Aktualności

Test inhibicji

Test inhibicji jest testem służącym do ustalania priorytetu dysfunkcji. Jego najbardziej znaną formą jest test inhibicji wg Barrala. Pozwala on stwierdzić m.in., czy problem strukturalny pacjenta (np. ograniczenie ruchomości, ból) spowodowany jest dysfunkcją narządów wewnętrznych

Dla przeprowadzenia testu terapeuta wyznacza określone kryterium diagnostyczne, które stanie się punktem odniesienia. Może to być przykładowo zakres ruchu zgięcia w przód lub test wyprzedzania kolców biodrowych. Następnie pacjent proszony jest o ułożenie rąk pod brzuchem i uniesienie za ich pomocą pakietu trzewnego w kierunku głowowym. W ten sposób odciąża układ powięziowy narządów wewnętrznych, wprowadzając inhibicję

Utrzymując odciążenie (inhibicję) narządów brzucha, pacjent ponawia wykonany uprzednio test (skłon w przód, test wyprzedzania itp.). Zmiana wyniku w teście, wyrażająca się np. większym zakresem zgięcia, ujemnym testem wyprzedzania, zmniejszeniem bólu, zmniejszeniem kompensacji itd., świadczy o zaangażowaniu aspektu wisceralnego w problem pacjenta. 

Analogiczny test inhibicji może być przeprowadzany w odniesieniu do więcej niż dwóch potencjalnych obszarów lezji. Wówczas terapeuta koreluje każdą lezję z każdą, zwracając uwagę która z pary wpływa na zaburzenie, z którym była testowana. Ta, która wywołała zmianę, uważana jest za ważniejszą. Następnie koreluje się ze sobą te miejsca, które miały większy priorytet w pierwszej części testu. 

W celu osiągnięcia odciążenia należy pomyśleć o wpływie sił na powięzi i zastosować takie z nich, które pozwoli zbliżyć przyczepy powięzi lub w inny sposób zmniejszy negatywną aferentację układu nerwowego. Opisany test jako część procesu diagnostycznego ułatwia ustalenie kolejności postępowania terapeutycznego.

 

Zainteresował Cię ten temat? Czujesz, że jest to coś dla Ciebie? Chcesz połączyć swoją praktykę lekarską z nowoczesną metodą terapii? Zapoznaj się z naszymi kursami w Akademii Osteopatii:
 

Program nauczania

Program edukacyjny Akademii oparty jest o standardy stosowane w największych szkołach osteopatycznych na świecie i obejmuje ponad 2 tys. godzin dydaktycznych realizowanych przez 44 seminaria w trakcie 4,5-letniego cyklu nauczania.

Dowiedz się więcej

Osteopata D.O.

Po ukończeniu 4,5 letniego trybu nauczania, otrzymujesz możliwość napisania pracy dyplomowej i uzyskania Certyfikowanego Osteopaty D.O.

Dowiedz się więcej

Lokalizacja

Akademia Osteopatii działa w: Poznaniu, Krakowie, Warszawie, Wrocławiu oraz Gdańsku.

Dowiedz się więcej
 
Kontakt

Potrzebujesz więcej informacji?

Biuro

ul. Marcelińska 92, 60-324 Poznań,
(+48) 606 306 122, (+48) 668 378 419
(+48) 668 641 708
kontakt@akademiaosteopatii.pl
Wtorek - Piątek 9:00 - 16:00

SOCIAL MEDIA

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Akademia Osteopatii z siedzibą w Poznaniu przy ul. Marcelińskiej 92, NIP 7361517194. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Pani/Pana danych osobowych znajdują się w Regulaminie oraz Polityce Prywatności.
Regulamin sklepu internetowego znajduje się tutaj.