Aktualności

Osteopata dziecięcy – czym się zajmuje?

Czym zajmuje się osteopata dziecięcy?

Pediatra, ortopeda, logopeda, alergolog – większość rodziców wraz ze swoimi pociechami miała okazję odwiedzić przynajmniej jednego z wymienionych specjalistów. Poszukując przyczyny mniej lub bardziej tajemniczych dolegliwości malucha, zaniepokojeni opiekunowie często spędzają mnóstwo czasu w gabinetach lekarskich. Niestety nie zawsze udaje się im odkryć źródło zdrowotnych problemów dziecka. W takim przypadku dobrą decyzją może być skorzystanie z pomocy specjalisty, który podejdzie do pacjenta bardziej całościowo, spojrzy na jego dolegliwości z częściowo innej perspektywy. Osteopata dla noworodka, niemowląt i dzieci to osoba, która w nieinwazyjny i bezbolesny sposób zidentyfikuje np. takie nieprawidłowości jak ograniczenie ruchomości stawów, obniżone napięcie mięśni, wady postawy czy asymetria czaszki. Korzystając z wiedzy nabytej podczas szczegółowego wywiadu z pacjentem i obserwacji malucha, odnajdzie źródło problemu i postara się je wyeliminować. Osteopatia niemowląt i dzieci to szeroka dziedzina. Jej specjalista musi dysponować bardzo dużą wiedzą odnośnie do rozwoju dziecka, a także czasu ciąży, porodu oraz połogu.

Osteopata dla dzieci i niemowląt jest specjalistą, któremu ze względu na holistyczne i bardziej indywidualne podejście do pacjenta czasem łatwiej odkryć rzeczywiste źródło danego problemu zdrowotnego. Zwraca on bowiem uwagę na stan całego organizmu, a nie tylko na konkretny jego obszar czy organ. Osteopatia niemowląt i dzieci wymaga od specjalisty również dużej empatii, która pozwala uważniej obserwować małego pacjenta i nawiązać z nim dobrą, pełną zaufania relację.

Z jakimi dolegliwościami udać się z dzieckiem do osteopaty?

Czym się zajmuje osteopata dziecięcy? Co leczy? Jakie dolegliwości u dziecka lub niemowlaka nadają się do konsultacji z tym specjalistą? Osteopatia pediatryczna obejmuje leczenie niemowląt od pierwszego tygodnia ich życia – już wtedy można skorzystać z pomocy osteopaty. Rodziców niemowląt często niepokoją takie objawy u malucha jak: kolka, asymetrie w obrębie głowy, tułowia i szyi, płaczliwość, nadpobudliwość, niespokojny sen, problemy ze ssaniem i połykaniem oraz niewłaściwe napięcie mięśniowe. Osteopatia dla dzieci starszych, kilkulatków dotyczy m.in. problemów z koordynacją ruchową, wad postawy, nawracających infekcji oraz kłopotów z koncentracją. Specjalista osteopatii pediatrycznej leczy także:

  • dysplazję stawu biodrowego,
  • ograniczenia ruchomości stawów i kręgosłupa,
  • urazy i przeciążenia układu ruchowego,
  • bóle i zawroty głowy,
  • problemy trawienne,
  • nawracające zapalenia płuc i oskrzeli,
  • zapalenie zatok,
  • zaparcia.

Osteopata dla noworodka to również specjalista, do którego bardzo często zgłaszają się rodzice z dzieckiem mającym asymetrię czaszki (tzw. plagiocefalię). Na główce malucha widoczne są wówczas spłaszczenia i przesunięcia kości. Należy pamiętać, że nie jest to wyłącznie defekt estetyczny, lecz problem mogący spowodować w przyszłości zaburzenia rozwoju. Często asymetria czaszki powstaje podczas trudnego porodu.

Jak wygląda wizyta u osteopaty? Jak przygotować dziecko?

Wiesz już, co leczy osteopata dziecięcy i jak wygląda jego praca. A w jaki sposób przygotować się do pierwszej wizyty u tego specjalisty? Co zrobić, by była ona jak najbardziej efektywna i komfortowa dla małego pacjenta? Zanim odwiedzisz z dzieckiem gabinet osteopaty, przeanalizuj kolejne etapy w rozwoju malucha – również czas ciąży i poród. Jest to istotne dlatego, że osteopata dla niemowląt i dzieci, zanim postawi diagnozę, przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem. Na pierwszą wizytę zabierz ze sobą wyniki badań obrazowych oraz ubierz malucha w wygodny strój. Dziecko nie powinno też spożywać dużego posiłku przed odwiedzeniem gabinetu. Praca osteopaty dziecięcego polega przede wszystkim na terapii manualnej, która jest delikatna i bezbolesna. Mimo braku inwazyjności tego typu leczenia dziecko może reagować płaczem. Trzeba jednak pamiętać, że taka reakcja nie jest związana z bólem, ale np. z uwolnieniem malucha od napięć powstałych choćby podczas porodu.

Mamy nadzieję, że dzięki powyższemu artykułowi odpowiedź na pytanie „czym się zajmuje osteopata dziecięcy?” przestała być całkowitą zagadką. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat rozległej i fascynującej dziedziny, jaką jest osteopatia, zapraszamy na bloga. Dowiesz się z niego m.in. tego, czym zajmuje się osteopata badający także dorosłych. Nasza Akademia Osteopatii to miejsce, które przygotowuje lekarzy oraz absolwentów położnictwa i fizjoterapeutów do indywidualnej praktyki osteopatycznej. Klinika Akademii Osteopatii gwarantuje zaś możliwość praktycznego zastosowania zdobytej wiedzy. Wszystkie osoby zainteresowane swoim rozwojem zawodowym zapraszamy do wzięcia udziału w rekrutacji. Polecamy również rozwój swoich zainteresowań zawodowych podczas takich kursów jak Fizjoenergetyka czy Zintegrowana Anatomia Palpacyjna.

Program nauczania

Program edukacyjny Akademii oparty jest o standardy stosowane w największych szkołach osteopatycznych na świecie i obejmuje ponad 2 tys. godzin dydaktycznych realizowanych przez 44 seminaria w trakcie 4,5-letniego cyklu nauczania.

Dowiedz się więcej

Osteopata D.O.

Po ukończeniu 4,5 letniego trybu nauczania, otrzymujesz możliwość napisania pracy dyplomowej i uzyskania Certyfikowanego Osteopaty D.O.

Dowiedz się więcej

Lokalizacja

Akademia Osteopatii działa w: Poznaniu, Krakowie, Warszawie, Wrocławiu oraz Gdańsku.

Dowiedz się więcej
 
Kontakt

Potrzebujesz więcej informacji?

Biuro

ul. Marcelińska 92, 60-324 Poznań,
(+48) 606 306 122, (+48) 668 378 419
(+48) 668 641 708
kontakt@akademiaosteopatii.pl
Wtorek - Piątek 9:00 - 16:00

SOCIAL MEDIA

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Akademia Osteopatii z siedzibą w Poznaniu przy ul. Marcelińskiej 92, NIP 7361517194. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Pani/Pana danych osobowych znajdują się w Regulaminie oraz Polityce Prywatności.
Regulamin sklepu internetowego znajduje się tutaj.