Rekrutacja 2024 rusza za:

Poznań / Kraków / Wrocław / Warszawa / Gdańsk

 
Aktualności

Jak osteopatia może pomóc w problemach z zajściem w ciążę?

Niepłodność jest problemem dotyczącym coraz większej liczby par zdecydowanych na posiadanie potomstwa. W wielu przypadkach, pomimo niemożności ustalenia przyczyny medycznej, zajście w ciążę jest niemożliwe. Osteopatia poszukuje powodów zaburzeń na wielu płaszczyznach, także mechanicznych, którymi z reguły medycyna głównego nurtu się nie zajmuje. 

 

1. Przyczyna niepłodności

Jedną z przyczyn problemów z poczęciem dziecka może być rozregulowanie układu hormonalnego. Badaniu osteopatycznemu należy poddać większość gruczołów dokrewnych, a przynajmniej przysadkę, tarczycę, nadnercza i jajniki. 

 

Przysadka (wraz z podwzgórzem) stanowi „centrum dowodzenia” układu hormonalnego. Ważne połączenie, jakim jest lejek przysadki, przedostaje się przez przeponę siodła. Nieprawidłowości napięciowe w obszarze opon mózgowych mogą w sposób mechaniczny zaburzać funkcjonowanie istotnych struktur hormonalnych. Osteopatia czaszkowo-krzyżowa wspomaga normalizację napięć.

 

Tarczyca jest istotna ze względu na jej wpływ na ogólny metabolizm organizmu. Techniki pracy na naczyniach oraz powięziach tarczycy pozwalają zoptymalizować warunki jej funkcjonowania. Nadnercza są częścią osi stresu (tzw. osi HPA). Zaburzony poziom kortyzolu może skutecznie uniemożliwiać zajście w ciążę. 

 

Znaczenie jajników jest oczywiste. Czasami zrosty w obrębie miednicy małej lub zastoje krwi żylnej mogą być główną przyczyną problemów z zajściem w ciążę.

 

2. Przyczyna niepłodności

Oprócz układu hormonalnego bardzo ważną rolę odgrywa układ nerwowy. Przygotowanie do zajścia w ciążę powinno obejmować harmonizację części współczulnej i przywspółczulnej autonomicznego układu nerwowego. Szczególną uwagę należy zwrócić na obszar nerwów krzyżowych. W tym celu często wykorzystywana jest terapia czaszkowo-krzyżowa

 

Nierzadko zdarza się, że upadek lub wypadek doznany w przeszłości blokuje kość krzyżową oraz negatywnie wpływa na unerwienie somatyczne i wegetatywne obszaru miednicy. 

 

Co więcej, ze względu na połączenie za pośrednictwem opony twardej, napięcia mogą przenosić się na podstawę czaszki oraz opony mózgowe, w tym na przeponę siodła. Tzw. układ błon wzajemnie zrównoważonych napięć może wpływać także na stan układu nerwowego i hormonalnego. 

 

3. Przyczyna niepłodności

Istotne znaczenie mają również narządy odpowiedzialne za stan metaboliczny organizmu, w tym m. in. wątroba. Ten największy gruczoł jest bardzo istotny dla metabolizmu hormonów sterydowych (u kobiet i u mężczyzn). Za pomocą osteopatii wisceralnej można usunąć zaburzenia ruchomości oraz zastoje w tej okolicy, tworząc optymalne warunki dla funkcjonowania wątroby. W określonych sytuacjach wskazane jest wsparcie pracy osteopatycznej odpowiednią dietą, ziołami oraz suplementacją.


Niezwykle ważna jest lokalna praca w okolicy miednicy małej. Po przebytych stanach zapalnych i operacjach mogą tworzyć się zrosty uniemożliwiające zajście w ciążę. Mobilizacje manualne mogą pomóc w odzyskaniu prawidłowej ruchomości i „drożności” tego obszaru. 

 

 

Bardzo częstym problemem są zastoje żylne występujące w miednicy małej. Ich przyczyną może być m. in. siedzący tryb życia, nieprawidłowości posturalne oraz zaburzenia stosunków ciśnień pomiędzy klatką piersiową, jamą brzuszną i miednicą. 

 

Zastój uniemożliwia odpływ krwi żylnej i limfy i tym samym odprowadzenie toksyn i zbędnych produktów metabolizmu oraz napływ świeżej krwi tętniczej zaopatrującej tkanki w tlen i substancje odżywcze. Osteopatyczna praca manualna pozwala na usunięcie zastojów i poprawę ukrwienia narządów rodnych. Mobilizacja więzadeł i powięzi macicy oraz jajników pozwala oswobodzić skompresowane nerwy i naczynia. 

 

4. Przyczyna niepłodności

Nierzadko problem może dotyczyć samego ustawienia macicy. Jeżeli wynika ono z zaburzenia napięć mięśni, więzadeł i powięzi osteopatia może pomóc je znormalizować.


 
Powyżej przedstawiono tylko kilka wybranych przyczyn możliwych problemów z zajściem w ciążę i metod pracy osteopatycznej. Co ważne, osteopatia szuka przyczyn w całym organizmie (układzie hormonalnym, nerwowym, krwionośnym, powięziowym, mięśniowym, posturalnym, metabolicznym, czaszkowo-krzyżowym, emocjonalnym itd.). 

 

Posługuje się przy tym m. in. metodami manualnymi, uwzględniając zależności między poszczególnymi strukturami, których zazwyczaj nie bierze się pod uwagę w innych podejściach. Ponadto osteopaci często współpracują z dietetykami, fizjoterapeutami, psychologami, naturoterapeutami, położnymi itd., tworząc zespoły multidyscyplinarne lub sami mają kompetencje w wyżej wymienionych dziedzinach.


 
Para mająca problemy z poczęciem potomstwa może więc zgłosić się do gabinetu osteopatycznego celem przeprowadzenia badania i opracowania planu terapeutycznego. 


Chociaż w tym artykule skupiliśmy się na organizmie kobiety, przyczyny mogą być również po stronie partnera. Także w tych przypadkach osteopatia może zaproponować diagnozę i terapię. 

 

Dla komfortu i skuteczności postępowania zazwyczaj zalecana jest pierwsza wizyta z uczestnictwem pary, a następnie także osobne wizyty diagnostyczne i w uzasadnionych przypadkach terapeutyczne. Uczestnictwo obojga przyszłych rodziców w terapii (osobno) wiąże się z licznymi pozytywnymi aspektami (poza bezpośrednim oddziaływaniem na źródło problemu m. in. z poprawą ogólnego stanu zdrowia oraz zdjęciem poczucia winy z osoby poddawanej terapii itd.).
 

Interesujesz się tematem osteopatii od strony zawodowej? Jeśli myślisz o rozpoczęciu własnej praktyki i szukasz szkoleń prowadzonych przez doświadczonych specjalistów, zobacz, co oferuje Akademia Osteopatii:

Program nauczania

Program edukacyjny Akademii oparty jest o standardy stosowane w największych szkołach osteopatycznych na świecie i obejmuje ponad 2 tys. godzin dydaktycznych realizowanych przez 44 seminaria w trakcie 4,5-letniego cyklu nauczania.

Dowiedz się więcej

Osteopata D.O.

Po ukończeniu 4,5 letniego trybu nauczania, otrzymujesz możliwość napisania pracy dyplomowej i uzyskania Certyfikowanego Osteopaty D.O.

Dowiedz się więcej

Lokalizacja

Akademia Osteopatii działa w: Poznaniu, Krakowie, Warszawie, Wrocławiu oraz Gdańsku.

Dowiedz się więcej
 
Kontakt

Potrzebujesz więcej informacji?

Biuro

ul. Marcelińska 92, 60-324 Poznań,
(+48) 606 306 122, (+48) 668 641 708
kontakt@akademiaosteopatii.pl
Wtorek - Piątek 9:00 - 16:00

SOCIAL MEDIA

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Akademia Osteopatii z siedzibą w Poznaniu przy ul. Marcelińskiej 92, NIP 7361517194. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Pani/Pana danych osobowych znajdują się w Regulaminie oraz Polityce Prywatności.
Regulamin sklepu internetowego znajduje się tutaj.