Rekrutacja 2024 rusza za:

Poznań / Kraków / Wrocław / Warszawa / Gdańsk

 
Aktualności

Wpływ oddziaływań osteopatycznych na mózg

Dzisiaj chcemy zaprezentować Wam przykłady badań wykonanych z zastosowaniem najnowszych technologii ukazujące wpływ oddziaływań osteopatycznych na mózg. 

 

Zmiany w perfuzji mózgu pod wpływem osteopatycznej terapii manipulacyjnej 

 

Jedno z takich badań opublikowanych w 2019 roku przez grupę włoskich naukowców sprawdzało wpływ osteopatycznej terapii manipulacyjnej na perfuzję mózgu. W tym celu badacze posłużyli się metodą znakowania spinów krwi tętniczej (ASL) wykonywaną w grupie OMT oraz w grupie placebo trzykrotnie: przed interwencją, bezpośrednio po niej i 3 dni później. 

 

W badaniu uczestniczyły zdrowe osoby w wieku od 18 do 40 roku życia, w sposób losowy przydzielone do grupy badawczej (n = 15) lub kontrolnej (n = 15). Po wykonaniu wstępnego pomiaru dokonywano oceny dysfunkcji zgodnie z systemem TART. U osób badanych najczęściej występowały dysfunkcje w obszarze szyi, głowy i brzucha. 

 

Następnie w grupie OMT wykonywano 45-minutową terapię usuwającą odnalezione dysfunkcje. W tym celu przeprowadzano głównie manipulacje wisceralne, czaszkowe i techniki mięśniowo-powięziowe. W tym czasie grupa placebo otrzymywała statyczny dotyk aplikowany w określonych obszarach ciała. 

 

W pomiarze dokonanym bezpośrednio po procedurze terapeutycznej stwierdzono istotne zmiany w perfuzji mózgu jedynie w grupie poddawanej OMT. Polegały one na istotnym spadku przepływu mózgowego (CBF) w tylnym obszarze lewego zakrętu obręczy oraz w płaciku ciemieniowym górnym. 

 

Z kolei w badaniu przeprowadzonym po trzech dniach stwierdzono wzrost perfuzji w przeciwstronnym tylnym obszarze zakrętu obręczy. Istotna statystycznie różnica również dotyczyła jedynie grupy poddawanej OMT. 

 

Zdaniem badaczy tylny obszar zakrętu obręczy jest kluczowym węzłem centralnej sieci autonomicznej (central autonomic network [CAN]) kontrolującym przedzwojowe motoneurony współczulne i przywspółczulne. Ponadto CAN wspiera reakcje wisceromotoryczne i neuroendokrynne. 

 

Badanie obiektywnie pokazuje wyraźny wpływ terapii osteopatycznej na chwilowe zmiany perfuzji mózgu wywołane stosowaniem technik w obrębie całego ciała (zgodnie z potrzebami pacjenta), bez ograniczeń jedynie do osteopatii czaszkowej.

 

doi: 10.3389/fphys.2019.00403

 

Zainteresował Cię ten temat? Czujesz, że osteopatia jest to coś dla Ciebie? Chcesz połączyć swoją praktykę lekarską z nowoczesną metodą terapii? Zapoznaj się z naszymi kursami w Akademii Osteopatii:

Pamiętaj również o naszej rekrutacji do Akademii, w której zgłębisz najważniejsze aspekty związane z pracą osteopaty!

Program nauczania

Program edukacyjny Akademii oparty jest o standardy stosowane w największych szkołach osteopatycznych na świecie i obejmuje ponad 2 tys. godzin dydaktycznych realizowanych przez 44 seminaria w trakcie 4,5-letniego cyklu nauczania.

Dowiedz się więcej

Osteopata D.O.

Po ukończeniu 4,5 letniego trybu nauczania, otrzymujesz możliwość napisania pracy dyplomowej i uzyskania Certyfikowanego Osteopaty D.O.

Dowiedz się więcej

Lokalizacja

Akademia Osteopatii działa w: Poznaniu, Krakowie, Warszawie, Wrocławiu oraz Gdańsku.

Dowiedz się więcej
 
Kontakt

Potrzebujesz więcej informacji?

Biuro

ul. Marcelińska 92, 60-324 Poznań,
(+48) 606 306 122, (+48) 668 641 708
kontakt@akademiaosteopatii.pl
Wtorek - Piątek 9:00 - 16:00

SOCIAL MEDIA

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Akademia Osteopatii z siedzibą w Poznaniu przy ul. Marcelińskiej 92, NIP 7361517194. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Pani/Pana danych osobowych znajdują się w Regulaminie oraz Polityce Prywatności.
Regulamin sklepu internetowego znajduje się tutaj.