Dzisiaj chcemy zaprezentować Wam przykłady badań wykonanych z zastosowaniem najnowszych technologii ukazujące wpływ oddziaływań osteopatycznych na mózg.
Zmiany w perfuzji mózgu pod wpływem osteopatycznej terapii manipulacyjnej
Jedno z takich badań opublikowanych w 2019 roku przez grupę włoskich naukowców sprawdzało wpływ osteopatycznej terapii manipulacyjnej na perfuzję mózgu. W tym celu badacze posłużyli się metodą znakowania spinów krwi tętniczej (ASL) wykonywaną w grupie OMT oraz w grupie placebo trzykrotnie: przed interwencją, bezpośrednio po niej i 3 dni później.
W badaniu uczestniczyły zdrowe osoby w wieku od 18 do 40 roku życia, w sposób losowy przydzielone do grupy badawczej (n = 15) lub kontrolnej (n = 15). Po wykonaniu wstępnego pomiaru dokonywano oceny dysfunkcji zgodnie z systemem TART. U osób badanych najczęściej występowały dysfunkcje w obszarze szyi, głowy i brzucha.
Następnie w grupie OMT wykonywano 45-minutową terapię usuwającą odnalezione dysfunkcje. W tym celu przeprowadzano głównie manipulacje wisceralne, czaszkowe i techniki mięśniowo-powięziowe. W tym czasie grupa placebo otrzymywała statyczny dotyk aplikowany w określonych obszarach ciała.
W pomiarze dokonanym bezpośrednio po procedurze terapeutycznej stwierdzono istotne zmiany w perfuzji mózgu jedynie w grupie poddawanej OMT. Polegały one na istotnym spadku przepływu mózgowego (CBF) w tylnym obszarze lewego zakrętu obręczy oraz w płaciku ciemieniowym górnym.
Z kolei w badaniu przeprowadzonym po trzech dniach stwierdzono wzrost perfuzji w przeciwstronnym tylnym obszarze zakrętu obręczy. Istotna statystycznie różnica również dotyczyła jedynie grupy poddawanej OMT.
Zdaniem badaczy tylny obszar zakrętu obręczy jest kluczowym węzłem centralnej sieci autonomicznej (central autonomic network [CAN]) kontrolującym przedzwojowe motoneurony współczulne i przywspółczulne. Ponadto CAN wspiera reakcje wisceromotoryczne i neuroendokrynne.
Badanie obiektywnie pokazuje wyraźny wpływ terapii osteopatycznej na chwilowe zmiany perfuzji mózgu wywołane stosowaniem technik w obrębie całego ciała (zgodnie z potrzebami pacjenta), bez ograniczeń jedynie do osteopatii czaszkowej.
doi: 10.3389/fphys.2019.00403
Zainteresował Cię ten temat? Czujesz, że osteopatia jest to coś dla Ciebie? Chcesz połączyć swoją praktykę lekarską z nowoczesną metodą terapii? Zapoznaj się z naszymi kursami w Akademii Osteopatii:
Pamiętaj również o naszej rekrutacji do Akademii, w której zgłębisz najważniejsze aspekty związane z pracą osteopaty!