O Akademii

BLOG

Choroby układu pokarmowego, bóle pleców i terapia osteopatyczna – przegląd badań

Wisceralna terapia osteopatyczna to specjalistyczna forma terapii manualnej koncentrująca się na wewnętrznych organach (viscera) i ich otaczających strukturach. Kluczowym założeniem tej metody jest przekonanie, że zdrowie i właściwe funkcjonowanie układu

Czytaj więcej
13.03.2024

Integracja osteopatyczna – 5-miesięczne niemowlę

Niniejszy artykuł przybliża zagadnienie integracji osteopatycznej w oparciu o badanie osteopatyczne 5-miesięcznego dziecka. Integracja osteopatyczna w okresie niemowlęcym stanowi kluczowy element wsparcia w prawidłowym rozwoju i dobrostanie najmłodszych

Czytaj więcej
07.03.2024

Osteopatyczne metody poprawy krążenia i zmniejszenia obrzęków

Poniższy artykuł ma na celu przedstawienie metod, jakie oferuje osteopatia w leczeniu niewydolności żylnej. Przyjrzymy się także etiologii tego zjawiska oraz jego charakterystycznym objawom.

Czytaj więcej
29.02.2024

Bruksizm senny u dzieci

Dlaczego maluchy zgrzytają zębami podczas snu? To zjawisko, znane jako bruksizm senny u dzieci, ma wciąż nie w pełni rozpoznaną etiologię. Naukowcy wskazują wiele czynników ryzyka. Dowiedz się więcej w naszym artykule!

Czytaj więcej
22.02.2024

Badanie i terapia szyi

Osteopatia oferuje unikalne metody badania i terapii szyi, opierając się na dogłębnym zrozumieniu jej struktury, funkcji oraz wzajemnych powiązań z resztą ciała. Co jest ważne w celu wykluczenia patologii oraz zaplanowania odpowiedniej terapii?

Czytaj więcej
15.02.2024

Bezsenność pod lupą osteopatii

Bezsenność jest coraz częstszym problemem w Polsce, dotykającym 35% populacji. Zobacz, w jaki sposób osteopatia pomaga radzić sobie z wyzwaniem bezsenności.

Czytaj więcej
13.02.2024

Jak skutecznie leczyć uraz stawu skokowego za pomocą technik osteopatycznych?

Staw skokowy odgrywa kluczową rolę w naszej mobilności, a jego dysfunkcja może prowadzić do znacznego bólu i ograniczeń w ruchu. Uraz stawu skokowego jest jednym z najczęściej spotykanych urazów wśród sportowców, osób aktywnych fizycznie i nie tylko. Oste

Czytaj więcej
01.02.2024

Fizjologia i nieprawidłowa praca tarczycy

Poznaj znaczenie prawidłowego funkcjonowania tarczycy oraz konsekwencje niedoczynności i nadczynności tarczycy. Opisujemy co jest nie zbędne do diagnozowania tych zaburzeń i jak może pomóc osteopatia.

Czytaj więcej
13.02.2024

RSV u dziecka - pomoc osteopaty po zakażeniu dróg oddechowych

Po przebytym zakażeniu wirusem RSV dzieci często doświadczają ograniczenia ruchomości klatki piersiowej, zaburzeń oddechowych i trudności z karmieniem. Terapia osteopatyczna może poprawić odpływ limfy, funkcję oddechową i ogólny stan zdrowia tych dzieci.

Czytaj więcej
16.01.2024

Ból w łokciu - rodzaje i możliwe przyczyny

Artykuł omawia anatomiczną strukturę stawu łokciowego oraz różne przyczyny bólu w tym obszarze, takie jak urazy, choroby reumatoidalne i zaburzenia neurologiczne. Podkreśla również znaczenie przeprowadzenia wywiadu i badania fizykalnego.

Czytaj więcej
16.01.2024

Dofinansowanie do szkoleń Akademii Osteopatii 2024/2025

Zapoznaj się z informacjami dotyczącymi tego, jak pozyskać dofinansowanie do szkoleń Akademii Osteopatii w roku szkoleniowym 2024/2025.

Czytaj więcej
14.01.2024

Metody NDT-Bobath, Vojta i osteopatia

Jak osteopatia może stanowić cenną pomoc dla terapeutów pracujących z dziećmi? Artykuł omawia metody rehabilitacji dzieci: NDT-Bobath. Metody te są szeroko stosowane w Polsce do leczenia dzieci z uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego i nie tylko.

Czytaj więcej
11.01.2024

Osteopatia: Subtelna siła motylności

Motylność jest podstawowym pojęciem w filozofii osteopatii. Odnosi się do zdolności tkanki do delikatnych, rytmicznych ruchów, które są związane z jej zdrowiem i funkcjonowaniem.

Czytaj więcej
04.01.2024

Jak osteopatia może pomóc w leczeniu zimowych urazów?

Zima to czas korzystania z uroków sportów zimowych i aktywności na świeżym powietrzu, ale też okres, kiedy narażeni jesteśmy na zimowe urazy. Narciarstwo, snowboard czy jazda na łyżwach przynoszą wiele radości.

Czytaj więcej
28.12.2023

Problemy z BIODREM - potencjalne przyczyny oraz możliwości osteopatii w leczeniu

Poznaj znaczenie diagnostyki stawu biodrowego w praktyce osteopatycznej. W artykule omówiono różne przyczyny bólu stawu biodrowego, takie jak urazy, choroby układu moczowego, problemy z układem pokarmowym i naczyniowymi, a także problemy neurologiczne.

Czytaj więcej
21.12.2023

Endometrioza - jakie są możliwości osteopatii w leczeniu?

Osteopatia może być skuteczną formą terapii dla pacjentek z endometriozą. Zobacz, jaką formę terapii manualnej może zastosować osteopata.

Czytaj więcej
14.12.2023

Współpraca osteopaty z ortodontą

Coraz częściej stosuje się wczesne leczenie ortodontyczne dzieci z uzębieniem mlecznym. Terapia osteopatyczna może być cennym uzupełnieniem tego procesu przed, w trakcie i po jego zakończeniu.

Czytaj więcej
06.12.2023

Problem z barkiem - jak może w nim pomóc osteopatia?

Artykuł omawia różne przyczyny bólu barku, takie jak problemy pulmonologiczne, układu sercowo-naczyniowego, nerek, układu pokarmowego i neurologiczne. Osteopatia może być wykorzystana jako możliwe leczenie tego problemu.

Czytaj więcej
30.11.2023

Osteopatyczne strategie w zarządzaniu przewlekłym bólem

Ból przewlekły jest kompleksowym wyzwaniem klinicznym, które wymaga od dogłębnej wiedzy anatomicznej oraz umiejętności zastosowania tej wiedzy w strategiach terapeutycznych. Przeczytaj, jak osteopatyczne podejście holistyczne może w tym bólu pomóc.

Czytaj więcej
24.11.2023

Skrócone czy nieskrócone wędzidełko języka u niemowlęcia?

Artykuł opisuje wzrost liczby wykonywanych frenotomii u niemowląt, które mają skrócone wędzidełko języka i prezentują trudności w ssaniu odżywczym. Jak interwencje fizjoterapeutyczne/osteopatyczne mogą być wsparciem w diagnostyce i terapii?

Czytaj więcej
16.11.2023

Pomoc osteopatyczna w leczeniu bólu - rola nerwu błędnego

Nerw błędny to najdłuższy z nerwów znajdujących się w ciele człowieka. i oplatający wszystkie duże narządy. Ucisk na nerw błędny i objawy z nim związane mogą być przyczyną wielu dolegliwości.

Czytaj więcej
13.11.2023

Splot trzewny: ośrodek kontroli w terapii wisceralnej

Zobacz, jakie osteopatia oferuje perspektywy w diagnozie i leczeniu zaburzeń trawiennych, hormonalnych i krążeniowych poprzez analizę i interwencje w obrębie splotu trzewnego.

Czytaj więcej
09.11.2023

Osteopatia a nerwica: Czy naturalne leczenie może pomóc w zaburzeniach nerwicowych?

Zaburzenia lękowe dotykają coraz więcej osób – kobiety i mężczyzn w różnym wieku. Warto więc pochylić się nad kwestią: osteopatia a nerwica – czy holistyczne podejście może pomóc w problemach natury psychicznej?

Czytaj więcej
06.11.2023

Angina - jak osteopatia może pomóc w leczeniu?

Jak osteopatia może pomóc w leczeniu anginy? Poznaj przyczyny powstawania anginy oraz sposoby, jakie może wykorzystać osteopata, aby pomóc swojemu pacjentowi.

Czytaj więcej
02.11.2023

Dziecko: infekcja goni infekcję - czas start!

Jak leczenie osteopatyczne może pomóc zwiększyć szansę na szybsze pokonanie dziecięcych infekcji lub jej całkowite ominięcie w okresie jesienno-zimowym?

Czytaj więcej
30.10.2023

Osteopatia w kontekście dysfunkcji układu oddechowego

Osteopatia odgrywa kluczową rolę w diagnozowaniu i leczeniu problemów związanych z układem oddechowym poprzez analizę struktur anatomicznych, takich jak przepona, mięśnie oddechowe, pierwsze żebro i tchawica, a także ich wpływ na homeostazę organizmu.

Czytaj więcej
30.10.2023

Mouth breathing i zaburzony wzorzec oddechowy u dziecka

Mouth breathing czyli po prostu oddychanie ustnym torem oddechowym to obecnie najczęstsza a zarazem najtrudniejsza do reedukacji zaburzona funkcja obszaru ustno-twarzowego u dzieci.

Czytaj więcej
30.10.2023

Osteopatyczne podejście do wyzwań zdrowotnych u dzieci w wieku szkolnym

Osteopatia w kontekście pediatrycznym zyskuje na znaczeniu, zwłaszcza w przypadku dzieci w wieku szkolnym. W tym okresie życia, dzieci są narażone na różnorodne obciążenia, które mogą wpływać na ich rozwój i zdrowie na wielu płaszczyznach.

Czytaj więcej
30.10.2023

Rola osteopatii w zaburzeniach ssania u niemowląt

Artykuł omawia rolę osteopatii w diagnozowaniu i leczeniu zaburzeń ssania u niemowląt. Ssanie odżywcze i nieodżywcze zostały opisane, a także przedstawiono znaczenie stabilizacji korzenia języka i kości gnykowej w procesie ssania.

Czytaj więcej
30.10.2023

Pęcherz moczowy w osteopatii

Artykuł opisuje anatomię oraz funkcje pęcherza moczowego. Wymienia powiązania anatomiczne pęcherza z innymi strukturami ciała. Oznaką dysfunkcji pęcherza mogą być nie tylko typowe objawy, ale także bóle innych części ciała.

Czytaj więcej
30.10.2023

Przepuklina rozworu przełykowego: Jak osteopatia może pomóc w leczeniu?

Osteopaci często pracują z pacjentami zmagającymi się ze schorzeniami przełyku – jednym z nich jest przepuklina rozworu przełykowego. Osteopatia może okazać się świetnym uzupełnieniem leczenia farmakologicznego i złagodzić objawy towarzyszące chorobie.

Czytaj więcej
21.09.2023

Nerw błędny w osteopatii

Nerw błędny jest jednym z najważniejszych nerwów wegetatywnych, który kontroluje wiele ważnych procesów w organizmie, takich jak trawienie, rytm serca, oddychanie i funkcje układu odpornościowego. Dowiedz się, dlaczego jest ważny dla osteopatów.

Czytaj więcej
18.09.2023

Osteopatia czaszkowa niemowląt – jak pomóc dziecku w prawidłowym rozwoju?

W dzisiejszych czasach rodzice często poszukują alternatywnych metod poprawy zdrowia swoich dzieci. W związku z tym osteopatia czaszkowa niemowląt zyskuje coraz większą popularność jako delikatna i precyzyjna forma terapii.

Czytaj więcej
18.09.2023

Zastosowanie osteopatii w żołądkowo-przełykowej chorobie refluksowej

Czy wiesz, że osteopatia może pomóc w refluksie poprzez wykrycie i korekcję mechanizmów fizjologicznych w organizmie, które są związane z występowaniem refluksu żołądkowo-przełykowego? Przeczytaj o tym w najnowszym artykule.

Czytaj więcej
01.09.2023

Refluks żołądkowo-przełykowy u niemowląt

Terapia refluksu u niemowląt jest istotna nie tylko ze względu na obecny dobrostan dziecka i rodziców, lecz także ma znaczenie zapobiegawcze. Przeczytaj, dlaczego.

Czytaj więcej
24.08.2023

Endometrioza - co to jest i jakie są objawy?

Endometrioza to choroba, z którą zmaga się wiele kobiet, zwłaszcza w wieku rozrodczym. Jest związana z obecnością endometrium poza jamą macicy, a jej głównym objawem jest ból. Jakie są przyczyny endometriozy i czy da się ją wyleczyć?

Czytaj więcej
17.08.2023

Żołądek w osteopatii

Zobacz, w jakich problemach trawiennych jest przydatna osteopatia. Przeczytaj więcej na temat żołądka w osteopatii.

Czytaj więcej
24.08.2023

Test inhibicji

Poznaj test służący do ustalania priorytetu dysfunkcji ze swoją najbardziej znaną formą - test inhibicji wg Barrala.

Czytaj więcej
24.08.2023

Odwijanie powięziowe i technika Stilla

Artykuł omawia technikę A.T Stilla oraz jego podejście do nauczania technik terapeutycznych. Poznaj jedyną nagraną i dostępną technikę Stilla.

Czytaj więcej
28.07.2023

Ogólna terapia osteopatyczna - GOT

Ogólna Terapia Osteopatyczna, w skrócie GOT (General osteopathic treatment) , jest metodą prowadzenia terapii. Opiera się na biomechanice uwzględniającej równoległobok sił, szczyty krzywizn oraz strefy przejściowe kręgosłupa.

Czytaj więcej
28.07.2023

Test nasłuchu

Czym jest test nasłuchu i jak wykorzystuje się go w osteopatii? Zobacz, jak go stosować i jakie może przynieść odpowiedzi.

Czytaj więcej
27.07.2023

Test Zinka

Poznaj typowy dla osteopatii test Gordona Zinka - test powięziowy przeprowadzany w obszarach przejściowych organizmu.

Czytaj więcej
17.07.2023

Technika napięcia-przeciwnapięcia (Strain - counterstrain)

Poznaj historię stojącą za odkryciem techniki osteopatycznej napięcia-przeciwnapięcia. W oryginale zwana Strain-Counterstrain a jej twócą jest Lawrens Jones. Od jego nazwiska wywodzi się także druga nazwa tej techniki, czyli technika Jonesa.

Czytaj więcej
17.07.2023

Co to jest osteopatia i co robi osteopata?

Rosnąca świadomość dotycząca zalet holistycznego podejścia do ludzkiego organizmu sprawia, że coraz więcej osób zastanawia się, czym jest osteopatia i jakie metody terapeutyczne obejmuje.

Czytaj więcej
15.06.2023

Równoważenie napięć więzadłowych (BLT)

Celem osteopatii nigdy nie było nauczanie technik. Są one sposobem przekazania wiedzy i zapoznania z koncepcją pracy osteopatycznej. Doskonale wiedzą o tym terapeuci z dłuższym stażem, którzy bazując na swojej znajomości anatomii, fizjologii i patologii o

Czytaj więcej
07.06.2023

Mięsień powiązany i lokalizacja terapeutyczna

Zastanawiasz się czym różni się mięsień powiązany od wskaźnikowego? W tym artykule zajmiemy się tymi zagadnieniami oraz przedstawimy w jaki sposób testować dany mięsień przy użyciu lokalizacji terapeutycznej.

Czytaj więcej
31.05.2023

Zespół cieśni nadgarstka: objawy, przyczyny i skuteczne metody leczenia

Cierpisz na zespół cieśni nadgarstka? Chcesz dowiedzieć się, jak długo trwa leczenie zespołu cieśni nadgarstka, jakie są najczęstsze przyczyny, objawy oraz metody leczenia? W tym artykule przedstawimy Ci skuteczne, sprawdzone sposoby na jego leczenie oraz

Czytaj więcej
29.05.2023

Badanie palpacyjne w osteopatii - czym jest i dlaczego jest tak ważne?

W ostatnim czasie obiła Ci się o uszy jedna z metod profilaktyki zdrowotnej i zastanawiasz się co to jest badanie palpacyjne?

Czytaj więcej
29.05.2023

Elementy kinezjologii i fizjoenergetyki przydatne w osteopatii i fizjoterapii

W tym artykule wyjaśniamy oddziaływania pomiędzy stanem układu nerwowego a jego odzwierciedleniem pod postacią normotonii, hipertonii i hipotonii.

Czytaj więcej
26.05.2023

Test mięśniowy i odruchowy test długości ramion

Poznaj zasady stosowania testów, które możesz przeprowadzić w osteopatii, kinezjologii stosowanej i fizjoenergetyce.

Czytaj więcej
19.05.2023

Życie w macicy - o początku zdrowia i choroby

W jaki sposób nawyki dietetyczne i zdrowotne matki wpływają na ciążę? Artykuł, który daje wiele odpowiedzi dotyczących zdrowia dziecka lekarzom i osteopatom.

Czytaj więcej
15.05.2023

Podejście osteopatii czaszkowo-krzyżowej w poprawie stanu pacjentów z autyzmem

„Osteopatia czaszkowo-krzyżowa jest bardzo korzystna dla mojego dziecka. Polecam wszystkim rodzicom, którzy szukają pomocy dla dzieci z autyzmem; każde dziecko zaczyna reagować inaczej”.

Czytaj więcej
11.05.2023

PTSD i BSP

W artykule wyjaśniamy czym jest PTSD i BSP, jakie są kryteria diagnostyczne, jakie zmiany strukturalne i funkcjonalne zachodzą w mózgu w przebiegu PTSD.

Czytaj więcej
13.04.2023

Przydatność osteopatii w TBI

Zgodnie z dostępnymi statystykami rokrocznie ponad 1,4 milionów ludzi doświadcza urazów czaszkowo-mózgowych (TBI), z czego prawie 250 tysięcy jest hospitalizowanych, a 50 tysięcy umiera.

Czytaj więcej
13.04.2023

Mikrobiom jelitowy i osteopatia wisceralna u dzieci z autyzmem

Kwiecień jest miesiącem Świadomości Autyzmu. Spektrum tych zaburzeń od bardzo dawna stanowił zainteresowanie osteopatów. Dostępne są klasyczne prace dotyczące zastosowania osteopatii w łagodzeniu objawów tego ciężkiego zaburzenia.

Czytaj więcej
04.04.2023

Osteopatia a zespół napięcia okołomiesiączkowego

Zgodnie z przyjętymi podstawowymi kryteriami zespół napięcia okołomiesiączkowego, można podejrzewać w przypadku pojawiania się objawów w okresie lutealnym, rozpoczynających się po 13 dniu cyklu i ustępujących w ciągu 4 dni po rozpoczęciu miesiączki.

Czytaj więcej
04.04.2023

Jak osteopatia może pomóc w problemach z zajściem w ciążę?

Niepłodność jest problemem dotyczącym coraz większej liczby par zdecydowanych na posiadanie potomstwa. W wielu przypadkach, pomimo niemożności ustalenia przyczyny medycznej, zajście w ciążę jest niemożliwe.

Czytaj więcej
24.03.2023

Zmiany kierunku przepływu płynu mózgowo-rdzeniowego

Doktryna Monro-Kelliego mówi o stałości objętości wewnątrzczaszkowej. Czaszkę wypełniają trzy główne składniki: tkanka mózgowa, krew i płyn mózgowo-rdzeniowy.

Czytaj więcej
15.03.2023

Akademia Osteopatii w Krakowie to była dobra decyzja - relacja Absolwentki

Absolwentka z Krakowa, Wioleta Rosa, opisuje, dlaczego cieszy się z decyzji o blisko 5-letnim kształceniu w Akademii Osteopatii w Krakowie.

Czytaj więcej
15.03.2023

Jak często powinno chodzić się do osteopaty?

Zastanawiasz się, czy jedna wizyta u osteopaty wystarczy, by zaradzić dolegliwościom? Sprawdź, czy warto odwiedzać osteopatę także profilaktycznie i jakie może mieć to skutki

Czytaj więcej
10.03.2023

Wpływ oddziaływań osteopatycznych na mózg

Poznaj przykłady badań wykonanych z zastosowaniem najnowszych technologii ukazujące wpływ oddziaływań osteopatycznych na mózg.

Czytaj więcej
13.03.2023

Osteopatia - 3 techniki dedykowane obszarowi serca

W osteopatii istnieją różne metody pracy z obszarem serca. Te bardziej mechaniczne skupiają się głównie na strukturach otaczających serce - mostku, więzadłach mostkowo-osierdziowych, kręgowo-osierdziowych i samym osierdziu.

Czytaj więcej
24.02.2023

Wewnętrzna apteka organizmu a zdrowe serce

Andrew Still mówił o wewnętrznej aptece organizmu, zawierającej wszystkie istotne substancje pozwalające na utrzymanie i przywrócenie zdrowia.

Czytaj więcej
25.01.2023

Czy osteopatia jest bezpieczna dla ludzkiego zdrowia?

Zastanawiasz się, czy osteopatia jest bezpieczna dla Twojego zdrowia? Osteopatia to coraz popularniejsza alternatywna metoda leczenia, która polega na manualnej terapii i wzmacnianiu układu mięśniowo–szkieletowego. Wiele osób decyduje się na nią ze względ

Czytaj więcej
20.01.2023

Kości, serce (i nie tylko), czyli o nieukarboksylowanej osteokalcynie

Przeprowadzone w 1996 roku badania wykazały, że myszy laboratoryjne tyją i chorują na insulinooporność w przypadku niedoborów osteokalcyny. Odkrycie nabrało jeszcze większego znaczenia w 2007 roku, gdy...

Czytaj więcej
18.01.2023

Jak powstaje serce?

Dzisiaj przyjrzymy się w wielkim skrócie fascynującym procesowi powstawania ludzkiego serca. Rozpocznijmy od trójwarstwowej tarczki zarodkowej, nieco przypominającej kanapkę składającą się z ektodermy, mezodermy i endodermy.

Czytaj więcej
11.01.2023

Układ żył nieparzystych

Układ żył nieparzystych utworzony jest zazwyczaj przez trzy główne naczynia: żyłę nieparzystą, nieparzystą krótką oraz nieparzystą krótką dodatkową. Pomimo poświęcania temu układowi dość dużej uwagi na zajęciach z anatomii, często pozostaje on niezrozumia

Czytaj więcej
04.01.2023

Podsumowanie 2022 r. w Akademii Osteopatii

DZIĘKUJEMY WAM ZA WSPÓLNIE SPĘDZONY ROK! ... i zapraszamy do podsumowania :)

Czytaj więcej
02.01.2023

Wazomotoryka naczyń żylnych

„Move the fluid” jest jednym z najczęściej pojawiających się haseł podczas edukacji osteopatycznej. Powinno ono przyświecać także praktyce osteopaty.

Czytaj więcej
28.12.2022

Dofinansowanie do szkoleń Akademii Osteopatii

Zapoznaj się z informacjami dotyczącymi tego, jak pozyskać dofinansowanie do szkoleń Akademii Osteopatii.

Czytaj więcej
05.12.2023

Bóle głowy, w tym zastoinowe bóle głowy w osteopatii

Bóle głowy są niezwykle częstym zjawiskiem. Zgodnie z osteopatycznym przeglądem systematycznym, który poświęcono bólom głowy (Osteopathy for primary headache patients: a systematic review) rokrocznie przynajmniej jednorazowo prawie 80% populacji cierpi z

Czytaj więcej
21.12.2022

Jak przygotować się do wizyty u osteopaty?

Dzisiaj wizyta u osteopaty traktowana jest jak wizyta u lekarza pierwszego kontaktu. Dzieje się tak, gdyż zaczynamy doceniać holistyczne podejście do pacjenta i jego dolegliwości.

Czytaj więcej
20.12.2022

Wpływ manipulacji osteopatycznych u piłkarzy

Mistrzostwa świata w piłce nożnej skupiają uwagę fanów sportu. Specjaliści zajmujący się opieką nad sportowcami wykorzystują te momenty także w kontekście swojej pasji zawodowej.

Czytaj więcej
14.12.2022

Zaburzenia równowagi i zawroty głowy a terapia osteopatyczna

W dzisiejszym artykule zajmiemy się problematyką zaburzeń równowagi w kontekście zawrotów głowy pochodzenia funkcjonalnego oraz możliwościami pomocy osteopatycznej w tym problemie związanym ze znacznym ograniczeniem funkcjonowania i jakości życia pacjentó

Czytaj więcej
07.12.2022

Techniki osteopatyczne - energii mięśniowej i powięziowe

Praca osteopaty nie jest wcale prosta. Dziedzina ta ma bowiem wiele różnych aspektów - między innymi techniki osteopatyczne. Na czym one właściwie polegają?

Czytaj więcej
01.12.2022

Szumy uszne z punktu widzenia osteopatii

W dzisiejszym artykule skupimy się na tematyce szumów usznych i możliwościach terapeutycznych, jakich dostarcza osteopatia. Na samym wstępie należy zauważyć, że szumy uszne mogą być objawem wielu chorób, w tym z obszaru neurologii, angiologii, laryngologi

Czytaj więcej
30.11.2022

Omdlenia wazowagalne — opis przypadku

W dzisiejszym artykule zajmiemy się opisem przypadku z pogranicza kilku specjalizacji medycyny, wymagającym w związku z tym podejścia interdyscyplinarnego.

Czytaj więcej
23.11.2022

Ból kręgosłupa i pleców - osteopatia jako szansa na pozbycie się bólu

Aż 80 procent Polaków skarży się na ból kręgosłupa. Część osób odczuwa ból lędźwi, niektórzy ból kręgosłupa szyjnego, a jeszcze inni ból z tyłu pleców na wysokości płuc, czyli w odcinku piersiowym. Jedną z metod pozwalających skutecznie pozbyć się bólu kr

Czytaj więcej
17.11.2022

Cykl nosa - czyli asymetryczny przepływ powietrza przez nos

W okresie podatności na przeziębienia często pojawiającym się objawem jest katar. Nierzadko zdarza się również sytuacja zablokowania jednego z nozdrzy, która utrzymuje się przez pewien czas, po czym spontanicznie mija.

Czytaj więcej
16.11.2022

Jak stres wpływa na stan zdrowia fizycznego?

Psychologia wyróżnia dwa podstawowe rodzaje stresu: eustres i dysstres. Eustres jest stresem pozytywnym, motywuje nas do działania, pozwala przezwyciężyć ograniczenia i dokonać tego, czego bez stresu nie bylibyśmy w stanie osiągnąć.

Czytaj więcej
09.11.2022

Psychologiczne uwarunkowania bólu kręgosłupa

Dualizm kartezjański przyczynił się do oddzielenia od siebie sfery fizycznej i psychicznej. Do chwili obecnej medycyna skupia się w głównej mierze na obszarze cielesnym i radzi sobie szczególnie dobrze z chorobami ostrymi, zagrażającymi życiu oraz infekcy

Czytaj więcej
02.11.2022

Kilka słów o komunikacji — mówić językiem pacjenta i rozumieć jego język

Kontynuujemy temat zastosowania psychologii w osteopatii, fizjoterapii i innych dziedzinach medycyny. Poprzedni wpis w tym temacie mogliście Państwo przeczytać już na naszym blogu. Potrzeba skutecznej komunikacji jest dobrze znana.

Czytaj więcej
26.10.2022

Osteopatia ginekologiczna

Osteopatia jest dziedziną skuteczną we wszelkich funkcjonalnych zaburzeniach pracy organizmu, w tym również w obszarze ginekologii. Osteopatia ginekologiczna koncentruje się na zdrowiu kobiet w szerokim zakresie, kładąc nacisk na takie etapy jak ciąża, po

Czytaj więcej
21.10.2022

Osteopatia i psychologia – ważna relacja

Dzisiaj porozmawiamy trochę o psychologii — nie tylko w osteopatii, lecz także w szerszym rozumieniu opieki zdrowotnej.

Czytaj więcej
19.10.2022

Uroginekologia - co to takiego?

Uroginekologia w fizjoterapii i osteopatii to nowa dziedzina, zajmująca się dysfunkcjami dna miednicy i pomagająca wyleczyć różnorodne dolegliwości, związane z układem moczowo-płciowym.

Czytaj więcej
13.10.2022

Od objawu do przyczyny

Dzisiaj poruszymy temat żołądka. Postaramy się na jego przykładzie wyjaśnić pewne zjawiska neurologiczne związane z odbieraniem dolegliwości bólowych w innych miejscach niż rzeczywista lokalizacja pochodzenia bólu, czyli patologii, czy też dysfunkcji.

Czytaj więcej
12.10.2022

Osteopatia pediatryczna - na czym polega?

Metody stosowane w osteopatii są skuteczne w leczeniu schorzeń o wielu podłożach, również u niemowląt i dzieci. Osteopatia pediatryczna znajduje zastosowanie w leczeniu dolegliwości takich jak trudności z karmieniem, nieukojony płacz i niepokój dziecka, k

Czytaj więcej
27.09.2022

Medycyna manualna - na czym polega i co to jest?

Medycyna manualna jest działem medycyny zajmującym się diagnozowaniem i leczeniem wykrytych oraz odwracalnych zmian czynnościowych narządu ruchu za pomocą rąk terapeuty.

Czytaj więcej
27.09.2022

Techniki Osteopatyczne

Osteopatia jest dziedziną traktującą pacjenta w sposób całościowy, w której badanie manualne wykorzystywane jest do stawiania diagnozy i leczenia.

Czytaj więcej
24.08.2022

W czym może pomóc osteopata? Czy warto wybrać się na wizytę

Osteopatia jest dziedziną traktującą ludzki organizm jako jedność i wykazującą dużą skuteczność w stosowaniu. W czym może pomóc osteopata i kiedy najlepiej zwrócić się do tego specjalisty?

Czytaj więcej
13.07.2022

Osteopatia wisceralna - w Polsce

Zdecydowana większość pacjentów odwiedzających doświadczonego osteopatę wychodzi z zabiegu pod ogromnym wrażeniem. Wiele osób nazywa osteopatów prawdziwymi cudotwórcami do zadań specjalnych. Pomagają usunąć dolegliwości bólowe i leczą wiele schorzeń, z kt

Czytaj więcej
23.06.2022

Standardy kształcenia oraz dane ze świata osteopatii

W 2010 roku Światowa Organizacja Zdrowia WHO opracowała Standardy kształcenia w zakresie osteopatii

Czytaj więcej
20.05.2022

Osteopata dziecięcy – czym się zajmuje?

Czym się zajmuje osteopata dziecięcy? Kiedy warto udać się do tego specjalisty z niemowlakiem lub kilkuletnim dzieckiem? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania, przeczytaj nasz artykuł.

Czytaj więcej
18.05.2022

Osteopatia w Polsce

Czy numer 323010 coś Wam mówi ? Mamy nadzieję, że tak. Jest to numer klasyfikacji zawodu osteopaty. W 2018 roku Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikowało Informacje o zawodzie osteopaty.

Czytaj więcej
18.05.2022

Rozwój osteopatii - czyli jak powinna wyglądać edukacja osteopatyczna według A.T. Stilla, twórcy osteopatii?

Osteopatia to przede wszystkim dogłębna znajomość anatomii i fizjologii, myślenie kliniczne oraz umiejętności praktyczne.

Czytaj więcej
09.05.2022

Osteopatia a chiropraktyka – czym się różnią?

Osteopatia a chiropraktyka – czym różnią się te dziedziny nauk medycznych, a co mają ze sobą wspólnego?

Czytaj więcej
25.04.2022

Czym zajmuje się osteopata?

Zastanawiasz się, czym zajmuje się osteopata? Odpowiedź na to pytanie nie jest do końca prosta. Wynika to z charakteru samej dziedziny, jaką jest osteopatia.

Czytaj więcej
25.04.2022

Program nauczania

Program edukacyjny Akademii oparty jest o standardy stosowane w największych szkołach osteopatycznych na świecie i obejmuje ponad 2 tys. godzin dydaktycznych realizowanych przez 44 seminaria w trakcie 4,5-letniego cyklu nauczania.

Dowiedz się więcej

Osteopata D.O.

Po ukończeniu 4,5 letniego trybu nauczania, otrzymujesz możliwość napisania pracy dyplomowej i uzyskania Certyfikowanego Osteopaty D.O.

Dowiedz się więcej

Lokalizacja

Akademia Osteopatii działa w: Poznaniu, Krakowie, Warszawie, Wrocławiu oraz Gdańsku.

Dowiedz się więcej
 
Kontakt

Potrzebujesz więcej informacji?

Biuro

ul. Marcelińska 92, 60-324 Poznań,
(+48) 606 306 122, (+48) 668 378 419
(+48) 668 641 708
kontakt@akademiaosteopatii.pl
Wtorek - Piątek 9:00 - 16:00

SOCIAL MEDIA

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Akademia Osteopatii z siedzibą w Poznaniu przy ul. Marcelińskiej 92, NIP 7361517194. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Pani/Pana danych osobowych znajdują się w Regulaminie oraz Polityce Prywatności.
Regulamin sklepu internetowego znajduje się tutaj.