Aktualności

Metody NDT-Bobath, Vojta i osteopatia

Dedykowane niemowlętom oraz starszym dzieciom - dwie najbardziej powszechne metody rehabilitacji w Polsce - autorstwa Karela i Berty Bobath oraz Czecha Václava Vojty. W przypadku dzieci z uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego lub zaburzeniami/zespołami na tle mutacji genetycznych to właśnie te metody są metodami „pierwszego rzutu”. W późniejszym czasie dochodzą najczęściej inne formy usprawniania w zależności od stanu fizycznego, poznawczego oraz motywacyjnego dziecka.

Intensywność terapii dzieci dotkniętych zaburzeniami neurologicznymi czy genetycznymi jest najczęściej niesamowicie wysoka. Liczy się niemalże każdy miesiąc, półrocze czy rok. Dla jednych dzieci to walka o samodzielne odkrztuszanie zalegającej wydzieliny w dolnych drogach oddechowych, dla innych możliwość samodzielnego obrócenia się na brzuch, a dla wielu małych pacjentów (i ich opiekunów) to batalia o możliwość lokomocji.
Terapeuci pracujący wg metody NDT-Bobath czy Vojty dzięki swoim narzędziom pracy stwarzają warunki dla układu mięśniowego oraz nerwowego, by pomimo zaburzeń, jakie dokonały się w organizmie dziecka, doprowadzić do zdobycia nowych umiejętności ruchowych na poziomie możliwości danego walecznego pacjenta.  

W jaki sposób osteopatia może wspomóc rehabilitację dzieci z zaburzeniami rozwoju? 

I w jaki sposób może wspomóc terapeutów met. NDT- Bobath i Vojty?

Osteopatia u podstaw swojej filozofii poszukuje ZDROWIA w człowieku. I choć w tym przypadku w centrum zainteresowania są dzieci z mniejszą lub większą niepełnosprawnością, na której muszą skoncentrować się terapie neurorozwojowe, osteopatia w swym rozumieniu może skupić na tym, by dzieci te podczas walki o swoją sprawność, były jak najbardziej ZDROWE.

Chroniczne i długo trwające stany zapalne dolnych dróg oddechowych, zwłaszcza u dzieci, które w wyniku zaburzeń neurologicznych nie są w stanie m.in. świadomie odkaszlnąć zalegającej wydzieliny, to ogromna bolączka rodziców. Opiekunowie są zmuszani do przerywania codziennej rehabilitacji, odwoływania terapii z innymi terapeutami (pedagogami, logopedami, specjalistami ACC), nie wspominając o pobytach w szpitalach lub organizowania domowego szpitala w dziecięcym pokoju.

W czym zatem może wspomóc terapia osteopatyczna?

W powrocie do ZDROWIA z infekcji, zastojów, ze stanów zapalanych dziecięcych dróg oddechowych. W jaki sposób?

W stworzeniu warunków dla efektywnego drenażu, który pomoże układowi żylno-limfatycznemu w oczyszczaniu przestrzeni międzykomórkowych z metabolitów stanu zapalnego. A zatem pod uwagę zostaną wzięte struktury kostne i więzadłowe klatki piersiowej takie, jak górne żebra, ich połączenia mostkowo-żebrowe oraz żebrowo- kręgowe, które w przypadku dzieci z zaburzeniami rozwojowymi (i nieprawidłowymi wzorcami oddechowymi) wymagają szczególnej troski i wsparcia w ich mechanice.

Postępowanie osteopatyczne koncentruje się również na jednym z największych mechanizmów ciśnieniowych ciała powiązanym z tzw. funkcjonalnymi przeponami. A zatem stan napięcia przepony oddechowej wraz z przeponami dna jamy ustnej, górnego otworu klatki piersiowej oraz dna miednicy, zostanie szczegółowo wzięty pod lupę, gdyż regulacja ciśnienia płynów w skali makroskopowej będzie zależny m.in. od współdziałania tych łącznotkankowych struktur.

Osteopatyczne podejście do tych anatomicznych struktur jest skutecznym narzędziem, by przywracać dzieciom ZDROWIE po kolejnych infekcjach, by mogły szybciej i efektywniej powracać wraz z całym swoim teamem do codziennej terapeutycznej walki o samodzielność.

W czym może jeszcze wspomóc osteopatia terapeutów met. NDT-Bobath i Vojty?

Dzieci z niepełnosprawnościami borykają się często z zaparciami, trudnościami w wypróżnianiu, mniej efektywną perystaltyką jelit w wyniku wzmożonego patologicznego tonusu mięśniowego, jak i wielu godzin spędzonych w specjalistycznych siedziskach, czy wózkach.

Podejście osteopatyczne do struktur wisceralnych, zwłaszcza w obrębie jamy brzusznej, przestrzeni zaotrzewnowych, do zaopatrzenia narządów trawiennych przez system naczyniowy może przynieść ulgę w tak prozaicznych, ale niezmiernie ważnych dla samopoczucia dziecka aspektach codziennego funkcjonowania. Niemoc wypróżnienia się przez kilka dni potrafi nasilić spastykę dziecka ze względu na tkliwość i ból w obrębie jamy brzusznej dlatego też terapia osteopatyczna może wspomóc małych pacjentów, jak również stać się cennym dodatkiem dla terapeutów pracujących na co dzień z dziećmi. 
 

Program nauczania

Program edukacyjny Akademii oparty jest o standardy stosowane w największych szkołach osteopatycznych na świecie i obejmuje ponad 2 tys. godzin dydaktycznych realizowanych przez 44 seminaria w trakcie 4,5-letniego cyklu nauczania.

Dowiedz się więcej

Osteopata D.O.

Po ukończeniu 4,5 letniego trybu nauczania, otrzymujesz możliwość napisania pracy dyplomowej i uzyskania Certyfikowanego Osteopaty D.O.

Dowiedz się więcej

Lokalizacja

Akademia Osteopatii działa w: Poznaniu, Krakowie, Warszawie, Wrocławiu oraz Gdańsku.

Dowiedz się więcej
 
Kontakt

Potrzebujesz więcej informacji?

Biuro

ul. Marcelińska 92, 60-324 Poznań,
(+48) 606 306 122, (+48) 668 378 419
(+48) 668 641 708
kontakt@akademiaosteopatii.pl
Wtorek - Piątek 9:00 - 16:00

SOCIAL MEDIA

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Akademia Osteopatii z siedzibą w Poznaniu przy ul. Marcelińskiej 92, NIP 7361517194. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Pani/Pana danych osobowych znajdują się w Regulaminie oraz Polityce Prywatności.
Regulamin sklepu internetowego znajduje się tutaj.