W podręcznikach do osteopatii wisceralnej często można zapoznać się z opisem technik dedykowanych problematyce funkcjonalnego refluksu żołądkowo-przełykowego. W niektórych z nich dolegliwości związane z refluksem podawane są jako wskazanie do osteopatii.
Takie postępowanie wynika najprawdopodobniej z doświadczenia klinicznego wykazującego skuteczność postępowania osteopatycznego w leczeniu pacjentów z objawami choroby refluksowej. Taki stan rzeczy nie implikuje jednak istnienia wielu badań spełniających odpowiednie kryteria pracy naukowej mogące świadczyć o zasadności postępowania osteopatycznego.
Oprócz własnego doświadczenia dobrze jest stosować procedury, których spodziewany korzystny efekt terapeutyczny został poddany weryfikacji. Tym bardziej cieszymy się, że możemy przytoczyć wyniki dwóch badań (z 2019 i 2022 roku) podejmujących tę tematykę.
Choroba refluksowa jest powszechnym problemem, którego narastanie obserwuje się od połowy lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Jej rozprzestrzenienie na świecie jest różne; zgodnie z szacunkami waha się ono od 2,5% w Chinach (3-8% w Azji Wschodniej) po 18-28% w Ameryce Północnej i średnio 9-26% w Europie.
Rekordową prewalencję odnotowano w Grecji, gdzie szacowana jest ona na 51,2%. Nieleczona choroba refluksowa zwiększa ryzyko rozwoju nadżerkowego zapalenia przełyku, powstania metaplazji nabłonkowych (tzw. przełyku Baretta) oraz w konsekwencji raka przełyku.
Objawy oraz czynniki ryzyka choroby refluksowej
W przypadku choroby refluksowej istnieje przynajmniej kilka modyfikowalnych czynników ryzyka, które powinny być uwzględnione w terapii; wśród najważniejszych można wymienić:
- nieodpowiedni styl życia i nieprawidłowe żywienie (m.in. jedzenie w stresie i przejadanie się),
- palenie tytoniu,
- konsumpcja alkoholu
- zmiany masy ciała.
Najczęściej występującym objawem jest uczucie pieczenia w okolicy szyjnej i piersiowej (zgaga) oraz zarzucanie treści pokarmowej.
Mniej typowe objawy mogą obejmować przewlekły kaszel, astmę, zapalenie krtani i zatok, nadżerki zębów (uszkodzenie szkliwa).
Wg Nurii Eguaras istotnymi z osteopatycznego widzeniaczynnikami przyczyniającymi się do występowania choroby refluksowej są:
- dodatni gradient ciśnień pomiędzy żołądkiem a przełykiem;
- inhibicja odnóg przepony;
- rozluźnienie dolnego zwieracza przełyku;
- skrócenie (przykurcz) przełyku.
Wszystkie wymienione czynniki mogą być poddawane korekcji za pomocą postępowania osteopatycznego.
Jak osteopatia może pomóc w refluksie?
Osteopatia może pomóc w refluksie poprzez wykrycie i korekcję mechanizmów fizjologicznych w organizmie, które są związane z występowaniem refluksu żołądkowo-przełykowego. Osteopatia skupia się na poprawianiu ruchomości tkanek, takich jak mięśnie, stawy, kości i układ nerwowy, co może pomóc w normalizacji funkcjonowania jelit i przewodu pokarmowego.
Osteopatia może również pomóc w radzeniu sobie z objawami refluksu, takimi jak ból brzucha, nudności, wymioty i zgaga, poprzez wykorzystanie różnych technik manualnych.
Osteopatia może również pomóc w identyfikacji i leczeniu przyczyn refluksu, takich jak napięcie mięśniowe wokół przełyku, problemy z układem nerwowym lub trudności w trawieniu. Poprzez eliminowanie tych przyczyn, osteopatia może zmniejszyć częstość i intensywność objawów refluksu oraz poprawić jakość życia pacjenta.
Zainteresował Cię ten temat? Czujesz, że jest to coś dla Ciebie? Chcesz połączyć swoją praktykę lekarską z nowoczesną metodą terapii? Zapoznaj się z naszymi kursami w Akademii Osteopatii: