Aktualności

Osteopatia a nerwica: Czy naturalne leczenie może pomóc w zaburzeniach nerwicowych?

Psychoterapia i farmakologia, choć jak najbardziej skuteczne, nie są bowiem jedynymi metodami walki z uciążliwymi objawami zaburzeń tego rodzaju. W dzisiejszym artykule przyglądamy się bliżej temu, czym jest nerwica, jakie są jej przyczyny i objawy. Wyjaśniamy też, w jaki sposób osteopata może pomóc osobie zmagającej się z nerwicą

Zaburzenia nerwicowe – charakterystyka

Nerwice (nazywane także neurozami) to grupa zaburzeń lękowych o podłożu psychicznym. Mają one charakter niepsychotyczny – chorzy zachowują właściwą ocenę rzeczywistości, często są wręcz świadomi absurdalności swoich objawów, np. fobii, a mimo to odczuwają lęk czy niepokój. Nerwice to poważne zaburzenia, które mogą mieć znaczny wpływ na jakość życia pacjentów – są odczuwalne zarówno w sferze psychicznej, emocjonalnej, jak i fizycznej. Z tego względu nie należy ich bagatelizować.

Jakie są przyczyny występowania zaburzeń lękowych? Nerwice często mają związek z następującymi czynnikami:

 • traumatycznymi przeżyciami i urazami psychicznymi,
 • przewlekłym stresem,
 • uwarunkowaniami genetycznymi,
 • uwarunkowaniami środowiskowymi,
 • stanem fizycznym chorego.

Warto zwrócić uwagę, że wyróżnia się różne rodzaje nerwic, w tym nerwicę hipochondryczną, nerwicę lękową, nerwicę anankastyczną (zaburzenia obsesyjno-kompulsywne). Każde z tych zaburzeń może mieć różne przyczyny.

Jak objawia się nerwica?

Osoby zmagające się z zaburzeniami lękowymi doświadczają szerokiej gamy objawów. Do często występujących symptomów o charakterze psychicznym i emocjonalnym zalicza się m.in. lęk, niepokój, przygnębienie, apatię, zaburzenia snu, problemy z koncentracją, natręctwa myślowe. Jeśli z kolei chodzi o objawy somatyczne, chorzy mogą doświadczać np.:

 • bólów i zawrotów głowy,
 • bólów żołądka,
 • duszności, trudności z oddychaniem,
 • kołatania serca,
 • wzmożonego napięcia mięśni,
 • drżenia rąk,
 • bólów kręgosłupa,
 • niedowidzenia i niedosłyszenia,
 • zaburzeń na tle seksualnym.

W zależności od pacjenta objawy mogą mieć różny stopień nasilenia.

Metody leczenia nerwicy

Podstawową formą leczenia zaburzeń lękowych jest psychoterapia. Pacjenci trafiają do specjalistów w wyniku skierowania od lekarza internisty lub z własnej inicjatywy. Celem psychoterapii jest przerwanie mechanizmu błędnego koła, który towarzyszy osobom zmagającym się z nerwicą. Uzupełnieniem terapii często jest leczenie farmakologiczne – najczęściej za pomocą środków anksjolitycznych i leków SSRI.

Wiele osób cierpiących na nerwicę decyduje się także korzystać ze wspomagających form terapii. Popularne są m.in. różnego rodzaju techniki relaksacyjne. Dużą skuteczność w niwelowaniu objawów zaburzeń nerwicowych wykazują także techniki osteopatyczne, które przywracają równowagę w organizmie. Jeśli nie wiesz, czym jest osteopatia, zachęcamy do lektury naszych artykułów:

Osteopatia a nerwica – holistyczne spojrzenie na zaburzenia lękowe

Jeśli zastanawiasz się, czy osteopatia może pomóc w zaburzeniach lękowych, odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak. Podczas pracy z osobami cierpiącymi na nerwicę osteopaci skupiają się przede wszystkim na wskazaniu i wyleczeniu przyczyn zaburzenia. W tym celu korzystają z różnych technik, m.in. terapii czaszkowo-krzyżowej, które pozwalają usunąć z ciała napięcia powstałe w wyniku przeciążenia emocjonalnego. Dzięki terapiom manualnym możliwe jest przywrócenie prawidłowej pracy organizmu, w tym układu hormonalnego i nerwowego, i zniwelowanie objawów zaburzenia.

Osteopatia to skuteczny sposób terapii nerwicy. Pacjenci często odczuwają ulgę już po pierwszej wizycie u specjalisty. Przebieg, czas trwania terapii oraz jej efekty są jednak kwestią mocno indywidualną. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zależnościach między osteopatią a nerwicą, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. Akademia Osteopatii to 4,5-roczne kursy osteopatii oraz szkolenia Master Course o różnej tematyce. Rozpocznij kształcenie pod okiem specjalistów i odkryj holistyczne spojrzenie na leczenie.

Program nauczania

Program edukacyjny Akademii oparty jest o standardy stosowane w największych szkołach osteopatycznych na świecie i obejmuje ponad 2 tys. godzin dydaktycznych realizowanych przez 44 seminaria w trakcie 4,5-letniego cyklu nauczania.

Dowiedz się więcej

Osteopata D.O.

Po ukończeniu 4,5 letniego trybu nauczania, otrzymujesz możliwość napisania pracy dyplomowej i uzyskania Certyfikowanego Osteopaty D.O.

Dowiedz się więcej

Lokalizacja

Akademia Osteopatii działa w: Poznaniu, Krakowie, Warszawie, Wrocławiu oraz Gdańsku.

Dowiedz się więcej
 
Kontakt

Potrzebujesz więcej informacji?

Biuro

ul. Marcelińska 92, 60-324 Poznań,
(+48) 606 306 122, (+48) 668 378 419
(+48) 668 641 708
kontakt@akademiaosteopatii.pl
Wtorek - Piątek 9:00 - 16:00

SOCIAL MEDIA

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Akademia Osteopatii z siedzibą w Poznaniu przy ul. Marcelińskiej 92, NIP 7361517194. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Pani/Pana danych osobowych znajdują się w Regulaminie oraz Polityce Prywatności.
Regulamin sklepu internetowego znajduje się tutaj.