Aktualności

Osteopatia w Polsce

Czy numer 323010 coś Wam mówi ?


Mamy nadzieję, że tak. Jest to numer klasyfikacji zawodu osteopaty. W 2018 roku Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikowało Informacje o zawodzie osteopaty [obecna aktualizacja z 31.03.2019 r.]. Bardzo zachęcamy Studentów osteopatii oraz Osoby poważnie zainteresowane zgłębianiem tej fascynującej dziedziny do zapoznania się z tym dokumentem.


Nie każdy może nazwać się osteopatą‼️


W środowisku panuje przekonanie, że każdy może nazwać się osteopatą i oferować usługi osteopatyczne. Czy jest tak rzeczywiście?


Aby odpowiedzieć na to pytanie, sięgnijmy ponownie do Informacji o zawodzie osteopaty. Wyraźnie jest w nim napisane: „Pracę w zawodzie osteopata może wykonywać osoba, która spełnia jeden z poniższych warunków”:

  • uzyskała licencjat w zakresie osteopatii potwierdzający zrealizowanie przynajmniej 4 800 godzin dydaktycznych z osteopatii,

  • uzyskała tytuł magistra osteopatii, zrealizowawszy przynajmniej 7 500 godzin dydaktycznych z osteopatii,

  • ma wykształcenie medyczne (lekarz, fizjoterapeuta), odbyła studia podyplomowe w zakresie osteopatii w wymiarze przynajmniej 2 000 godzin dydaktycznych, zdała egzamin teoretyczny i praktyczny oraz obroniła pracę dyplomową,

  • ma wykształcenie medyczne (lekarz, fizjoterapeuta, położna), zdobyła wykształcenie na kursach osteopatycznych obejmujących przynajmniej 1 500 - 2 000 godzin, zdała egzamin teoretyczny i praktyczny.


Czy osteopata może pracować „bez papierów” - bez kursu?


Odpowiadamy: NIE!


„Dokumentem uprawniającym do pracy w zawodzie osteopata jest:

  • państwowe świadectwo ukończenia studiów osteopatii na poziomie licencjata,

  • państwowe świadectwo ukończenia studiów osteopatii na poziomie magistra,

  • państwowe świadectwo ukończenia studiów podyplomowych medycyny osteopatycznej z Dyplomem Osteopaty (Diploma in Osteopathy),

  • certyfikat ukończenia 4- lub 5-letniego kursu osteopatii z Dyplomem Osteopaty (Diploma in Osteopathy).”


Aktualnie w Polsce nie ma możliwości kształcenia w zawodzie osteopata na poziomie licencjackim i magisterskim. Kształcenie prowadzące do wykonywania zawodu osteopaty odbywa się w ramach studiów podyplomowych w szkołach wyższych oraz na kursach osteopatii. Tutaj naprzeciw oczekiwaniom kandydatów wychodzi Akademia Osteopatii, która prowadzi rekrutację na kierunku osteopatia. Kandydatami do tego typu kształcenia są osoby, które posiadają już wykształcenie medyczne (np. w zawodach fizjoterapeuta, lekarz, położna). Kursy osteopatii trwają 4-5 lat i obejmują 1500-2000 godzin dydaktycznych. Kursanci po zakończeniu nauki otrzymują Dyplom Osteopaty (Diploma in Osteopathy).


[INFORMACJA O ZAWODZIE Osteopata (323010) © Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Departament Rynku Pracy, Warszawa 2018]


Ile zarabia osteopata - Czy wysiłek się opłaca ?


Z pewnością poza kwestiami zainteresowań, poczuciem misji i samorealizacji, kwestie finansowe odgrywają istotną rolę w planowaniu rozwoju zawodowego. Zgodnie z danymi na rok 2019 początkujący osteopata mógł liczyć na zarobki rzędu 4 000 zł brutto miesięcznie, natomiast z kilkuletnim doświadczeniem zarobki mogły wzrastać do 10 000 zł brutto miesięcznie. Są to najaktualniejsze dane, zawarte w tym samym dokumencie ministerialnym, do których udało nam się dotrzeć. Z pewnością przytoczone kwoty sprzed 3 lat uległy zmianie.

Sami oceńcie, jak wypada to na tle innych zawodów...

Program nauczania

Program edukacyjny Akademii oparty jest o standardy stosowane w największych szkołach osteopatycznych na świecie i obejmuje ponad 2 tys. godzin dydaktycznych realizowanych przez 44 seminaria w trakcie 4,5-letniego cyklu nauczania.

Dowiedz się więcej

Osteopata D.O.

Po ukończeniu 4,5 letniego trybu nauczania, otrzymujesz możliwość napisania pracy dyplomowej i uzyskania Certyfikowanego Osteopaty D.O.

Dowiedz się więcej

Lokalizacja

Akademia Osteopatii działa w: Poznaniu, Krakowie, Warszawie, Wrocławiu oraz Gdańsku.

Dowiedz się więcej
 
Kontakt

Potrzebujesz więcej informacji?

Biuro

ul. Marcelińska 92, 60-324 Poznań,
(+48) 606 306 122, (+48) 668 378 419
(+48) 668 641 708
kontakt@akademiaosteopatii.pl
Wtorek - Piątek 9:00 - 16:00

SOCIAL MEDIA

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Akademia Osteopatii z siedzibą w Poznaniu przy ul. Marcelińskiej 92, NIP 7361517194. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Pani/Pana danych osobowych znajdują się w Regulaminie oraz Polityce Prywatności.
Regulamin sklepu internetowego znajduje się tutaj.