Blog

Uroginekologia - co to takiego?

Uroginekologia w fizjoterapii i osteopatii to nowa dziedzina, zajmująca się dysfunkcjami dna miednicy i pomagająca wyleczyć różnorodne dolegliwości, związane z układem moczowo-płciowym. W jej zakres wchodzą nie tylko narządy takie jak macica czy pęcherz moczowy, ale także wszystkie struktury tworzące dno miednicy. Nieprawidłowości w obrębie układu mięśniowo-powięziowego dna miednicy mogą powodować cały szereg zaburzeń - w takich przypadkach warto skorzystać z pomocy uroginekologa (sprawdź także: czym zajmuje się osteopata?). Czym zajmuje się uroginekologia i kiedy warto skorzystać z fizjoterapii uroginekologicznej? W głównej mierze skierowana jest ona do kobiet, które mają problemy występujące w obrębie miednicy mniejszej, dotyczy jednak także świadomości własnego ciała i utrwalania prawidłowych wzorców ruchowych. Kurs uroginekologii będzie w dużej mierze uzupełnieniem pracy fizjoterapeuty, osteopaty i ginekologa.  

Co to jest uroginekologia i czym się zajmuje?

Uroginekologia to dziedzina zajmująca się patologią dna miednicy kobiety, czyli całego układu mięśniowo-powięziowego oraz struktur podtrzymujących w odpowiednim miejscu narządy jamy brzusznej. Fizjoterapia w uroginekologii ma na celu poprawę jakości życia poprzez stosowanie nieinwazyjnych, bezbolesnych, dobranych indywidualnie do pacjentki metod i technik. Kursy uroginekologii skierowane są na leczenie, ale też profilaktykę problemów związanych głównie z dolegliwościami kobiecymi. Zadaniem specjalisty - uroginekologa jest także  przywrócenie równowagi w sferze mięśniowo-powięziowej, która ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie narządów miednicy mniejszej.

Do najczęstszych schorzeń i problemów wymagających pomocy uroginekologicznej należą:

  • wysiłkowe nietrzymanie moczu, zwłaszcza podczas aktywności fizycznej, śmiechu, kichania czy kaszlu;
  • uciążliwe, częste oddawanie moczu;
  • zaburzenia statyki narządów miednicy mniejszej;
  • nawracające infekcje dróg moczowych lub dróg rodnych;
  • dolegliwości bólowe podczas menstruacji, współżycia czy wypróżniania.

Fizjoterapia w uroginekologii stanowi skuteczny sposób leczenia nieprawidłowości, doskonale uzupełniając i wzmacniając leczenie farmakologiczne.

Uroginekologia w fizjoterapii i osteopatii - jak wygląda leczenie?

Fizjoterapia uroginekologiczna ma za zadanie wsparcie pacjenta nie tylko w leczeniu schorzeń, ale również w zakresie poradnictwa dotyczącego zmiany nawyków i stylu życia. Czynniki takie, jak nadwaga, brak ruchu, niewłaściwa dieta czy palenie papierosów mogą przyczyniać się do powstawania problemów uroginekologicznych lub utrudniać ich terapię. Jak wygląda terapia uroginekologiczna i z jakich elementów się składa?

  • Wywiad - przeprowadza się na samym początku i ważne jest, by był ukierunkowany na różne aspekty życia pacjentki. Podczas szkoleń i kursów z uroginekologii zwraca się szczególną uwagę, by wywiad przeprowadzony był w sposób pozwalający na uzyskanie najważniejszych informacji dotyczących ogólnego stanu zdrowia oraz ustalał przyczyny problemów zdrowotnych. Podczas wizyty specjalista dokonuje też oceny postawy ciała, przeprowadzając badanie funkcjonalne układu ruchu.
  • Badanie manualne powłok brzusznych, miednicy, kręgosłupa, przepony i żeber.
  • Ocena toru oddechowego, badanie przezpochwowe lub przezodbytnicze w celu oceny mięśni dna miednicy (za zgodą pacjentki).

Po uzyskaniu kompleksowych informacji o stanie zdrowia pacjentki ustalany jest plan terapii oraz częstotliwość wizyt. Pacjentka dostaje również odpowiednie zalecenia do stosowania na co dzień.

Prawidłowe badanie uroginekologiczne i właściwie przeprowadzona terapia to obszary wymagające edukacji lekarzy, fizjoterapeutów i osteopatów. Akademia Osteopatii proponuje kursy uroginekologii, realizowane w oparciu o autorski program Akademii przez wykwalifikowaną, doświadczoną kadrę specjalistów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do śledzenia ofert w poszczególnych miastach:

Program nauczania

Program edukacyjny Akademii oparty jest o standardy stosowane w największych szkołach osteopatycznych na świecie i obejmuje ponad 2 tys. godzin dydaktycznych realizowanych przez 44 seminaria w trakcie 4,5-letniego cyklu nauczania.

Dowiedz się więcej

Osteopata D.O.

Po ukończeniu 4,5 letniego trybu nauczania, otrzymujesz możliwość napisania pracy dyplomowej i uzyskania Certyfikowanego Osteopaty D.O.

Dowiedz się więcej

Lokalizacja

Akademia Osteopatii działa w: Poznaniu, Krakowie, Warszawie, Wrocławiu oraz Gdańsku.

Dowiedz się więcej
 
Kontakt

Potrzebujesz więcej informacji?

Biuro

ul. Marcelińska 92, 60-324 Poznań,
(+48) 606 306 122, (+48) 668 378 419
(+48) 668 641 708
kontakt@akademiaosteopatii.pl
Wtorek - Piątek 9:00 - 16:00

SOCIAL MEDIA

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Akademia Osteopatii z siedzibą w Poznaniu przy ul. Marcelińskiej 92, NIP 7361517194. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Pani/Pana danych osobowych znajdują się w Regulaminie oraz Polityce Prywatności.
Regulamin sklepu internetowego znajduje się tutaj.