Poniżej przedstawiamy ogólne informacje na temat źródeł dofinansowania szkoleń zawodowych.
Krajowy Fundusz Szkoleniowy
O środki z KFS może wystąpić wyłącznie pracodawca w rozumieniu przepisów ustawy o promocji zatrudnienia, czyli podmiot zatrudniający pracowników na podstawie umowy o pracę. Nie jest pracodawcą podmiot prowadzący działalność gospodarczą i niezatrudniający pracowników w ramach umowy o pracę, a zatrudniający osoby na podstawie umowy o dzieło czy umowy zlecenia. Nie jest ważne na jaki wymiar etatu zatrudniony jest pracownik.
Przedsiębiorca posiadający status pracodawcy może ubiegać się o finansowanie zarówno na szkolenia dla pracownika , jak i dla samego siebie.
Na co:
Środki z KFS można przeznaczyć m.in. na kursy i studia podyplomowe oraz egzaminy.
Gdzie szukać szczegółowych informacji:
Nabór wniosków i zasady naboru szczegółowo określają powiatowe urzędy pracy właściwe ze względu na siedzibę pracodawcy albo miejsce prowadzenia działalności.
Link do wyszukiwarki urzędów pracy, dzięki której w łatwy sposób można zidentyfikować właściwy urząd pracy.
Poziom dofinansowania
• 100% kosztów kształcenia – w przypadku mikro przedsiębiorcy (do 10 osób zatrudnionych) – ale nie więcej niż do wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika.
• 80% kosztów kształcenia - dla pozostałych pracodawców, innych niż mikroprzedsiębiorstwa, ale nie więcej niż do wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika
Terminy
Terminy naborów wniosków są ustalane i ogłaszane przez poszczególne urzędy pracy. Zazwyczaj nabory są ogłaszane w następujących turach:
I tura – styczeń-luty (nabór główny)
II tura – czerwiec (nabór uzupełniający)
III tura – koniec roku (środki niewykorzystane, nierozliczone, które zostały powiatom po rozliczeniu I tury oraz środki z rezerwy)
Dofinansowanie ze środków unijnych
O dofinansowanie ze środków unijnych mogą ubiegać się mikro, mali i średni przedsiębiorcy, w tym osoby prowadzące jednoosobowe działalności gospodarcze.
Zasady pozyskiwania dofinansowania na szkolenia zarówno na przedsiębiorców, jak i ich pracowników i współpracowników zawsze określają Regulaminy poszczególnych naborów.
Gdzie szukać szczegółowych informacji:
Zasady pozyskiwania środków unijnych są określone na poziomie poszczególnych województw. W każdym województwie wskazani są tzw. operatorzy, którzy ogłaszają nabory, określają zasady uzyskiwania dofinansowania, poziom dofinansowania i zasady jego rozliczenia.
Lista operatorów w poszczególnych województwach znajduje się tutaj
Województwo mazowieckie i pomorskie nie przywiduje w aktualnej, kończącej się perspektywie finansowej dofinasowań na szkolenia ze środków unijnych.
Dodatkowo w każdym województwie działają punkty informacyjne, które udzielają szczegółowych informacji odnośnie aktualnych i przyszłych naborów dotyczących wszelkich dofinansowań ze środków unijnych, w tym również szkoleń.
Oto link do wyszukiwarki z danymi kontaktowymi do właściwych punktów kontaktowych.