Andrew Still mówił o wewnętrznej aptece organizmu, zawierającej wszystkie istotne substancje pozwalające na utrzymanie i przywrócenie zdrowia. Przyjrzyjmy się zasobom tej apteki, zastanawiając się, czy nasz sposób żywienia pozwala w wystarczający sposób uzupełniać jej zapasy.
Wielonienasycone kwasy tłuszczowe, głównie kwas arachidonowy (AA), eikozapentaenowy (EPA), dokozaheksaenowy (DHA) odgrywają istotną rolę w utrzymaniu zdrowia serca, a ich niedobory wiążą się z wyższym ryzykiem rozwoju choroby wieńcowej, wystąpienia zawału serca i niewydolności mięśnia sercowego.
Przykładowe źródła tych tłuszczy: ryby, len, olej rzepakowy, sezam, słonecznik, soja, kukurydza.
Niedobory AA, EPA i DHA powodują zmniejszenie wytwarzania prostaglandyny PGE1, prostacykliny PGI2, prostacykliny PGI3, lipoksyn, rezolwin, protektyn oraz wpływają na poziom tlenku azotu. Substancje te są konieczne ze względu na ich oddziaływanie przeciwzapalne (w tym przypadku głównie w odniesieniu do naczyń krwionośnych), przeciwagregacyjne, rozkurczowe i obniżające ciśnienie krwi.
Obecnie dobrze znany jest związek pomiędzy układowym stanem zapalnym niskiego stopnia, podwyższonym poziomem CRP, interleukiny 6 (IL-6), czynnika martwicy nowotworów (TNFα), a chorobą wieńcową czy niewydolnością serca.
Istotną rolę kardioprotekcyjną odgrywa również kwas foliowy, który m. in. przyczynia się do obniżenia poziomu homocysteiny. W największych ilościach kwas foliowy znajdziemy w: ciecierzycy, szpinaku, sałacie, fasoli białej, korzeniu i natce pietruszki, kurzych jajach, brukselce, jarmużu, brokułach, brukselce, słoneczniku i sezamie.
Niedobór magnezu
Obniżony poziom magnezu wiąże się ze zwiększonym napięciem mięśni gładkich i zwężeniem światła tętniczek i żyłek, a co za tym idzie z podwyższonym ciśnieniem. Magnez znajduje się w takich produktach, jak produkty zbożowe, nasiona roślin strączkowych, orzechy, ziemniaki, banany, kakao i gorzka czekolada, sery podpuszczkowe, ryby i owoce morza.
Uważa się, że magnez może mieć istotne znaczenie zapobiegawcze w odniesieniu do NADCIŚNIENIA, ARYTMII, MIAŻDŻYCY, ZAKRZEPICY i CHOROBY WIEŃCOWEJ. Niedobory witaminy B6 (zawierają ją kasza gryczana, otręby i zarodki pszenne, mięso, wędliny) i B12 (zawierają ją podroby, mięso, mleko i jego przetwory oraz żółtka jaj),przyczyniają się do wzrostu poziomu homocysteiny.
Witamina C z kolei, ma ważne znaczenie m. in. w reakcjach syntezy prostaglandyn i prostacyklin. Aby zwiększać jej ilość, warto aby nasza dieta zawierała te składniki: dzika róża, rokitnik, dereń, czarna porzeczka, natka pietruszki, czerwona papryka, chrzan.
Zainteresował Cię ten temat? Czujesz, że osteopatia jest to coś dla Ciebie? Chcesz połączyć swoją praktykę lekarską z nowoczesną metodą terapii? Zapoznaj się z naszymi kursami w Akademii Osteopatii: