Ogólna Terapia Osteopatyczna, w skrócie GOT (General osteopathic treatment) , jest metodą prowadzenia terapii, której początki sięgają Stilla, a rozpowszechnienie jej i opracowanie podstaw biomechanicznych zawdzięczamy Littlejohnowi i Wernhamow.
W ramach Akademii Osteopatii prowadzimy zajęcia o tej samej nazwie.
GOT opiera się na biomechanice uwzględniającej równoległobok sił, szczyty krzywizn oraz strefy przejściowe kręgosłupa. Sesję terapeutyczną poprzedza dokładna ocena wizualna i funkcjonalna pacjenta.
GOT jest swoistą procedurą obejmującą całe ciało pacjenta. Składa się z poszczególnych kroków wykonywanych według określonej kolejności. W związku z tym mówi się o tzw. rutynie lub schemacie wykonywania GOT. Pomimo to schemat ten jest adaptowany do potrzeb pacjenta, dzięki czemu zachowany jest indywidualizm. Terapeuta adekwatnie rozkłada akcenty podczas pracy z pacjentem, szczególnie skupiając się na obszarach, które tego najbardziej potrzebują. Dzięki zachowaniu schematu zawsze uwzględnione jest całe ciało pacjenta.
Techniki GOT polegają na oddziaływaniu na poszczególne duże stawy obwodowe i stawy kręgosłupa za pomocą ruchów wprowadzanych na długiej dźwigni. Ruchy te mają zazwyczaj charakter obwodzenia i wykonywane są w rytmiczny sposób.
Szczególne znaczenie w wykonywaniu GOT ma dobór parametrów oscylacji, czyli ich siła i częstotliwość rytmu. Odpowiednie przyspieszanie lub spowalniania rytmu pozwala zaadaptować technikę do stanu przewlekłego lub ostrego oraz umożliwia stymulację układu współczulnego lub przywspółczulnego.
GOT opiera się na modelu biomechanicznym, jednak nie jest metodą terapeutyczną skoncentrowaną jedynie na biomechanice.
Wprowadzane obwodzenia i oscylacje mają na celu oddziaływanie na macierz zewnątrzkomórkową, dzięki czemu GOT stosowany jest także w modelu metabolicznym. Dynamikę płynów wspomagają również elementy pompażu oraz praca na przeponach.
Wspomniany już adekwatny dobór rytmu wpływa rozluźniająco na powięź i struktury mięśniowe, a dokładniej mówiąc na autonomiczny układ nerwowy, w związku z czym GOT jest również metodą znajdującą zastosowanie w modelu neurologicznym. Nie bez znaczenia jest także bezpośrednia mobilizacja stawów obwodowych i stawów kręgosłupa, przyczyniająca się do poprawy ruchomości.
GOT jest metodą, w której badanie płynnie przechodzi w terapię.
Wykonywane ruchy obwodzenia ulegają skupieniu w określonych obszarach stawu. Umożliwia to precyzyjne wyczucie dysfunkcji i przeprowadzenie specyficznej mobilizacji. Zazwyczaj w obszarze każdego opracowywanego stawu wykonywanych jest kilka do kilkunastu ruchów. Część z nich jest diagnostyczna, a część stanowi element terapii. W rzeczywistości te dwa komponenty są w omawianej metodzie nierozdzielne. Nie jest zalecane zbyt długie opracowywanie jednej struktury, aby uniknąć przestymulowania pacjenta. W przypadku doboru odpowiednich parametrów techniki reakcja tkanek jest bardzo szybka i nie ma potrzeby pozostawania w jednym miejscu zbyt długo.
Brak reakcji może świadczyć o nieadekwatnym wykonaniu techniki.
GOT jest postępowaniem globalnym, czyli zalicza się do podejść maksymalistycznych. Pomimo złudnej prostoty właściwe wykonywanie GOT wymaga pewnej praktyki, dobrych zdolności palpacyjnych i oceny typologii pacjenta oraz jego potrzeb na wielu płaszczyznach funkcjonowania.
Zainteresował Cię ten temat? Czujesz, że jest to coś dla Ciebie? Chcesz połączyć swoją praktykę lekarską z nowoczesną metodą terapii? Zapoznaj się z naszymi kursami w Akademii Osteopatii: