Psychoterapia i farmakologia, choć jak najbardziej skuteczne, nie są bowiem jedynymi metodami walki z uciążliwymi objawami zaburzeń tego rodzaju. W dzisiejszym artykule przyglądamy się bliżej temu, czym jest nerwica, jakie są jej przyczyny i objawy. Wyjaśniamy też, w jaki sposób osteopata może pomóc osobie zmagającej się z nerwicą
Zaburzenia nerwicowe – charakterystyka
Nerwice (nazywane także neurozami) to grupa zaburzeń lękowych o podłożu psychicznym. Mają one charakter niepsychotyczny – chorzy zachowują właściwą ocenę rzeczywistości, często są wręcz świadomi absurdalności swoich objawów, np. fobii, a mimo to odczuwają lęk czy niepokój. Nerwice to poważne zaburzenia, które mogą mieć znaczny wpływ na jakość życia pacjentów – są odczuwalne zarówno w sferze psychicznej, emocjonalnej, jak i fizycznej. Z tego względu nie należy ich bagatelizować.
Jakie są przyczyny występowania zaburzeń lękowych? Nerwice często mają związek z następującymi czynnikami:
- traumatycznymi przeżyciami i urazami psychicznymi,
- przewlekłym stresem,
- uwarunkowaniami genetycznymi,
- uwarunkowaniami środowiskowymi,
- stanem fizycznym chorego.
Warto zwrócić uwagę, że wyróżnia się różne rodzaje nerwic, w tym nerwicę hipochondryczną, nerwicę lękową, nerwicę anankastyczną (zaburzenia obsesyjno-kompulsywne). Każde z tych zaburzeń może mieć różne przyczyny.
Jak objawia się nerwica?
Osoby zmagające się z zaburzeniami lękowymi doświadczają szerokiej gamy objawów. Do często występujących symptomów o charakterze psychicznym i emocjonalnym zalicza się m.in. lęk, niepokój, przygnębienie, apatię, zaburzenia snu, problemy z koncentracją, natręctwa myślowe. Jeśli z kolei chodzi o objawy somatyczne, chorzy mogą doświadczać np.:
- bólów i zawrotów głowy,
- bólów żołądka,
- duszności, trudności z oddychaniem,
- kołatania serca,
- wzmożonego napięcia mięśni,
- drżenia rąk,
- bólów kręgosłupa,
- niedowidzenia i niedosłyszenia,
- zaburzeń na tle seksualnym.
W zależności od pacjenta objawy mogą mieć różny stopień nasilenia.
Metody leczenia nerwicy
Podstawową formą leczenia zaburzeń lękowych jest psychoterapia. Pacjenci trafiają do specjalistów w wyniku skierowania od lekarza internisty lub z własnej inicjatywy. Celem psychoterapii jest przerwanie mechanizmu błędnego koła, który towarzyszy osobom zmagającym się z nerwicą. Uzupełnieniem terapii często jest leczenie farmakologiczne – najczęściej za pomocą środków anksjolitycznych i leków SSRI.
Wiele osób cierpiących na nerwicę decyduje się także korzystać ze wspomagających form terapii. Popularne są m.in. różnego rodzaju techniki relaksacyjne. Dużą skuteczność w niwelowaniu objawów zaburzeń nerwicowych wykazują także techniki osteopatyczne, które przywracają równowagę w organizmie. Jeśli nie wiesz, czym jest osteopatia, zachęcamy do lektury naszych artykułów:
Osteopatia a nerwica – holistyczne spojrzenie na zaburzenia lękowe
Jeśli zastanawiasz się, czy osteopatia może pomóc w zaburzeniach lękowych, odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak. Podczas pracy z osobami cierpiącymi na nerwicę osteopaci skupiają się przede wszystkim na wskazaniu i wyleczeniu przyczyn zaburzenia. W tym celu korzystają z różnych technik, m.in. terapii czaszkowo-krzyżowej, które pozwalają usunąć z ciała napięcia powstałe w wyniku przeciążenia emocjonalnego. Dzięki terapiom manualnym możliwe jest przywrócenie prawidłowej pracy organizmu, w tym układu hormonalnego i nerwowego, i zniwelowanie objawów zaburzenia.
Osteopatia to skuteczny sposób terapii nerwicy. Pacjenci często odczuwają ulgę już po pierwszej wizycie u specjalisty. Przebieg, czas trwania terapii oraz jej efekty są jednak kwestią mocno indywidualną. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zależnościach między osteopatią a nerwicą, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. Akademia Osteopatii to 4,5-roczne kursy osteopatii oraz szkolenia Master Course o różnej tematyce. Rozpocznij kształcenie pod okiem specjalistów i odkryj holistyczne spojrzenie na leczenie.