Blog

Medycyna manualna - na czym polega i co to jest?

Medycyna manualna jest działem medycyny zajmującym się diagnozowaniem i leczeniem wykrytych oraz odwracalnych zmian czynnościowych narządu ruchu za pomocą rąk terapeuty. Praktyczna medycyna manualna dzieli się na diagnostykę manualną, terapię manualną oraz postępowanie profilaktyczne. Terapia opiera się na szczegółowym badaniu pacjenta, a następnie leczeniu manualnym, które opiera się na pracy ze wszystkimi stawami, więzadłami i mięśniami. Terapia manualna jest zatem wyspecjalizowaną metodą fizjoterapii, opartą na biomechanice i funkcji układu ruchu człowieka. Jest skuteczną metodą leczenia i wspomagania powrotu do pełnej sprawności po urazach, kontuzjach, a także wszelkich problemach związanych z układem ruchu.

Wykorzystywana jest w ortopedii, rehabilitacji, reumatologii i neurologii, a także w osteopatii (sprawdź także: czym zajmuje się osteopata?). W każdym przypadku medycyna manualna i terapia manualna mają na celu przywrócenie właściwej ruchomości stawów oraz zminimalizowanie dolegliwości bólowych pacjenta. Dowiedz się, na czym polega medycyna manualna i w jaki sposób można wykorzystywać ją w praktyce osteopatycznej.

Co to jest medycyna manualna i na czym polega?

Terapia, będąca elementem medycyny manualnej, jest jedną z metod fizjoterapeutycznych pozwalających na rozpoznawanie zaburzeń układu ruchu. Dzięki temu terapii mogą być poddane zdiagnozowane, odwracalne zmiany funkcjonalne organizmu. Najistotniejszym zadaniem terapii manualnej jest pomoc w odzyskaniu swobody zakresu ruchu w stawach oraz redukcja dolegliwości. Na czym polega medycyna manualna? Po właściwej diagnostyce fizjoterapeuta stosuje ucisk odpowiednich punktów na ciele, docierając w ten sposób  do bolesnych miejsc i przywracając równowagę mięśniową. Dzięki temu terapia manualna może być pomocna w leczeniu stawów i przywracaniu im odpowiedniej ruchomości oraz zakresu ruchu. Terapeuta zmniejsza również napięcie mięśniowe, zwiększa elastyczność mięśni, docelowo przywracając pacjentowi prawidłowy zakres ruchu bez bólu. Głównymi elementami terapii manualnej są: wywiad z pacjentem, badanie fizykalne oraz testy diagnostyczne. W niektórych przypadkach wymagane są dodatkowe badania, jak zdjęcie rentgenowskie czy rezonans magnetyczny.

Medycyna manualna - korzyści

Mówiąc o medycynie manualnej warto poświęcić więcej czasu samej terapii, gdyż to ona gwarantuje efekt w postaci dobrego samopoczucia, zniwelowania dolegliwości i życia bez bólu. Głównym założeniem terapii manualnej jest diagnoza oraz leczenie z wykorzystaniem naturalnych procesów naszego organizmu. Najszybsze efekty terapii manualnej widoczne są w leczeniu stanów przeciążeniowych stawów, stanów pooperacyjnych i w rehabilitacji ortopedycznej. Do niewątpliwych zalet terapii manualnej należy jej elastyczność - proces leczenia opracowywany jest indywidualnie w zależności od schorzenia i stanu pacjenta. Do korzyści wynikających z terapii manualnej należy zaliczyć przede wszystkim zmniejszenie bólu i napięcia mięśni, zwiększenie ruchomości stawów i zakresu ruchu, poprawę elastyczności i ruchomości tkanek.

Terapia manualna - dla kogo?

Terapię manualną zastosować można w przypadku różnorodnych problemów, w szczególności bólów różnego pochodzenia. Medycyna manualna przynosi korzyści zwłaszcza w przypadku bólu kości ogonowej, bólów krzyżowych, lędźwiowych i lędźwiowo-krzyżowych. Terapia pomocna jest także w rwie kulszowej, wadach postawy, zaburzeniach snu i wielu innych dolegliwościach. Do głównych wskazań do terapii manualnej zalicza się ponadto:

 • bóle mięśni,
 • migreny i zawroty głowy,
 • dyskopatię,
 • bóle karku,
 • bóle wynikające z urazów,
 • zmiany przeciążeniowe kręgosłupa,
 • napięciowe bóle tułowia i głowy.

Warto podkreślić, że osiągnięcie pożądanych efektów, do jakich należy zmniejszenie dolegliwości bólowych i zwiększenie zakresu ruchomości stawów, jest możliwe jedynie w przypadku regularnego wykonywania zabiegów terapeutycznych..

Kurs medycyny manualnej - techniki

W terapii manualnej, podobnie jak w każdej metodzie pracy z pacjentem, bardzo ważny jest wywiad oraz badanie wstępne, służące jak najlepszemu rozpoznaniu problemu i zakwalifikowaniu pacjenta do odpowiedniego typu leczenia. Terapeuta indywidualnie dobiera metody leczenia, a wśród stosowanych metod wyróżnić można:

 • masaż,
 • stretching,
 • manipulacje i mobilizacje stawowe,
 • terapię punktów spustowych,
 • neuromobilizację,
 • mobilizację tkanek miękkich.

Podczas zabiegu terapeutycznego uciskane są wszystkie tkanki miękkie: skóra, mięśnie, wiązadła, nerwy i ścięgna. Terapeuta najczęściej pracuje z pacjentem, który znajduje się w pozycji leżącej na kozetce. Wywierając nacisk na miękkie tkanki ciała, stara się je rozluźnić i w ten sposób złagodzić ból. W trakcie terapii manualnej stosuje się również również mobilizację lub manipulację w celu rozluźnienia napiętych tkanek, zwiększenia ich elastyczności i zmniejszenia bólu.

Terapia manualna obejmuje duży zakres technik służących diagnozie i leczeniu, stąd powinna być wykonywana wyłącznie przez wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Jeśli jesteś zainteresowany kursem medycyny manualnej w swoim mieście, Akademia Osteopatii proponuje szkolenia w pięciu dużych miastach w Polsce. Sprawdź oferty:

Program nauczania został oparty na wzorcach obowiązujących w uznanych na świecie akademiach osteopatycznych. Jeśli zatem chcesz dołączyć do grona przyszłych, profesjonalnych i docenianych osteopatów, specjalizujących się w terapii manualnej, zapraszamy do udziału w rekrutacji.

Program nauczania

Program edukacyjny Akademii oparty jest o standardy stosowane w największych szkołach osteopatycznych na świecie i obejmuje ponad 2 tys. godzin dydaktycznych realizowanych przez 44 seminaria w trakcie 4,5-letniego cyklu nauczania.

Dowiedz się więcej

Osteopata D.O.

Po ukończeniu 4,5 letniego trybu nauczania, otrzymujesz możliwość napisania pracy dyplomowej i uzyskania Certyfikowanego Osteopaty D.O.

Dowiedz się więcej

Lokalizacja

Akademia Osteopatii działa w: Poznaniu, Krakowie, Warszawie, Wrocławiu oraz Gdańsku.

Dowiedz się więcej
 
Kontakt

Potrzebujesz więcej informacji?

Biuro

ul. Marcelińska 92, 60-324 Poznań,
(+48) 606 306 122, (+48) 668 378 419
(+48) 668 641 708
kontakt@akademiaosteopatii.pl
Wtorek - Piątek 9:00 - 16:00

SOCIAL MEDIA

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Akademia Osteopatii z siedzibą w Poznaniu przy ul. Marcelińskiej 92, NIP 7361517194. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Pani/Pana danych osobowych znajdują się w Regulaminie oraz Polityce Prywatności.
Regulamin sklepu internetowego znajduje się tutaj.