Aktualności

Osteopatia pediatryczna - na czym polega?

Metody stosowane w osteopatii są skuteczne w leczeniu schorzeń o wielu podłożach, również u niemowląt i dzieci. Osteopatia pediatryczna znajduje zastosowanie w leczeniu dolegliwości takich jak trudności z karmieniem, nieukojony płacz i niepokój dziecka, kolka, refluks żołądkowo-jelitowy, odkształcenia głowy, kręcz szyi czy zapalenie ucha środkowego. U dzieci coraz częściej diagnozuje się asymetryczne napięcie czy asymetrię ułożeniową. Osteopatia pediatryczna jest skuteczną i przyjazną dla dziecka metodą leczenia wielu schorzeń i może być stosowana już od pierwszych dni życia dziecka. Czym zajmuje się osteopata, w szczególności osteopata dziecięcy? Kiedy wskazana jest wizyta u tego specjalisty? Pierwsza wizyta możliwa jest już około ósmego dnia życia dziecka, warto jednak poprzedzić ją konsultacją z pediatrą, a w razie potrzeby z innym specjalistą. Warto wiedzieć, w jakich przypadkach pomoc osteopaty dziecięcego może okazać się konieczna, by w ten sposób kompleksowo i skutecznie móc pomagać najmłodszym pacjentom.

Osteopatia w pediatrii - na czym polega?

Jak wiadomo, osteopatia zajmuje się całościowym spojrzeniem na ludzki organizm, w tym także organizm małego dziecka. Osteopatia pediatryczna i diagnostyka niemowląt opiera się w głównej mierze na ocenie odruchów fizjologicznych oraz ruchomości spontanicznej. Wiele struktur, mających kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu dziecka, ma swoje wyjście u podstawy czaszki. Należą do nich między innymi nerwy czaszkowe, odpowiadające za takie funkcje jak: ssanie, trawienie czy rytm dobowy. Podczas porodu struktury te mogą ulec uciskowi wskutek nieprawidłowego ułożenia w łonie matki, urazów okołoporodowych czy też nadmiernego napięcie mięśni brzucha i wielkości miednicy matki. Spowoduje to konsekwencje w postaci nieprawidłowego wzrostu struktur czaszkowych, przez co z kolei zaburzony zostanie również dalszy rozwój dziecka. W przyszłości zaburzeniom może ulec jego rozwój psychoruchowy,  pojawić się mogą także problemy z koordynacją, koncentracją i nauką.

Osteopata pediatryczny, oprócz doboru właściwej formy terapii, daje w wielu sytuacjach odpowiednie instrukcje postępowania dla opiekunów dziecka, natomiast celem terapii jest głównie wyrównanie napięcia mięśniowego.

Osteopatia pediatryczna - formy terapii wykorzystywane w pracy

Praca osteopatyczna w pediatrii opiera się na zastosowaniu bardzo delikatnych technik i niemal niewidocznych ruchach. Do najczęściej wykorzystywanych technik w osteopatii pediatrycznej należą:

 • techniki powięziowe, funkcjonalne – inaczej tzw. techniki odwijania. W tego rodzaju terapii osteopata palpacyjnie wyczuwa napięcia ciała dziecka, dążąc do uzyskania pozycji największego komfortu i uwolnienia napięć z ciała dziecka;
 • terapia czaszkowo–krzyżowa - ze względu na delikatną siłę, jakiej używa osteopata pediatryczny, jest bezpieczną formą terapii, a prowadzona w odpowiedni sposób może przynieść bardzo dobre rezultaty. Terapia czaszkowo-krzyżowa opiera się na analizie anatomii całej głowy i jej wpływie na zdrowie całego organizmu poprzez połączenie z kręgosłupem.

Używając niezwykle subtelnych i delikatnych technik, osteopata powoduje, że układ mięśniowo-szkieletowy, pokarmowy, nerwowy, układ krążenia oraz immunologiczny dziecka zaczynają optymalnie pracować.

Osteopatia w pediatrii - najczęściej konsultowane problemy

U małych dzieci bardzo często spotyka się problemy trawienne, ruchowe oraz poznawcze, a także nawracające infekcje czy stany zapalne. Osteopata jest w stanie ocenić, czy rozwój motoryczny dziecka jest odpowiedni do jego wieku, doradzić w kwestiach pielęgnacji dziecka, a w razie potrzeby zastosować odpowiednią terapię. Osteopatia pediatryczna może być pomocna w takich przypadkach, jak:

 • kolki,
 • nawracające infekcje ucha środkowego,
 • refluks,
 • problemy z wypróżnianiem,
 • kręcz szyi,
 • zaburzenia snu,
 • prężenie się i napinanie ciała,
 • brak odruchu ssania i trudności z karmieniem,
 • wzmożony niepokój,
 • częsty płacz,
 • asymetryczne ułożenie ciała lub głowy,
 • zaburzenia kształtu głowy.

W problemach z rozwojem ruchowym dziecka osteopatia pediatryczna może być stosowana jako metoda wspomagająca fizjoterapię (np. metodami NDT-Bobath, Vojty).

Osteopatia w pediatrii - kurs Akademii Osteopatii

Osteopatia pediatryczna to dziedzina, która ma szerokie zastosowanie w leczeniu wielu przypadłości wieku niemowlęcego. Osteopata pediatryczny w pierwszej kolejności przeprowadza wywiad z rodzicami i wykonuje badanie diagnostyczne. Szuka także ograniczeń ruchomości w stawach oraz napięć tkankowych w ciele dziecka. Do standardowych czynności należy także badanie odruchu ssania oraz napięć zlokalizowanych w obrębie języka i wędzidełka. W procesie leczenia osteopata pediatryczny często stymuluje prawidłowe wzorce rozwojowe.

Kurs osteopatii w pediatrii pozwala na prowadzenie terapii osteopatycznej w sposób skuteczny i efektywny. Zawsze jednak w przypadku podejrzenia schorzenia u dziecka należy najpierw wyeliminować ewentualne przyczyny mogące stanowić przeciwwskazanie do podjęcia terapii osteopatycznej. Po ich wyeliminowaniu terapia osteopatyczna może przynieść bardzo dobre rezultaty.

Jeśli jesteś zainteresowany kursem osteopatii pediatrycznej w swoim mieście, Akademia Osteopatii proponuje szkolenia w pięciu dużych miastach w Polsce. Sprawdź oferty:

Program nauczania został oparty na wzorcach obowiązujących w uznanych na świecie akademiach osteopatycznych. Jeśli zatem chcesz dołączyć do grona przyszłych, profesjonalnych i docenianych osteopatów, zapraszamy do udziału w rekrutacji.

Program nauczania

Program edukacyjny Akademii oparty jest o standardy stosowane w największych szkołach osteopatycznych na świecie i obejmuje ponad 2 tys. godzin dydaktycznych realizowanych przez 44 seminaria w trakcie 4,5-letniego cyklu nauczania.

Dowiedz się więcej

Osteopata D.O.

Po ukończeniu 4,5 letniego trybu nauczania, otrzymujesz możliwość napisania pracy dyplomowej i uzyskania Certyfikowanego Osteopaty D.O.

Dowiedz się więcej

Lokalizacja

Akademia Osteopatii działa w: Poznaniu, Krakowie, Warszawie, Wrocławiu oraz Gdańsku.

Dowiedz się więcej
 
Kontakt

Potrzebujesz więcej informacji?

Biuro

ul. Marcelińska 92, 60-324 Poznań,
(+48) 606 306 122, (+48) 668 378 419
(+48) 668 641 708
kontakt@akademiaosteopatii.pl
Wtorek - Piątek 9:00 - 16:00

SOCIAL MEDIA

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Akademia Osteopatii z siedzibą w Poznaniu przy ul. Marcelińskiej 92, NIP 7361517194. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Pani/Pana danych osobowych znajdują się w Regulaminie oraz Polityce Prywatności.
Regulamin sklepu internetowego znajduje się tutaj.