Zdecydowana większość pacjentów odwiedzających doświadczonego osteopatę wychodzi z zabiegu pod ogromnym wrażeniem. Wiele osób nazywa osteopatów prawdziwymi cudotwórcami do zadań specjalnych. Pomagają usunąć dolegliwości bólowe i leczą wiele schorzeń, z którymi nie radziły sobie tradycyjne formy leczenia. Warto jednak podkreślić, że osteopatia jest oficjalnie uznana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za jedną z gałęzi medycyny. Osteopatia wisceralna i położnicza jest bardzo obszerną odnogą osteopatii. Aby lepiej zrozumieć, czego ona dotyczy i jakie elementy ciała obejmuje, można porównać ją do „pracy z trzewiami”. Za trzewia można natomiast uznać wszystkie narządy wewnętrzne – jelita, przeponę, żołądek, macicę itp. Zachęcamy do przeczytania naszego artykułu o osteopatii wisceralnej.
Na czym polega osteopatia wisceralna?
Jak już wspomnieliśmy, jedną ze specjalności osteopatii jest osteopatia wisceralna. Na czym polega? Czym zajmuje się osteopata? Osteopatia jest nauką, która bardzo indywidualnie podchodzi do pacjenta. Każdy organizm jest inny – ludzi różni budowa ciała, styl życia, a także przebyte w przeszłości schorzenia i skłonności do ich dziedziczenia.
Osteopatia wisceralna ma na celu poprawić ruchomość trzewi. Do odczuwalnych skutków ograniczenia ruchomości narządów wewnętrznych zalicza się bezpośrednio dolegliwości bólowe i problemy w prawidłowej pracy danych narządów. Osteopata, podczas terapii, stara się zmniejszyć napięcie w okolicach brzucha, co powinno prowadzić do przywrócenia prawidłowej równowagi ciśnienia między poszczególnymi organami. Wzmożone napięcie mięśniowe może powodować problemy z przeponą, co częściowo wpływa na wygląd sylwetki, skłonność do wzdęć czy refluksu. Osteopatia wisceralna może poprawić również przepływ płynów ustrojowych w tym obszarze ciała.
Techniki wisceralne oferują również obiecujące efekty u osób, które z uwagi na przebyte operacje brzucha lub np. cesarskie cięcie, narzekają na wzmożone napięcie więzadeł mocujących. Wynika ono zazwyczaj z pojawienia się blizn pooperacyjnych lub zrostów. Terapia narządów wewnętrznych obejmuje również okolice otrzewnej. Jest to bardzo ważny element zabiegów. Niewiele osób wie, że sama otrzewna, jak i ewentualne zrosty pojawiające się w jej okolicy mogą powodować silne dolegliwości bólowe. Może zdarzyć się, że pacjent odbywa wizytę lekarską za wizytą, a przyczyna bólu nadal nie jest zdiagnozowana (często mówi się wówczas o nerwobólach). Tymczasem to sama otrzewna może podrażniać włókna nerwowe (tzw. nocyceptory) i powodować silne bóle.
Co można leczyć za pomocą osteopatii wisceralnej?
Terapia wisceralna brzucha wpływa realnie na samopoczucie i komfort pacjenta. Prawidłowo przeprowadzone zabiegi mają bezpośredni wpływ na usunięcie skutków wynikających z mniejszej mobilności trzewi. Do najczęściej leczonych tą techniką schorzeń i problemów zdrowotnych można zaliczyć np.:
- Nawracające mimo zmiany diety wzdęcia, które mogą wynikać z zaburzeń mobilności i wzmożonego napięcia w okolicy jelita cienkiego.
- Bóle całego brzucha o nieznanej etiologii – tutaj również może powodować je ograniczona mobilność trzewi w okolicy jelita cienkiego.
- Biegunki i ból przy badaniu palpacyjnym występujący w okolicy jamy brzusznej – przyczyną może być zaburzona mobilność trzewi w okolicach okrężnicy na odcinku wstępującym.
- Zaparcia – mogą być spowodowane zaburzeniami ruchliwości narządów otaczających odcinek zstępujący okrężnicy.
- Nudności, zgaga, ciągłe uczucie pełności – zaburzenia zlokalizowane w okolicy żołądka.
- Dolegliwości bólowe i niesmak po posiłku wywołany nadkwaśnością lub zgagą – mogą wynikać z ograniczonej mobilności trzewi w okolicy dwunastnicy.
Osteopatia wisceralna wpływa również terapeutycznie na:
- bolesne miesiączkowanie,
- problemy z retencją wody,
- problemy z kamieniami nerkowymi i paskiem w nerkach,
- uczucie opuchnięcia i ciężkości,
- spowolniony metabolizm,
- nietrzymanie moczu,
- wspomaga również dietę odchudzającą – techniki wisceralne przyspieszają proces utraty zbędnych kilogramów.
Doświadczony osteopata szybko zauważy charakterystyczny dla danej dolegliwości odruch trzewno-somatyczny. Podczas badania palpacyjnego wyczuje np. charakterystyczne napięcie wybranej grupy mięśni, a także wyczuwalną zmianę struktury tkanek i obrzęki wewnętrzne. Przy ścisłej współpracy z pacjentem dowie się również, która z tkanek wewnętrznych jest nadwrażliwa na dotyk, co może od razu sugerować problem występujące w danej okolicy trzewi.
Terapia wisceralna i położnicza
Osteopatia położnica obejmuje holistyczną opiekę nad kobietami w ciąży. Dla większości kobiet jest to okres wzmożonego napięcia niemal wszystkich części ciała. Powiększająca się macica napiera na otaczające ją narządy wewnętrzne, a one - zmieniając swoje położenie, wpływają na szereg dolegliwości bólowych. Techniki terapii położniczej obejmują dopasowanie zabiegów do każdego z etapów ciąży. Osteopatia położnicza obejmuje okres ciąży, jak i okres poporodowy. Pomaga kobiecie szybciej odzyskać pełną sprawność i pożegnać dolegliwości bólowe.
Okres ciąży jest nierozerwalnie związany z szeregiem zmian biomechanicznych. Żylaki, refluks, zgaga, wzdęcia, uczucie parcia na pęcherz i problemy z zaparciami – to tylko kilka z licznych niedogodności, które odpowiednio dopasowania terapia osteopatyczna może zredukować lub usunąć. Techniki wisceralne oddziałują bezpośrednio na organizm – staje się on zdolny do skutecznej samoregulacji i samoleczenia – odzyskuje swoje pierwotne umiejętności.
Kobiety w ciąży, ale też planujące zajście w ciąże mają aktualnie dostęp do niemal nieograniczonych rodzajów terapii i zajęć rozluźniających. Jesteśmy zdania, że wizyta u doświadczonego osteopaty wisceralnego jest pierwszym, dobrym krokiem na drodze macierzyństwa. Efekty zabiegów są nieocenione.
Terapia wisceralna brzucha – efekty
Efekty terapii wisceralnej są odczuwalne. Techniki masażu redukują napięcie powięzi, wyrównują ciśnienie w przestrzeniach między narządami oraz poprawiają przepływ krwi i limfy. To skutkuje poprawą tempa metabolizmu, wspomaga naturalną odporność, redukuje dolegliwości bólowe i stany zapalne. poprawia samopoczucie i wygląd (okolice brzucha stają się smuklejsze, a pobudzenie limfy sprzyja redukcji retencji wody). Efekty terapii wisceralnej przekładają się również na inne części ciała – kończyny, mózg, klatkę piersiową, układ pokarmowy, kręgosłup itp. Zabiegi pozwalają również na szybsze samooczyszczanie organizmu z toksyn.
Z uwagi na rosnącą świadomość współczesnego społeczeństwa, coraz więcej osób stawia na powrót do korzeni – czyli zdrowszego, prostszego jedzenia, naturalnych metod terapeutycznych, a także osteopatii. Nasza akademia osteopatii to autorski, rozbudowany program nauki medycyny osteopatycznej. Dostęp do fachowej wiedzy międzynarodowej kadry specjalistów z dziedziny osteopatii kompleksowo przygotuje Cię do wykonywania zawodu. Jeśli interesuje Cię kurs osteopatii – cena umieszczona jest na naszej stronie internetowej - zachęcamy do jej sprawdzenia.