tego specjalisty? Pierwsza wizyta możliwa jest już około ósmego dnia życia dziecka, warto jednak poprzedzić ją konsultacją z pediatrą, a w razie potrzeby z innym specjalistą. Warto wiedzieć, w jakich przypadkach pomoc osteopaty dziecięcego może okazać się konieczna, by w ten sposób kompleksowo i skutecznie móc pomagać najmłodszym pacjentom.
Osteopatia w pediatrii - na czym polega?
Jak wiadomo, osteopatia zajmuje się całościowym spojrzeniem na ludzki organizm, w tym także organizm małego dziecka. Osteopatia pediatryczna i diagnostyka niemowląt opiera się w głównej mierze na ocenie odruchów fizjologicznych oraz ruchomości spontanicznej. Wiele struktur, mających kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu dziecka, ma swoje wyjście u podstawy czaszki. Należą do nich między innymi nerwy czaszkowe, odpowiadające za takie funkcje jak: ssanie, trawienie czy rytm dobowy. Podczas porodu struktury te mogą ulec uciskowi wskutek nieprawidłowego ułożenia w łonie matki, urazów okołoporodowych czy też nadmiernego napięcie mięśni brzucha i wielkości miednicy matki. Spowoduje to konsekwencje w postaci nieprawidłowego wzrostu struktur czaszkowych, przez co z kolei zaburzony zostanie również dalszy rozwój dziecka. W przyszłości zaburzeniom może ulec jego rozwój psychoruchowy, pojawić się mogą także problemy z koordynacją, koncentracją i nauką.
Osteopata pediatryczny, oprócz doboru właściwej formy terapii, daje w wielu sytuacjach odpowiednie instrukcje postępowania dla opiekunów dziecka, natomiast celem terapii jest głównie wyrównanie napięcia mięśniowego.
Osteopatia pediatryczna - formy terapii wykorzystywane w pracy
Praca osteopatyczna w pediatrii opiera się na zastosowaniu bardzo delikatnych technik i niemal niewidocznych ruchach. Do najczęściej wykorzystywanych technik w osteopatii pediatrycznej należą:
- techniki powięziowe, funkcjonalne – inaczej tzw. techniki odwijania. W tego rodzaju terapii osteopata palpacyjnie wyczuwa napięcia ciała dziecka, dążąc do uzyskania pozycji największego komfortu i uwolnienia napięć z ciała dziecka;
- terapia czaszkowo–krzyżowa - ze względu na delikatną siłę, jakiej używa osteopata pediatryczny, jest bezpieczną formą terapii, a prowadzona w odpowiedni sposób może przynieść bardzo dobre rezultaty. Terapia czaszkowo-krzyżowa opiera się na analizie anatomii całej głowy i jej wpływie na zdrowie całego organizmu poprzez połączenie z kręgosłupem.
Używając niezwykle subtelnych i delikatnych technik, osteopata powoduje, że układ mięśniowo-szkieletowy, pokarmowy, nerwowy, układ krążenia oraz immunologiczny dziecka zaczynają optymalnie pracować.
Osteopatia w pediatrii - najczęściej konsultowane problemy
U małych dzieci bardzo często spotyka się problemy trawienne, ruchowe oraz poznawcze, a także nawracające infekcje czy stany zapalne. Osteopata jest w stanie ocenić, czy rozwój motoryczny dziecka jest odpowiedni do jego wieku, doradzić w kwestiach pielęgnacji dziecka, a w razie potrzeby zastosować odpowiednią terapię. Osteopatia pediatryczna może być pomocna w takich przypadkach, jak:
- kolki,
- nawracające infekcje ucha środkowego,
- refluks,
- problemy z wypróżnianiem,
- kręcz szyi,
- zaburzenia snu,
- prężenie się i napinanie ciała,
- brak odruchu ssania i trudności z karmieniem,
- wzmożony niepokój,
- częsty płacz,
- asymetryczne ułożenie ciała lub głowy,
- zaburzenia kształtu głowy.
W problemach z rozwojem ruchowym dziecka osteopatia pediatryczna może być stosowana jako metoda wspomagająca fizjoterapię (np. metodami NDT-Bobath, Vojty).
Osteopatia w pediatrii - kurs Akademii Osteopatii
Osteopatia pediatryczna to dziedzina, która ma szerokie zastosowanie w leczeniu wielu przypadłości wieku niemowlęcego. Osteopata pediatryczny w pierwszej kolejności przeprowadza wywiad z rodzicami i wykonuje badanie diagnostyczne. Szuka także ograniczeń ruchomości w stawach oraz napięć tkankowych w ciele dziecka. Do standardowych czynności należy także badanie odruchu ssania oraz napięć zlokalizowanych w obrębie języka i wędzidełka. W procesie leczenia osteopata pediatryczny często stymuluje prawidłowe wzorce rozwojowe.
Kurs osteopatii w pediatrii pozwala na prowadzenie terapii osteopatycznej w sposób skuteczny i efektywny. Zawsze jednak w przypadku podejrzenia schorzenia u dziecka należy najpierw wyeliminować ewentualne przyczyny mogące stanowić przeciwwskazanie do podjęcia terapii osteopatycznej. Po ich wyeliminowaniu terapia osteopatyczna może przynieść bardzo dobre rezultaty.
Jeśli jesteś zainteresowany kursem osteopatii pediatrycznej w swoim mieście, Akademia Osteopatii proponuje szkolenia w pięciu dużych miastach w Polsce. Sprawdź oferty:
Program nauczania został oparty na wzorcach obowiązujących w uznanych na świecie akademiach osteopatycznych. Jeśli zatem chcesz dołączyć do grona przyszłych, profesjonalnych i docenianych osteopatów, zapraszamy do udziału w rekrutacji.