Aktualności

Pęcherz moczowy w osteopatii

Pęcherz jest zbiornikiem mięśniowym, do którego nieustannie przez moczowody spływa mocz z nerki, może więc znacznie zmieniać swoje rozmiary.

Gdy jest opróżniony, całkowicie chowa się za spojeniem łonowym. Parcie czujemy przy 150 -200 ml wypełnienia, a gdy osiąga około 400 ml, zaczynamy aktywnie szukać toalety. Może jednak wytrzymać rozciągnięcie nawet do 1,5 litra. Zdarza się, że w stanach patologicznych (zatrzymanie moczu) może pomieścić nawet 3 do 4 litrów – wówczas sięga nawet do wysokości pępka.

Uczucie parcia na mocz zależne jest nie tylko od wypełnienia pęcherza, lecz także od czynników psychicznych takich jak np. podniecenie. Bodźce akustyczne prowadzą do uczucia parcia, a odwrócenie uwagi wycofuje je. Silny stres może spowodować nagłe, mimowolne opróżnienie pęcherza a przetrwały stres może prowadzić do nadreaktywności pęcherza.


Pęcherz posiada 2 mechanizmy sterujące — zależny i niezależny od naszej woli.

  1. Niezależny reprezentowany jest przez układ autonomiczny: pobudzenie jego części współczulnej (Th 11- L3 - splot podbrzuszny dolny) zatrzymuje mocz w pęcherzu, zaś część przywspółczulna – (S2 – S4- nerwy trzewne miedniczne) - działa antagonistycznie.
  2. Zależny, zabezpieczający świadomą, dowolną kontrolę jest reprezentowany przez drogę korowo-rdzeniowo-sromową.

Świadoma kontrola oddawania moczu rozwija się między 1 a 3 rokiem życia i zależy od rozwoju korowego ośrodka mikcji w płacie czołowym. Po tym okresie brak tej kontroli jest objawem chorobowym.

 

Pęcherz ma bardzo wiele powiązań anatomicznych z innymi, czasem znacznie oddalonymi strukturami na przykład:

z wątrobą — poprzez więzadło pępkowe pośrodkowe dalej przez pępek, następnie więzadło obłe i więzadło sierpowate do wątroby

z kością skokową — poprzez błonę zasłonową dalej więzadło krzyżowo – guzowe, grupę mięśni kulszowo goleniowych do piszczeli następnie przez staw skokowy górny do kości skokowej itd.

Oznaką dysfunkcji pęcherza moczowego mogą być nie tylko typowe objawy, ale także:

  • zwykłe bóle pleców,
  • bóle kolan,
  • hemoroidy,
  • wzdęcia,
  • problemy z zatokami,
  • częste infekcje górnych dróg oddechowych
  • koksartroza

Anatomicznie można to wyjaśnić na wiele sposobów. Jednym z nich jest na przykład fakt, że moczowody leżą na słynnych mięśniach biodrowo-lędźwiowych, mięśnie zasłonowe wplatają się w ściany pęcherza albo, że śluzówka pęcherza, oskrzeli, jelit i zatok pochodzi z jednego listka zarodkowego, czyli endodermy. Z tego powodu pęcherz moczowy powinien być obiektem zainteresowania podczas terapii osteopatycznej.

 

Jeśli interesują Cię takie zagadnienia jak przepuklina rozworu przełykowego a osteopatia, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertąAkademia Osteopatii prowadzi 4,5-roczne kursy osteopatii oraz szkolenia Master Course o różnej tematyce. Działamy w pięciu miastach:

Program nauczania

Program edukacyjny Akademii oparty jest o standardy stosowane w największych szkołach osteopatycznych na świecie i obejmuje ponad 2 tys. godzin dydaktycznych realizowanych przez 44 seminaria w trakcie 4,5-letniego cyklu nauczania.

Dowiedz się więcej

Osteopata D.O.

Po ukończeniu 4,5 letniego trybu nauczania, otrzymujesz możliwość napisania pracy dyplomowej i uzyskania Certyfikowanego Osteopaty D.O.

Dowiedz się więcej

Lokalizacja

Akademia Osteopatii działa w: Poznaniu, Krakowie, Warszawie, Wrocławiu oraz Gdańsku.

Dowiedz się więcej
 
Kontakt

Potrzebujesz więcej informacji?

Biuro

ul. Marcelińska 92, 60-324 Poznań,
(+48) 606 306 122, (+48) 668 378 419
(+48) 668 641 708
kontakt@akademiaosteopatii.pl
Wtorek - Piątek 9:00 - 16:00

SOCIAL MEDIA

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Akademia Osteopatii z siedzibą w Poznaniu przy ul. Marcelińskiej 92, NIP 7361517194. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Pani/Pana danych osobowych znajdują się w Regulaminie oraz Polityce Prywatności.
Regulamin sklepu internetowego znajduje się tutaj.