Blog

Jak przygotować się do wizyty u osteopaty?

Dzisiaj wizyta u osteopaty traktowana jest jak wizyta u lekarza pierwszego kontaktu. Dzieje się tak, gdyż zaczynamy doceniać holistyczne podejście do pacjenta i jego dolegliwości. Na funkcjonowanie ludzkiego ciała wpływa przecież wiele czynników. Zastanawiasz się, jak wygląda wizyta u osteopaty? Jak się do niej najlepiej przygotować i czego można się spodziewać?

 

Akademia Osteopatii zajmuje się przygotowaniem przyszłych specjalistów w tej szybko rozwijającej się dziedzinie. Na kursach i wykładach odpowiadamy na pytanie: czym zajmuje się osteopata? W tym artykule przybliżymy, jak wygląda pierwsze spotkanie w gabinecie i co powinno się na nie przygotować. Podpowiemy też, ile kosztuje wizyta u osteopaty i od czego zależy ta cena.

 

Czym zajmuje się osteopata?

 

Osteopatia wykorzystuje szczegółową wiedzę na temat budowy i działania organizmu człowieka. Podstawą jest przekonanie o tym, że wszystkie układy i narządy, tkanki, kości i mięśnie są ze sobą powiązane i oddziałują jedne na drugie. Terapeuta ma wiedzę o naszej anatomii, fizjologii, mechanice układu kostnego i mięśniowego. Podczas spotkań stosuje zaawansowane metody dotykowe, tak zwaną terapię manualną, aby poprawić kondycję naszego organizmu i przywrócić mu równowagę. Techniki bezpośrednie, pośrednie, łączone, oparte na krążeniu płynów w organizmie czy odruchowe dostosowywane są do pacjenta i jego potrzeb.

 

Podczas wizyt korzysta się z badań ortopedycznych, jeśli przyczyną dolegliwości może być uraz lub dostaniemy skierowanie na badania neurologiczne, gdy to układ nerwowy może wymagać dodatkowej uwagi. Osteopata używa młotka neurologicznego, kamertonu czy igły o tępo zakończonym czubku, aby dokładnie sprawdzić czucie, siłę mięśni czy odruchy mięśniowo-ścięgniste. Bada drogi ruchowe i czuciowe, kondycję móżdżku i nerwów czaszkowych. Może też zalecić nam wizytę u dietetyka, gdy dokuczają nam dolegliwości układu trawiennego. To właśnie jest holistyczne podejście do pacjenta, gdzie sprawdza się każde możliwe źródło dolegliwości.

 

Kiedy udać się do osteopaty?

 

Nie ma tylko jednego schorzenia, z którym warto odwiedzić osteopatę. Jest on specjalistą od dyskopatii, zmian w kręgosłupie i stawach, wad postawy, pomoże przy rwie kulszowej i stanach pourazowych. Wizyta może mieć miejsce przy schorzeniach układu pokarmowego, krążenia, oddechowego i chorobach ginekologicznych. Osteopata złagodzi też migrenę i zawroty głowy, znajdzie przyczynę problemów ze wzrokiem i ze słuchem czy zastojów limfatycznych. Dzięki skupieniu się na całym organizmie i jego działaniu terapeuta łączy ze sobą informacje, które dla nas nie mają wspólnego mianownika. Na przykład ucisk jelit może wywoływać bóle w odcinku lędźwiowym, a powodować go może nieprawidłowe unerwienie narządów.

 

Jak przygotować się do wizyty u osteopaty?

 

Pierwsza wizyta zazwyczaj jest krótsza od kolejnych, może trwać około 30 minut i jest to szczegółowy wywiad przeprowadzany z pacjentem. Należy się do niego odpowiednio przygotować i udzielać wyczerpujących odpowiedzi. Zastanów się nad tym, od kiedy dokucza Ci ból i w którym skupia się miejscu, jaka jest jego przyczyna (pojawia się po jedzeniu, a może gwałtownych ruchach?), dokąd promieniuje, jaka jest jego zmienność i intensywność w ciągu doby (boli rano czy wieczorem, wybudzasz się ze snu?), co pomaga, a co go nasila.

 

Przygotuj historię chorób, urazów (złamania, skręcenia, zwichnięcia, oparzenia) i operacji, gdyż wpływają one na techniki manualne, jakie można stosować podczas terapii. Pamiętaj, że nie tylko układ ruchu jest tu ważny. Osteopata może zapytać o poród, pracę serca, ale i kondycję psychiczną oraz relacje z bliskimi. Powiedz o przyjmowanych lekach. Zabierz też ze sobą wyniki badań obrazowych (RTG, USG, MRI, TK, EMG) i aktualne badania krwi.

 

Nie musisz mieć specjalnego stroju, ważne, żeby był on wygodny i łatwy do zdjęcia. Ponieważ zazwyczaj należy rozebrać się do bielizny, warto wybrać tę niekrępującą dla nas. Lekarz bazuje na obserwacji naszego zachowania, ocenia sposób poruszania się, wstawania i postawę, mimikę, przeprowadza badanie dotykiem: analizuje wrażliwość na nacisk, napięcie skóry, temperaturę itp.

 

Jaki jest koszt wizyty u osteopaty?

 

Cena wizyty u osteopaty zazwyczaj mieści się w przedziale od 140 do 250 zł i zależy od wielu czynników. Czas trwania wizyty wynosi od 20 do 60 minut.

 

Podsumowanie

 

Wizyta u osteopaty to świetne rozwiązanie, jeśli zależy Ci na kompleksowym podejściu do leczenia. Może być uzupełnieniem tradycyjnych terapii, przywraca równowagę organizmu oraz poszczególnym układom. Pierwsza wizyta to dokładna analiza naszych potrzeb, dolegliwości oraz historii chorób.

 

Zainteresował Cię zawód osteopaty? Czujesz, że jest to coś dla Ciebie? Chcesz połączyć swoją praktykę lekarską z nowoczesną metodą terapii? Zapoznaj się z naszymi kursami:

Program nauczania

Program edukacyjny Akademii oparty jest o standardy stosowane w największych szkołach osteopatycznych na świecie i obejmuje ponad 2 tys. godzin dydaktycznych realizowanych przez 44 seminaria w trakcie 4,5-letniego cyklu nauczania.

Dowiedz się więcej

Osteopata D.O.

Po ukończeniu 4,5 letniego trybu nauczania, otrzymujesz możliwość napisania pracy dyplomowej i uzyskania Certyfikowanego Osteopaty D.O.

Dowiedz się więcej

Lokalizacja

Akademia Osteopatii działa w: Poznaniu, Krakowie, Warszawie, Wrocławiu oraz Gdańsku.

Dowiedz się więcej
 
Kontakt

Potrzebujesz więcej informacji?

Biuro

ul. Marcelińska 92, 60-324 Poznań,
(+48) 606 306 122, (+48) 668 378 419
(+48) 668 641 708
kontakt@akademiaosteopatii.pl
Wtorek - Piątek 9:00 - 16:00

SOCIAL MEDIA

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Akademia Osteopatii z siedzibą w Poznaniu przy ul. Marcelińskiej 92, NIP 7361517194. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Pani/Pana danych osobowych znajdują się w Regulaminie oraz Polityce Prywatności.
Regulamin sklepu internetowego znajduje się tutaj.