Aktualności

Zastosowanie osteopatii w żołądkowo-przełykowej chorobie refluksowej

W podręcznikach do osteopatii wisceralnej często można zapoznać się z opisem technik dedykowanych problematyce funkcjonalnego refluksu żołądkowo-przełykowego. W niektórych z nich dolegliwości związane z refluksem podawane są jako wskazanie do osteopatii

Takie postępowanie wynika najprawdopodobniej z doświadczenia klinicznego wykazującego skuteczność postępowania osteopatycznego w leczeniu pacjentów z objawami choroby refluksowej. Taki stan rzeczy nie implikuje jednak istnienia wielu badań spełniających odpowiednie kryteria pracy naukowej mogące świadczyć o zasadności postępowania osteopatycznego. 

Oprócz własnego doświadczenia dobrze jest stosować procedury, których spodziewany korzystny efekt terapeutyczny został poddany weryfikacji. Tym bardziej cieszymy się, że możemy przytoczyć wyniki dwóch badań (z 2019 i 2022 roku) podejmujących tę tematykę.

Choroba refluksowa jest powszechnym problemem, którego narastanie obserwuje się od połowy lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Jej rozprzestrzenienie na świecie jest różne; zgodnie z szacunkami waha się ono od 2,5% w Chinach (3-8% w Azji Wschodniej) po 18-28% w Ameryce Północnej i średnio 9-26% w Europie. 

Rekordową prewalencję odnotowano w Grecji, gdzie szacowana jest ona na 51,2%. Nieleczona choroba refluksowa zwiększa ryzyko rozwoju nadżerkowego zapalenia przełyku, powstania metaplazji nabłonkowych (tzw. przełyku Baretta) oraz w konsekwencji raka przełyku

 

Objawy oraz czynniki ryzyka choroby refluksowej

W przypadku choroby refluksowej istnieje przynajmniej kilka modyfikowalnych czynników ryzyka, które powinny być uwzględnione w terapii; wśród najważniejszych można wymienić:

  • nieodpowiedni styl życia i nieprawidłowe żywienie (m.in. jedzenie w stresie i przejadanie się),
  • palenie tytoniu,
  • konsumpcja alkoholu
  • zmiany masy ciała.

Najczęściej występującym objawem jest uczucie pieczenia w okolicy szyjnej i piersiowej (zgaga) oraz zarzucanie treści pokarmowej

Mniej typowe objawy mogą obejmować przewlekły kaszel, astmę, zapalenie krtani i zatok, nadżerki zębów (uszkodzenie szkliwa). 

Wg Nurii Eguaras istotnymi z osteopatycznego widzeniaczynnikami przyczyniającymi się do występowania choroby refluksowej są:

  • dodatni gradient ciśnień pomiędzy żołądkiem a przełykiem;
  • inhibicja odnóg przepony;
  • rozluźnienie dolnego zwieracza przełyku;
  • skrócenie (przykurcz) przełyku.

Wszystkie wymienione czynniki mogą być poddawane korekcji za pomocą postępowania osteopatycznego. 

 

Jak osteopatia może pomóc w refluksie?

Osteopatia może pomóc w refluksie poprzez wykrycie i korekcję mechanizmów fizjologicznych w organizmie, które są związane z występowaniem refluksu żołądkowo-przełykowego. Osteopatia skupia się na poprawianiu ruchomości tkanek, takich jak mięśnie, stawy, kości i układ nerwowy, co może pomóc w normalizacji funkcjonowania jelit i przewodu pokarmowego.

Osteopatia może również pomóc w radzeniu sobie z objawami refluksu, takimi jak ból brzucha, nudności, wymioty i zgaga, poprzez wykorzystanie różnych technik manualnych.

Osteopatia może również pomóc w identyfikacji i leczeniu przyczyn refluksu, takich jak napięcie mięśniowe wokół przełyku, problemy z układem nerwowym lub trudności w trawieniu. Poprzez eliminowanie tych przyczyn, osteopatia może zmniejszyć częstość i intensywność objawów refluksu oraz poprawić jakość życia pacjenta.

 

Zainteresował Cię ten temat? Czujesz, że jest to coś dla Ciebie? Chcesz połączyć swoją praktykę lekarską z nowoczesną metodą terapii? Zapoznaj się z naszymi kursami w Akademii Osteopatii:
 

 

Program nauczania

Program edukacyjny Akademii oparty jest o standardy stosowane w największych szkołach osteopatycznych na świecie i obejmuje ponad 2 tys. godzin dydaktycznych realizowanych przez 44 seminaria w trakcie 4,5-letniego cyklu nauczania.

Dowiedz się więcej

Osteopata D.O.

Po ukończeniu 4,5 letniego trybu nauczania, otrzymujesz możliwość napisania pracy dyplomowej i uzyskania Certyfikowanego Osteopaty D.O.

Dowiedz się więcej

Lokalizacja

Akademia Osteopatii działa w: Poznaniu, Krakowie, Warszawie, Wrocławiu oraz Gdańsku.

Dowiedz się więcej
 
Kontakt

Potrzebujesz więcej informacji?

Biuro

ul. Marcelińska 92, 60-324 Poznań,
(+48) 606 306 122, (+48) 668 378 419
(+48) 668 641 708
kontakt@akademiaosteopatii.pl
Wtorek - Piątek 9:00 - 16:00

SOCIAL MEDIA

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Akademia Osteopatii z siedzibą w Poznaniu przy ul. Marcelińskiej 92, NIP 7361517194. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Pani/Pana danych osobowych znajdują się w Regulaminie oraz Polityce Prywatności.
Regulamin sklepu internetowego znajduje się tutaj.