Andrew Taylor Still

Andrew Taylor Still

“Osteopata stoi twardo na ziemi, obserwuje prawa i jako inżynier ludzkich ciał wprowadza je w życie w celu przywrócenia zdrowia”.

Andrew Taylor Still, M.D., D.O.(1828 – 1917)

Uznawany za ojca medycyny osteopatycznej amerykański lekarz Anrew Taylor Still był założycielem American School of Osteopathy w Kirksville, Missouri (obecnie A.T. Still University) – pierwszej na świecie akademii medycyny osteopatycznej.

Tworząc w 1874 roku pojęcie osteopatii nawiązywał do praw natury, twierdząc, że ciało ludzkie ma tendencje do samonaprawy, a wszystkie narządy w stanowiącym zintegrowaną całość ciele ludzkim są od siebie zależne.  W swoich opracowaniach porównywał ludzki organizm do maszyny, która do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje właściwego ukrwienia i stymulacji nerwów.

Still podkreślał, że skuteczna poprawa stanu funkcjonalnego danego narządu zależy od znalezienia przyczyny jego tętniczego lub żylnego deficytu. Zasada ta dotyczyła nie tylko takich objawów jak bóle głowy, gorączka czy biegunka, ale również konkretnych jednostek chorobowych, takich jak zapalenie płuc, koklusz, odra czy świnka.

 

Źródła:
  • W. Kuchera, M. Kuchera – Osteopathic Principles in Practice, 1994
  • A. T. Still – Osteopathy Research and Practice, 1992
  • Das Grosse Still Kompendium – wyd. Christian Hartmann ,Jolandos 2005
  • R. Ward – Foundations for Osteopathic Medicine, 2003
  • Piotr Godek – „Andrew Taylor Still – lekarz, buntownik, wizjoner”.